Partly cloudy-1 °C
2021. január 18. hétfő Piroska
Menü
Házhozszállítás

Székesfehérvár a 19. legnépszerűbb hazai célpont a külföldi vendégek számát tekintve

Székesfehérvár a 19. legnépszerűbb hazai célpont a külföldi vendégek számát tekintve
2019-ben főleg a külföldi utazók számára volt vonzó Székesfehérvár (Fotó: szekesfehervar.hu)

Összesítésben nem meglepő módon Budapest áll az élen, mögötte Hévíz és Hajdúszoboszló következik. Az első harmincba pedig egy Fejér megyei település fért be, Velence a 23. a 2019-es adatok alapján összeállított listán.

A hazai turizmus egyik fontos értékmérő mutatója a vendégéjszakák száma, amely jól mutatja, egy-egy település milyen pozíciót foglal el Magyarország utazási és nyaralási helyszínei között. A speciális lista természetesen minden évben Budapesttel kezdődik, ami nem csoda, egyrészt hazánk fővárosa igen népszerű, főleg a külföldi turisták körében, másrészt területével és lakosságszámával is messze kiemelkedik nagyvárosaink közül, így a többi település nem is tud versenyre kelni a fővárossal a vendégéjszakák terén.

A 2019-es adatok alapján Budapest tavaly 10 703 950 vendégéjszakával végzett az élen a kereskedelmi szálláshelyek (szállodák, hotelek, panziók, kempingek, üdülőház telepek, közösségi szálláshelyek) adatainak összesítését követően.

Az elmúlt éveket tekintve messze ez a legjobb mutatója a fővárosnak, mely 2009 óta szinte megduplázta a vendégéjszakák számát.

A lista második helyén Hévíz áll, a város hosszú évek óta őrzi ezüstös pozícióját. A mindössze 4 740 lakosú zalai kisváros 2019-ben 1 144 141 vendégéjszakát könyvelhetett el, amely a lakosságszámához mérten elképesztő adat, ugyanakkor a tófürdő népszerűsége és a turizmus fejlesztésére tett erőfeszítések jól visszaköszönnek a vendégéjszakák számában.

A harmadik helyen szintén egy olyan települést találunk, amely biztosan őrzi helyét: Hajdúszoboszló évek óta kiemelt célpont a belföldi nyaralások szempontjából, ráadásul rengeteg külföldi is úti célul választja. A közel 24 000 lakosú Hajdúszoboszló 2019-ben 979 995 vendégéjszakával végzett a harmadik helyen.

Ami az első tíz helyezett további sorrendjét illeti, befért még ide Balatonfüred, Bük, Siófok, Zalakaros, Sárvár, Győr és Szeged. Közülük a nagy vesztesnek Siófok számít, a település néhány esztendő alatt a negyedikről a hatodik helyre esett vissza, elveszítve majd 75 000 vendégéjszakát. Az első tíz helyezettben egyébként nincs változás 2018-hoz képest.

Az összesített listán egy Fejér megyei települést találunk, Velence a 23. a maga 206 191 vendégéjszakájával.

A velencei-tavi település 2011-ig ott volt a 30 legnépszerűbb úti cél listáján, majd lekerült onnan, és csak 2016-ban jutott vissza.

Székesfehérvár rendszeres résztvevő a turisztikai kiállításokon (Fotó: szekesfehervar.hu/Simon Erika)
Székesfehérvár rendszeres résztvevő a turisztikai kiállításokon (Fotó: szekesfehervar.hu/Simon Erika)

A Központi Statisztikai Hivatal által elkészített összeállítás a belföldi és külföldi pihenni vágyók vendégéjszakáinak számát külön-külön is feldolgozta.

Ami a belföldi, vagyis a magyar turistákat illeti, hazánk fiai és lányai a listavezető Budapest mögött a második legtöbb éjszakát Hajdúszoboszlón töltötték el, a harmadik Zalakaros lett, a negyedik Balatonfüred, Hévíz pedig csak az ötödik az úti célok rangsorában. Az első tízben ott van még Siófok, Gyula, Eger, Miskolc és Bük, az összesített listához képest viszont hiányzik Sárvár, Győr és Szeged.

Fejért ezen a listán is Velence képviseli, 194 950 belföldi vendégéjszakájával a 18. Jól látszik tehát, hogy Velence éves vendégéjszakáinak 94,5%-t a hazai, vagyis a magyar nyaralók adják.

A helyzet épp fordított Székesfehérvár esetében: városunk az összesített, belföldi és külföldi vendégeket egyaránt számláló listán, illetve a belföldi vendégéjszakák listáján sem található meg a 30 legnépszerűbb úti cél között, ám a külföldről érkező vendégek között azonban népszerűnek számít.

Ezen a listán 19. Székesfehérvár, amely 2019-ben 75 056 vendégéjszakát könyvelhetett el Magyarországon kívülről érkező utazók tekintetében. Sem a helyezés, sem a vendégéjszakák száma nem rossz abból a tekintetből, hogy a listán városunk előtt álló települések jelentős része vagy vízparton található, vagy pedig rendelkezik gyógyhatású fürdővel.

A külföldi vendégek listáján (is) Budapest az első, mögötte Bük, Hajdúszoboszló, Sárvár, Balatonfüred, Győr, Siófok, Zalakaros és Debrecen következik.

A 2020-as rangsor várhatóan komoly változásokat hoz majd, elsősorban a koronavírus-járvány miatt az utazási szokásokban bekövetkezett változások miatt.

A KSH speciális összesítése ide kattintva érhető el.

Ajánlott cikkek

Szólj hozzá!

Házhozszállítás

Most olvassák


Ez van

A hét sztorija

 • Több milliárdos költségvetési csalást leplezett le az adóhivatal
  Több milliárdos költségvetési csalást leplezett le az adóhivatal
 • A hermelin lett 2021-ben az Év Emlőse
  A hermelin lett 2021-ben az Év Emlőse
 • HÍRADÓ 1-kor 2021. január 18.
  HÍRADÓ 1-kor 2021. január 18.
 • Fehérváron is indít képzéseket a Mathias Corvinus Collegium
  Fehérváron is indít képzéseket a Mathias Corvinus Collegium
 • Megdőlt az éjszakai hidegrekord
  Megdőlt az éjszakai hidegrekord
 • Új udvari játékokat vehetnek birtokba a gyerekek a Napsugár Oviban
  Új udvari játékokat vehetnek birtokba a gyerekek a Napsugár Oviban
 • Megdőlt az éjszakai hidegrekord
  Megdőlt az éjszakai hidegrekord
 • Javultak a járványügyi adatok
  Javultak a járványügyi adatok

Eseménynaptár

 • Ötmilliárd forintos pályázat a magyar élelmiszeripari vállalkozásoknak
  Ötmilliárd forintos pályázat a magyar élelmiszeripari vállalkozásoknak
 • Szent Sebestyén napján, szerdán lesz Székesfehérvár fogadalmi miséje
  Szent Sebestyén napján, szerdán lesz Székesfehérvár fogadalmi miséje
 • Március 31-ig várják a javaslatokat a 2021-es Ember Mária díjra
  Március 31-ig várják a javaslatokat a 2021-es Ember Mária díjra
 • Több ezren tüntettek Amszterdamban a járvány elleni lezárások miatt
  Több ezren tüntettek Amszterdamban a járvány elleni lezárások miatt
 • Már több mint másfél millióan regisztráltak oltásra
  Már több mint másfél millióan regisztráltak oltásra
 • Elkezdődött az ökumenikus imahét
  Elkezdődött az ökumenikus imahét
 • Világszerte már több mint 95 millió koronavírus-fertőzöttet azonosítottak
  Világszerte már több mint 95 millió koronavírus-fertőzöttet azonosítottak
 • Koronavírus: 1000 alatt az új fertőzöttek száma
  Koronavírus: 1000 alatt az új fertőzöttek száma
 • 875 fővel emelkedett a beazonosított fertőzöttek száma és elhunyt 68 beteg
  875 fővel emelkedett a beazonosított fertőzöttek száma és elhunyt 68 beteg