Rain showers14 °C
2021. április 11. vasárnap Zsolt, Leó
Menü
Házhozszállítás

Pipacs, a nyár egyik legvidámabb virága

Pipacs, a nyár egyik legvidámabb virága
Pipacsok (Fotó: Ayurveda and Yoga)

Annyira gyönyörű pipacsos/vadvirágos/életvidám fényképekre bukkantam két kedves ismerősöm, Márkus Hilda és Baráth Rozália Facebook-oldalán, hogy azonnal eldöntöttem: a következő témám a pipacs lesz, melyhez az ő fotóikat használom majd illusztrációként.

Hilda és Rozi egy barátnőjüket, Tóth Juliannát látogatták meg néhány nappal ezelőtt, s e kirándulás során születtek azok a fényképek, amelyek annyira megtetszettek nekem. Sőt, mint kiderült, e fotók bekerültek egy videoklipbe is, melynek szövegét Julika írta (a Halleluja dallamára), az énekes pedig Némethné Kovács Magda volt, aki ezzel a dallal akarta meglepni a barátnőjét. A produkció itt tekinthető meg – szerintem nagyon bájos:

A pipacsos mező persze nemcsak a fotózás szerelmeseit ihleti/ihlette meg, és sarkallja/sarkallta alkotásra, hanem a költőket is. Váci Mihály Pipacsok a búzamezőben című verse talán az egyik leghíresebb ilyen témájú mű:

Váci Mihály: Pipacsok a búzamezőben

Búza, búzakalász!
véle szél hadonász:
hajlik, lengedezik,
amíg cseperedik.
Búza, búzakalász.

Színe még nem arany:
mint a fű, csak olyan.
Szerte búzamező
zöld színben repeső,
- színe még nem arany.

Amíg érik a mag,
lassan, jó nap alatt,
- könnyű kis pipacsok
szirma, lángja lobog,
amíg érik a mag.

Messze virítanak.
Lenge szirmaikat
rázva vérpirosan,
mag felett magasan,
messze virítanak.

Tőlük piros a táj!
_"Íme itt van a nyár!"
Őket nézegetik,
szép csokorba szedik.
Tőlük piros a táj.

A zöld búzamezők,
észrevétlenek ők!
De lehull a pipacs,
s felragyognak a nagy
érett búzamezők!

Pipacs, a nyár egyik legvidámabb virága

Színes mező – mint egy festmény  (Fotó: Márkus Hilda és Baráth Rozália)

Egyik kedvencem, a Vad Fruttik is elővette már a pipacsot egy dal erejéig:

A pipacsok vizuális megjelenítésének nagy klasszikusa Szinyei Merse Pál Pipacsos mező című festménye:

Pipacs, a nyár egyik legvidámabb virága

A nagymamának ugyan nem ez a piros virágos kép volt a kedvence Szinyeitől, hanem a Majális – aminek egy papírra nyomtatott reprodukciója ott lógott a siófoki lakás falán, amíg a mamika élt az általunk ismert földi testében, aztán elraktuk az emlékek közé egy szekrénybe –, viszont ezen a festményen nagyon szépen virítanak a piros virágok (legalábbis szerintem).

No, de miért is szeretjük annyira a pipacsot? Mert ugye nem túl tartós sem gyökéren hagyva a földben, sem leszakítva (úgy pláne egy pillanat alatt elfonnyad). Sokszor megzavarják a látványt az apró fekete tetvek a növény szárán (kisgyerekként sokszor szétlapítottam egy marékra való bogarat – akaratlanul persze), és az illata sem olyan különleges.

Pipacs, a nyár egyik legvidámabb virága

Baráth Rozália mezei virágok gyűjtése közben (Fotó: Márkus Hilda és Baráth Rozália)

Akkor miért is fotózgatjuk, s örülünk neki, ha váratlan vendégként felbukkan a kertünkben? Hát, mert szép! Ez kérem egy egyszerű, vidám színű, megmosolyogtató virág, aminek ugyan van „funkciója” is, de lényegében a látvány miatt nyomunk satuféket, ha elérünk egy pipacsos mező mellé, és a gyerek felüvölt, hogy „Szelfiiiiiiiiiiii!”. (Ha tini. Meg ugye, a Musically. Ha kisebb, és még nincsen telefonja, akkor meg csak rohangálni akar a virágok között, ami tovább tart (számunkra), mint egy pár perces videofelvétel/sorozatfotó, viszont az élményben mi is osztozhatunk, ha a kicsi után szaladunk, avagy csiszolhatjuk a hangszálainkat, ahogy utána kiabálunk, amit persze meg se akar hallani, tehát mégiscsak marad a fitneszteszt és annak felmérése, milyen gyorsan kapjuk el, s mennyire fáradunk ki e művelet alatt.)

A pipacs tehát olyasmi, mint egy szép nő. Elsősorban megnézzük, körbejárjuk, gyönyörködünk benne. S, ha már kielégítettük a szemünk óhaját, akkor mehetünk tovább a feltérképezésben, s a jön a kérdés, hogy „Mire jó még?”.

Pipacs, a nyár egyik legvidámabb virága

A pipacsban mindenki szeret gyönyörködni (Fotó: Márkus Hilda és Baráth Rozália)

A növény magjával süteményeket, salátákat, gyümölcssalátákat lehet ízesíteni (dióra emlékeztető ízt ad), és salátaolaj is készülhet belőle. A leveleket nyersen és főzve is meg lehet enni (mint a spenótot), ám csak addig, amíg a virágbimbók ki nem fejlődtek. (Gyerekeknél a friss hajtások mérgezési tüneteket idézhetnek elő!)

A virág szirmaiból vörös ételfestéket is készítenek, valamint szirupot. Régen a bort is színezték vele. A pipacsvirágnak enyhe nyugtató hatása  van, teáját toroköblítésre használták régen, valamint köhögéscsillapításra (a benne lévő rhoaedinnek köszönhetően). Ugyanezen okból asztmára, heveny hörghurutra, mandulagyulladásra is alkalmazható.

Pipacs, a nyár egyik legvidámabb virága

Márkus Hilda egy csokor mezei virággal (Fotó: Márkus Hilda és Baráth Rozália)

Pipacsszirom tea:

Forrázzunk le 2 kávéskanálnyi szirmot 2 dl forró vízzel, majd hagyjuk állni 10-15 percig. Ha akarjuk, ízesíthetjük mézzel, citrommal. Naponta kétszer ajánlatos inni a teából.

Pipacslevél gargalizáló:

Forraljunk le 2 evőkanálnyi pipacslevelet fél liter vízzel. Hagyjuk ázni 15 percig, szűrjük le, és naponta 3-4 alkalommal öblögessünk vele. Ez utóbbival csak óvatosan szabad bánni, mert a növény levele és szára ópiumot tartalmaz, tehát lenyelni nem szabad! Nemhiába szerepel az „Óz, a nagy varázsló”-ban is A Halált hozó pipacsföld:

A pipacsmagokat, leveleket, virágszirmokat májustól augusztusig lehet gyűjteni. A szirmokat viszont nem szabad erősen megszorítani, összetörni, mert szinte azonnal fekete folt keletkezik rajtuk. A szirmok nyálkaanyagot és antociánglikozidokat tartalmaznak.

Pipacs, a nyár egyik legvidámabb virága

A pipacs szirmait nem szabad erősen megszorítani, mert fekete folt keletkezik rajtuk
(Fotó: Márkus Hilda és Baráth Rozália)

Ha szárítani akarjuk, akkor vékonyan terítsük rá egy vászonra, és napfénymentes helyen várakozzunk, amíg elillan belőle a nedvesség. E művelet során a piros szirmok lilás árnyalatba mennek át.

Pipacs, a nyár egyik legvidámabb virága

Gyönyörű vadvirágok (Fotó: Márkus Hilda és Baráth Rozália)

A sorozat összes cikkét ide kattintva olvashatod el: Biokertészet

Ajánlott cikkek

Szólj hozzá!

Házhozszállítás

Most olvassák


Ez van

A hét sztorija

 • Tudod, mi az a Tacfit?
  Tudod, mi az a Tacfit?
 • Mától lehet beiratkozni az általános iskolákba
  Mától lehet beiratkozni az általános iskolákba
 • Újra meghirdetik a Közfoglalkoztatásból versenyszférába elnevezésű programot
  Újra meghirdetik a Közfoglalkoztatásból versenyszférába elnevezésű programot
 • Kitüntették a rendőröket, akik a Margit kórházban keletkezett tűzből két férfit mentettek ki
  Kitüntették a rendőröket, akik a Margit kórházban keletkezett tűzből két férfit mentettek ki
 • Április 18-ig teljesíthető a Tavaszköszöntő túra
  Április 18-ig teljesíthető a Tavaszköszöntő túra
 • Fiatal kutatók mutatkozhatnak be az őszi Moskovszky-konferencián
  Fiatal kutatók mutatkozhatnak be az őszi Moskovszky-konferencián
 • Újabb rekortán borítású futópálya épül városunkban
  Újabb rekortán borítású futópálya épül városunkban
 • Fejérben újabb 445 embernél mutatták ki a koronavírus-fertőzést
  Fejérben újabb 445 embernél mutatták ki a koronavírus-fertőzést

Eseménynaptár

 • Plázákban szólnak holnap a költészet napi versek
  Plázákban szólnak holnap a költészet napi versek
 • Magyarország segít Szlovákiának az orosz oltóanyag bevizsgálásában
  Magyarország segít Szlovákiának az orosz oltóanyag bevizsgálásában
 • Szinte minden idős megkapta már a védőoltást
  Szinte minden idős megkapta már a védőoltást
 • A Vörösmarty Mihály Könyvtár is bekapcsolódik a Földrajz Éjszakája rendezvénysorozatba
  A Vörösmarty Mihály Könyvtár is bekapcsolódik a Földrajz Éjszakája rendezvénysorozatba
 • Az átoltottság növekedésével visszatérhet a gazdaság dinamikus növekedése
  Az átoltottság növekedésével visszatérhet a gazdaság dinamikus növekedése
 • Elefánt-babamérlegre gyűjt a Fővárosi Állatkert
  Elefánt-babamérlegre gyűjt a Fővárosi Állatkert
 • Újabb csaló üzenetekre figyelmeztet a Nemzeti Kibervédelmi Intézet
  Újabb csaló üzenetekre figyelmeztet a Nemzeti Kibervédelmi Intézet
 • HÍRADÓ 2021. április 9.
  HÍRADÓ 2021. április 9.
 • Mi lesz a székesfehérvári Akóts-malom sorsa?
  Mi lesz a székesfehérvári Akóts-malom sorsa?