Partly cloudy24 °C
2019. augusztus 21. szerda Sámuel
Menü

Mit tegyünk, ha kullancsot találunk kedvencünkben?

Mit tegyünk, ha kullancsot találunk kedvencünkben?
Dr. Lorászkó Gábor a rendelőjében (Fotó: Horváth Reni)

Fontos, hogy megfelelően védjük kedvenceinket a kullancsoktól, de ha már megtörtént a baj, akkor is van megoldás. Előző cikkünkben beszámoltunk a leghatékonyabb kullancsriasztó szerekről, most pedig arról olvashattok, hogy mit tehetünk, ha ennek ellenére kullancsot találunk a kedvencünkben.

Kedves Doktor Úr! Ha kullancsot találunk a kutyában, kivehetjük mi, vagy minden esetben vigyük el állatorvoshoz? Üdvözlettel: Márta

Kedves Márta!

Először győződjünk meg róla, hogy valóban kullancs! Nem ritkán kis, pigmentált szemölcsöket és emlőbimbót is csavargat a gazda, mert kullancsnak nézte. Amíg szinte babnagyságúra nem szívja tele magát (a nőstény), addig láthatóak a lábak, ha figyelmesen és közelről (vagy nagyítóval) megnézzük.

Van, aki körömmel megcsavarva vagy egyszerűen kirántva a bőrből el tudja távolítani az élősködőt, de ennél sokkal jobb a kullancseltávolító csipesz vagy a dr. Kapiller Zoltán állatorvos által szabadalmaztatott kanál használata. Az eszközök fő előnye, hogy elkerülhető a kullancs fejének beszakadása, és nem is nyomorgatjuk meg az élősködőt, amely éppen akár ennek során öklendezi a sebbe a veszélyes kórokozókat.

Az eltávolítás helye lehet duzzadt, ami egy-két nap alatt el kell múljon, valamint a szúrás helyén nem szabad, hogy mákszemnyi, fekete képletet lássunk! Ha nem múlik el a duzzanat ilyen gyorsan, vagy a beszakadt fejre utaló, fekete kis pont látható, akkor a kedvenc állatorvosi vizsgálata és ellátása javasolt.

Hiba a befúródott kullancs testének a jól bevált krémmel vagy más anyaggal való bekenése, mert ugyan elpusztulhat, de agóniája során ugyancsak ürítheti a szúrási csatornán át a kórokozókat a kutya vagy macska testébe. Amikor egy kullancsot befúródva találunk, lehetséges, hogy van még másik is az állaton, és – főleg a lárvákat (kisebb és csak három pár lába van), valamint a hímeket – nem biztos, hogy akár gondos kereséssel is megtaláljuk.

Mindenesetre az eltávolítást követő héten kísérjük figyelemmel elsősorban a kutyánk étvágyát és hangulatát, mert a számukra legfontosabb fertőző betegségnek számító babéziózis tünetei körülbelül. egy héttel a vérszívás után jelennek meg!

Dr. Lorászkó Gábor

* * *

Az állatorvos válaszol című rovatunkat azért indítottuk, hogy segíteni tudjunk nektek, kisállataitokkal kapcsolatos kérdésekben. Ha bizonytalanok vagytok egy-egy témában, vagy csak kérdezni szeretnétek, azt megtehetitek a Facebookon privát üzenetben, vagy e-mailben az fmcponthu@gmail.com címen.

Kapcsolódó cikkek

Ajánlott cikkek

Szólj hozzá!

Most olvassák

Galéria

Ez van

A hét embere

 • Csütörtöktől ismét kinyit a Barátság mozi
  Csütörtöktől ismét kinyit a Barátság mozi
 • Bírósági ülnököket keresnek Székesfehérvárra
  Bírósági ülnököket keresnek Székesfehérvárra
 • Rengeteg baleset történt az utakon
  Rengeteg baleset történt az utakon
 • Megtelt a Balaton a hosszúhétvégén
  Megtelt a Balaton a hosszúhétvégén
 • Még most is igényelhető a bölcsődei támogatás
  Még most is igényelhető a bölcsődei támogatás
 • Lesz elegendő gáz télire
  Lesz elegendő gáz télire
 • Nem eladó Grönland - lemondta dániai látogatását Donald Trump
  Nem eladó Grönland - lemondta dániai látogatását Donald Trump
 • Hosszú hétvége - tízen haltak meg az utakon
  Hosszú hétvége - tízen haltak meg az utakon

Eseménynaptár

 • Kanárik, papagájok, nyulak - országos díszmadár-kiállítás lesz városunkban
  Kanárik, papagájok, nyulak - országos díszmadár-kiállítás lesz városunkban
 • Támadás - grizzly ölt meg egy turistát
  Támadás - grizzly ölt meg egy turistát
 • Holnapig lehet pályázni a kollégiumi férőhelyekre
  Holnapig lehet pályázni a kollégiumi férőhelyekre
 • HÍRADÓ 1-kor 2019. augusztus 21.
  HÍRADÓ 1-kor 2019. augusztus 21.
 • Gépezők viadala - már lehet nevezni a versenyre
  Gépezők viadala - már lehet nevezni a versenyre
 • Játékpisztoly volt nála - véget ért a túszdráma Brazíliában
  Játékpisztoly volt nála - véget ért a túszdráma Brazíliában
 • Szijjártó: lesz elég gáz jövőre is
  Szijjártó: lesz elég gáz jövőre is
 • Áramszünet lesz a Belvárosban
  Áramszünet lesz a Belvárosban
 • A zene jó, de közlekedés közben fontos, hogy halljuk a környezetünket - 2 Kerék 1 Percben
  A zene jó, de közlekedés közben fontos, hogy halljuk a környezetünket - 2 Kerék 1 Percben
 • Mávinform: fokozatosan helyreáll a forgalom a fehérvári vasútvonalon
  Mávinform: fokozatosan helyreáll a forgalom a fehérvári vasútvonalon
 • Jubileum – a Kormorán és Varga Miklós is fellép az Aranybulla Művészeti Napokon
  Jubileum – a Kormorán és Varga Miklós is fellép az Aranybulla Művészeti Napokon
 • Szépművészeti - ismét Baán László lett a főigazgató
  Szépművészeti - ismét Baán László lett a főigazgató
 • Kisebb beavatkozások - még sok műtét vár a sziámi ikrekre
  Kisebb beavatkozások - még sok műtét vár a sziámi ikrekre