Fair21 °C
2019. október 22. kedd Előd
Menü

Méhek nélkül nincs élet! - beszélgetés Szabadi Péter méhész mesterrel

Méhek nélkül nincs élet! - beszélgetés Szabadi Péter méhész mesterrel
(Fotó: Pápai Barna)

Javában tartott a Királyi Napok, amikor a belvárosi kirakodóvásárban sétálgatva szóba elegyedtem Szabadi Péter méhész mesterrel, amint portékáját kínálta az arra járóknak. Büszkén mesélt gyerekkora óta tartó szenvedélyéről, melyet húsz esztendeje saját vállalkozásban művel, azzal a hitvallással, hogy a méhek munkájának köszönhetően egészségünket számtalan módon tarthatjuk karban.

A mézen át a propolisztól a virágporig a méhek munkájának minden termékét alkalmazza családja egészségének megőrzésére Szabadi Péter méhész mester. „Mézet egyen, ne gyógyszert vegyen!” hirdeti hitvallását a cégér is, melyet húsz esztendővel ezelőtt a kisfiával terveztetett meg: „Mondtuk az akkor  tíz éves fiunknak, hogy rajzoljon egy méhecskét, aki a mi méhecskénk lesz. Alkotott is egy nagy orrú, bohókás figurát. Biztattam, hogy próbálkozzon újra, ennek olyan mérges a szeme… Rajzolt még vagy tízet, mire beláttuk, hogy az elsőre sikerült látványos figura lesz az igazi. Azóta is ez a logónk, és az eredeti remekművet is megőriztük.” - idézte fel mosolyogva az emléket Szabadi Péter.

Méhek nélkül nincs élet! - beszélgetés Szabadi Péter méhész mesterrel
A jellegzetes méhecskés logó a méhész fiának keze munkája (Fotó: Pápai Barna)

A sárkeresztesi méhészmester ugyanilyen csillogó szemmel idézi fel azt is, hogyan szeretett bele a méhész tevékenységbe már egészen kicsi gyerek korában. „Már akkor eldőlt, hogy számomra ez nem csak munka, hanem szenvedély lesz. A nagyapámnak voltak méhei, igaz, ő hobbi szinten, a kertje végében tartotta őket. De engem már akkor lenyűgözött ezeknek az állatoknak a tevékenysége.” Péter már tizennyolc évesen is úgy érezte, legszívesebben a méhészkedésből élne meg főállásban. Csakhogy ehhez komoly felszerelésre, nagy anyagi befektetésre van szükség.

Leérettségizett, forgácsoló szakmát szerzett, és egy darabig ebben dolgozott. Közben a bátyjával elörökölték édesapjuktól a kis családi méhészetet-borászatot, és közösen próbáltak boldogulni. „Amikor eldöntöttük, hogy különválunk, a bátyámra maradtak a méhek, enyém a pince és a szőlő lett. Két évig bírtam, hogy nem voltam méhek közelében. Akkor rám nézett a feleségem, és azt mondta: ez így nem mehet tovább! Elkezdtük kiépíteni a saját méhészetünket. Móron egy idős bácsitól vettem a méheket. Amikor beszálltam a Trabantjába, és megéreztem a füstölő jellegzetes szagát, még a könny is elfutotta a szememet. Már akkor a rabja voltam, és ez a szenvedély életem végéig elkísér.”

Méhek nélkül nincs élet! - beszélgetés Szabadi Péter méhész mesterrel
Az egyedi csomagolást is maguk végzik (Fotó: Pápai Barna)


Péter méhészete jelenleg százharminc méhcsaládból áll, feleségével együtt egész évre munkát ad nekik. Alkalmazottaik nincsenek, minden ehhez kapcsolódó tevékenységet maguk végeznek, a termeléstől a csomagoláson át az értékesítésig. „Ha hosszan minőséget produkál az ember, akkor azt a vevő is meghálálja." - fogalmazta meg Szabadi Péter.

A méhész család hétköznapjai nem csak tavasztól őszig, a mézgyűjtés idején telnek szorgosan, a méhek bizony télen is adnak munkát bőven a gazdának. „Télen a nyári munkákhoz szükséges technikai előkészületeket tesszük meg: lépeket selejtezünk, kereteket drótozunk, szögelünk, műlépezünk, mindent megteszünk, hogy zökkenőmentesen induljon a nyár. Tavasztól őszig oda visszük a méheket, ahol éppen indul a virágzás: erdei mézeink lesznek akácból, hársból, majd következnek a szántóföldi növények, a repce, a napraforgó. A virágzás kezdetén kell odavinni a méheket a területre, úgy, hogy körülbelül két kilométeres röpkörzeten belül legyen a legtávolabbi pontja. Ugyanis a méh nagyjából három kilométert tud berepülni. Úgy a leggazdaságosabb, úgy tud a legtöbb nektárt tud gyűjteni, ha közelebb van neki a méhlegelő. A hordás végén, amikor a méh lepecsételi viaszpecséttel a lépben levő mézet, akkor lehet tudni, hogy kész a méz. Ilyenkor éppen megfelelő víztartalmú, kellőképpen besűrített. Ekkor lehet megkezdeni a pörgetést, hogy jó minőségű legyen a végeredmény.” Pörgetés során természetesen a méhek is ott vannak a kereteken, úgy kell lesöpörni, kifüstölni őket. Így aztán a megfelelő védőruházat ellenére a méhész bizony begyűjt egy alkalommal jó néhány csípést: „A szúrás mindennapos dolog, teljesen természetes. Védőruha ide vagy oda, a fájdalom az ugyanaz..”- mondja Péter, de mondat közben még a bajsza is mosolyog: őt ugyan nem riasztja vissza ettől a munkától néhány fullánkocska!

Méhek nélkül nincs élet! - beszélgetés Szabadi Péter méhész mesterrel
Munka közben, szó szerint testközelségben a méhekkel (Fotó: Kondás Andrea)

A méhek közelében lenni számára olyannyira felüdülés, hogy szerette volna ezt másokkal is megosztani. Ezért is örült meg, amikor megtudta, hogy külföldön már nagy sikerrel alkalmazzák az úgynevezett kaptár-terápiát. "Bár  a hatása orvosilag még nem bizonyított, egyre többen tapasztalják, mekkora haszna van a felső légúti -, asztmatikus problémák kezelésében, és egyfajta lélekgyógyító, relaxáló célra is alkalmazható. Ezt most már nálunk is ki lehet próbálni. Építettünk a kertünkben egy házikót, mely alatt négy méhkaptárban zsonganak folyamatosan a méhek. Fölöttük egy tönkölybúza pelyván fekve lehet pihenni. Tíz-tizenöt perc után szinte mindenki alvás-közeli állapotba kerül, békesség, nyugalom tölti el, szép kisgyermekkori élményei jönnek felszínre. Bizony, sokan meglepődnek, amikor a méhek morajlása, a méhviasz, a pempő, a virágpor illata, a páratartalom, együtt ilyen mély hatást tesz rájuk."

 

Kapcsolódó cikkek

Ajánlott cikkek

Szólj hozzá!

Most olvassák

Ez van

A hét embere

 • Szésfehérváron is elkezdődnek ma a megemlékezések
  Szésfehérváron is elkezdődnek ma a megemlékezések
 • Ingyenes jogi tanácsadást szervez a Budapesti Ügyvédi Kamara
  Ingyenes jogi tanácsadást szervez a Budapesti Ügyvédi Kamara
 • Szívügyünk Fehérvár - nagyszabású szűrőnap lesz városunkban
  Szívügyünk Fehérvár - nagyszabású szűrőnap lesz városunkban
 • Az Árpád-kori oklevelekről szólt a Városi Levéltár és Kutatóintézet konferenciája
  Az Árpád-kori oklevelekről szólt a Városi Levéltár és Kutatóintézet konferenciája
 • Hétvégén rendezik a Paál István Fesztivált
  Hétvégén rendezik a Paál István Fesztivált
 • Makovecz Imre munkássága előtt tisztelegnek
  Makovecz Imre munkássága előtt tisztelegnek
 • Többfelé javult a szmoghelyzet, de Debrecenben és Nyíregyházán továbbra is egészségtelen
  Többfelé javult a szmoghelyzet, de Debrecenben és Nyíregyházán továbbra is egészségtelen
 • Kárpát-medencei fiatalok rójaák le tiszteletüket az 56-os hősök előtt
  Kárpát-medencei fiatalok rójaák le tiszteletüket az 56-os hősök előtt

Eseménynaptár

 • Kőnél keményebbek - ünnepi műsor Székesfehérváron
  Kőnél keményebbek - ünnepi műsor Székesfehérváron
 • Lezárult a nyomozás a csaknem négy éve történt párizsi merényletek ügyében
  Lezárult a nyomozás a csaknem négy éve történt párizsi merényletek ügyében
 • Játéktörténeti konferenciát rendeztek a Hetedhét Játékmúzeumban
  Játéktörténeti konferenciát rendeztek a Hetedhét Játékmúzeumban
 • Ma kezdődnek az október 23-ai központi megemlékezések
  Ma kezdődnek az október 23-ai központi megemlékezések
 • Szűrt napsütés várható 24 fokos hőmérséklettel
  Szűrt napsütés várható 24 fokos hőmérséklettel
 • Október 27-ig lehet jelentkezni az Ady-versenyre
  Október 27-ig lehet jelentkezni az Ady-versenyre
 • Jobb a levegő Székesfehérváron
  Jobb a levegő Székesfehérváron
 • Hétfőn sem vette napirendre a brit parlament alsóháza az új Brexit-megállapodást
  Hétfőn sem vette napirendre a brit parlament alsóháza az új Brexit-megállapodást
 • Az energiaellátás függőségének csökkentése áll a készülő nemzeti energiastratégia középpontjában
  Az energiaellátás függőségének csökkentése áll a készülő nemzeti energiastratégia középpontjában
 • Idén is elindítja Fűts okosan! című tájékoztató kampányát az Agrárminisztérium
  Idén is elindítja Fűts okosan! című tájékoztató kampányát az Agrárminisztérium
 • HÍRADÓ 2019. október 21.
  HÍRADÓ 2019. október 21.
 • Felfüggesztették Varju László mentelmi jogát
  Felfüggesztették Varju László mentelmi jogát
 • Árpád-kori oklevelekről tartottak előadást a Levéltárban
  Árpád-kori oklevelekről tartottak előadást a Levéltárban