Partly cloudy24 °C
2019. augusztus 21. szerda Sámuel
Menü

Felejtsd el az öregítő appot, már az FBI is nyomoz utána

Felejtsd el az öregítő appot, már az FBI is nyomoz utána
Jópofa, de egyben visszaéléssel fenyegető alkalmazás hódít (Fotó: gottabemobile.com)

Ugyan két éve dobták piacra a FaceApp nevű alkalmazást, mégis most futott be igazán az időskori önmagunkat megmutató applikáció. Feltöltött fotóink mellett azonban a telefonunkon lévő összes többi képünk is rossz kezekbe kerülhet, így érdemes elkerülni az online öregítést.

A FaceApp nevű alkalmazás lényege, hogy egy általunk feltöltött, minket ábrázoló fotót a program különböző algoritmusok alapján "megöregít", így megmutatja, hogy szerinte hogy fogunk kinézni 30-40 évvel idősebben. A FaceApp ugyan már két éve piacra dobott alkalmazás, mégis most futott be igazán, világszerte, így hazánkban és persze Székesfehérváron is nagyon népszerű. A napokban még a legnagyobb hazai sportnapilap internetes oldala is külön cikket szentelt a FaceApp segítségével átváltoztatott magyar futballisták képeinek.

A legnagyobb hazai sportlap internetes kiadása is belement a veszélyes játékba (Fotó: FaceApp - nemzetisport.hu)
A legnagyobb hazai sportlap internetes kiadása is belement a veszélyes játékba (Fotó: FaceApp - nemzetisport.hu)

Szakemberek szerint azonban több mint veszélyes játék az orosz Wireless Lab alkalmazását használni. A probléma ott kezdődik, hogy a FaceApp nem csupán használja, de saját szerverére is áttölti az adott fotót, ez pedig komoly visszaélések melegágya is lehet. Azt pedig talán nagyon kevesen tudják, hogy egyes szakértői vizsgálatok alapján abban a pillanatban, hogy feltöltjük az adott fotót, az orosz fejlesztés minden más képet is felszippant a telefonunkról!

A program egyébként ott lett gyanús, hogy több olyan hozzáférést is kér a felhasználóktól, melyre alapvető funkcióját tekintve nincs és nem is lehet szüksége. Több fejlesztő ekkor vette alaposabban szemügyre a FaceApp működését, majd megállapították, hogy a feltöltött fotók egy felhő alapú szolgáltatásba kerülnek, ott történik az "öregítés", majd kapjuk vissza az új fotót. Ugyanakkor azt nem tudni, mi történik a felhőbe feltöltött fotónkkal, ráadásul a vizsgálatok alapján jött a gyanú, mely szerint nem csupán az az egy kép, de a telefon összes fotója az orosz fejlesztőknél landol.

Egyes szakértők szerint a program minden fotót lemásol a felhasználók készülékeiről (Fotó: fortune.com)
Egyes szakértők szerint a program minden fotót lemásol a felhasználók készülékeiről (Fotó: fortune.com)

Az Egyesült Államokban már politikai kérdés lett a FaceApp, demokrata képviselők ugyanis hivatalosan is felkérték az FBI-t és a Szövetségi Kereskedelmi Bizottságot a szükséges vizsgálatok lefolytatására. Mint mondják, nem érzik biztonságosnak, ha az amerikai polgárok fotói olyan országban landolnak, mely jelentős, az Egyesült Államok elleni kibertámadások résztvevője volt. Az orosz oldal válasza sem késett sokáig, a Wireless Lab vezetője, Jaroslav Goncharov úgy nyilatkozott, a feltöltött képeket nem őrzik meg, 48 óra elteltével azok törlésre kerülnek ráadásul nem is saját szervereiken őrzik két napig, hanem az Amazon és a Google bérelt szerverein. Goncharov azt is elárulta, a felhasználók maguk is kérhetik a törlést, méghozzá az alábbi módon:

- nyissa meg az appot a telefonján,

- navigáljon el a Settings > Support > Report a bug menüpontra, végül

- a szöveges hibabejelentőben az üzenet témamegjelölésébe írja bele, hogy privacy (azaz magánszféra).

Nem épp XXI. századi modern technikát idéző eljárás, ráadásul már régen rossz, ha a felhasználóknak kell kérni a törlést. Eleve a 48 órás megőrzés is érdekes, ez az idő bőven elég arra, hogy átmásolják a fotókat más szerverekre, így azt ajánljuk, mindenki óvatosan öregítse magát. Érdemesebb talán kivárni azt a 30 évet és egy szép, napsütéses reggelen belenézni a tükörbe.

Ajánlott cikkek

Szólj hozzá!

Most olvassák

Galéria

Ez van

A hét embere

 • Csütörtöktől ismét kinyit a Barátság mozi
  Csütörtöktől ismét kinyit a Barátság mozi
 • Bírósági ülnököket keresnek Székesfehérvárra
  Bírósági ülnököket keresnek Székesfehérvárra
 • Rengeteg baleset történt az utakon
  Rengeteg baleset történt az utakon
 • Megtelt a Balaton a hosszúhétvégén
  Megtelt a Balaton a hosszúhétvégén
 • Még most is igényelhető a bölcsődei támogatás
  Még most is igényelhető a bölcsődei támogatás
 • Lesz elegendő gáz télire
  Lesz elegendő gáz télire
 • Nem eladó Grönland - lemondta dániai látogatását Donald Trump
  Nem eladó Grönland - lemondta dániai látogatását Donald Trump
 • Hosszú hétvége - tízen haltak meg az utakon
  Hosszú hétvége - tízen haltak meg az utakon

Eseménynaptár

 • Kanárik, papagájok, nyulak - országos díszmadár-kiállítás lesz városunkban
  Kanárik, papagájok, nyulak - országos díszmadár-kiállítás lesz városunkban
 • Támadás - grizzly ölt meg egy turistát
  Támadás - grizzly ölt meg egy turistát
 • Holnapig lehet pályázni a kollégiumi férőhelyekre
  Holnapig lehet pályázni a kollégiumi férőhelyekre
 • HÍRADÓ 1-kor 2019. augusztus 21.
  HÍRADÓ 1-kor 2019. augusztus 21.
 • Gépezők viadala - már lehet nevezni a versenyre
  Gépezők viadala - már lehet nevezni a versenyre
 • Játékpisztoly volt nála - véget ért a túszdráma Brazíliában
  Játékpisztoly volt nála - véget ért a túszdráma Brazíliában
 • Szijjártó: lesz elég gáz jövőre is
  Szijjártó: lesz elég gáz jövőre is
 • Áramszünet lesz a Belvárosban
  Áramszünet lesz a Belvárosban
 • A zene jó, de közlekedés közben fontos, hogy halljuk a környezetünket - 2 Kerék 1 Percben
  A zene jó, de közlekedés közben fontos, hogy halljuk a környezetünket - 2 Kerék 1 Percben
 • Mávinform: fokozatosan helyreáll a forgalom a fehérvári vasútvonalon
  Mávinform: fokozatosan helyreáll a forgalom a fehérvári vasútvonalon
 • Jubileum – a Kormorán és Varga Miklós is fellép az Aranybulla Művészeti Napokon
  Jubileum – a Kormorán és Varga Miklós is fellép az Aranybulla Művészeti Napokon
 • Szépművészeti - ismét Baán László lett a főigazgató
  Szépművészeti - ismét Baán László lett a főigazgató
 • Kisebb beavatkozások - még sok műtét vár a sziámi ikrekre
  Kisebb beavatkozások - még sok műtét vár a sziámi ikrekre