Partly cloudy16 °C
2021. április 11. vasárnap Zsolt, Leó
Menü
Házhozszállítás

8 éve nem volt ilyen alacsony a Velencei-tó vízállása

Megfeneklett hajók, csalódott pecások és száz métereket gyalogló fürdőzők - egyikből sincs hiány az utóbbi hetekben a Velencei-tónál. A tó vízszintje lassan negatív rekordokat döntöget, 2012 óta nem volt ilyen alacsony a vízállás.

Rengeteg víz hiányzik a Velencei-tóból: a vízszint mindösszesen száz centiméteren áll, ez harminc centiméterrel marad el az aktuális minimum szabályozási szinttől. Utoljára nyolc évvel ezelőtt, 2012 volt ilyen alacsony a vízállás. A vízügyi igazgatóság tájékoztatása szerint nem a partfal-rekonstrukció miatt tartják mesterségesen alacsonyan a vízszintet, a magyarázat ennél sokkal egyszerűbb: jóval kevesebb csapadék hullott idén, mint amennyi víz elpárolgott a tóból.

"Az eltelt nyolc hónapban gyakorlatilag csak az ilyenkor szokásos csapadékmennyiség hullott le, ám jóval melegebb időszakunk volt. Ez azt jelenti, hogy a tó még szeptemberben is képes apadni. Bár az első őszi hónap egyharmada eltelt, amely során csak 0,6 milliméter csapadék hullott, még mindig több a párolgás, mint a tóhoz való hozzáfolyás" - mondta Csonki István, a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság igazgatója.

Vízpótlás utoljára 2019-ben történt a Velencei-tónál. Erre azonban most nincs lehetőség, hiszen a pótlásért felelő tározókban sincs elegendő víz.

"Jelenleg a tározóink sincsenek jó állapotban, hiszen a zámolyi körülbelül 25 százalékon, a pátkai pedig 40 százalékon van, ott sincs megfelelő mennyiségű víz. Emellett a víz minősége is borzasztóan rossz a tározókban, miközben a tó vizével semmilyen probléma nem volt, így nem tudjuk most leengedni őket. Nincs is akkor készletünk, hogy érdemi változást tudjunk elérni. Ha leengednénk a tározóból ezt az igen magas klorofil-tartalmú vizet, az vízminőségi problémát is okozna" - folytatta Csonki István, a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság igazgatója.

Csonki István hozzátette, az elkövetkezendő időszakra sem jók a kilátások: az Országos Meteorológiai Szolgálat legfrissebb, hat hónapos előrejelzése szerint ugyanis, a szeptembertől februárig tartó időszak az átlagosnál melegebb és szárazabb lehet.

Ajánlott cikkek

Szólj hozzá!

Házhozszállítás

Most olvassák


Ez van

A hét sztorija

 • Tudod, mi az a Tacfit?
  Tudod, mi az a Tacfit?
 • Mától lehet beiratkozni az általános iskolákba
  Mától lehet beiratkozni az általános iskolákba
 • Újra meghirdetik a Közfoglalkoztatásból versenyszférába elnevezésű programot
  Újra meghirdetik a Közfoglalkoztatásból versenyszférába elnevezésű programot
 • Kitüntették a rendőröket, akik a Margit kórházban keletkezett tűzből két férfit mentettek ki
  Kitüntették a rendőröket, akik a Margit kórházban keletkezett tűzből két férfit mentettek ki
 • Április 18-ig teljesíthető a Tavaszköszöntő túra
  Április 18-ig teljesíthető a Tavaszköszöntő túra
 • Fiatal kutatók mutatkozhatnak be az őszi Moskovszky-konferencián
  Fiatal kutatók mutatkozhatnak be az őszi Moskovszky-konferencián
 • Újabb rekortán borítású futópálya épül városunkban
  Újabb rekortán borítású futópálya épül városunkban
 • Fejérben újabb 445 embernél mutatták ki a koronavírus-fertőzést
  Fejérben újabb 445 embernél mutatták ki a koronavírus-fertőzést

Eseménynaptár

 • Plázákban szólnak holnap a költészet napi versek
  Plázákban szólnak holnap a költészet napi versek
 • Magyarország segít Szlovákiának az orosz oltóanyag bevizsgálásában
  Magyarország segít Szlovákiának az orosz oltóanyag bevizsgálásában
 • Szinte minden idős megkapta már a védőoltást
  Szinte minden idős megkapta már a védőoltást
 • A Vörösmarty Mihály Könyvtár is bekapcsolódik a Földrajz Éjszakája rendezvénysorozatba
  A Vörösmarty Mihály Könyvtár is bekapcsolódik a Földrajz Éjszakája rendezvénysorozatba
 • Az átoltottság növekedésével visszatérhet a gazdaság dinamikus növekedése
  Az átoltottság növekedésével visszatérhet a gazdaság dinamikus növekedése
 • Elefánt-babamérlegre gyűjt a Fővárosi Állatkert
  Elefánt-babamérlegre gyűjt a Fővárosi Állatkert
 • Újabb csaló üzenetekre figyelmeztet a Nemzeti Kibervédelmi Intézet
  Újabb csaló üzenetekre figyelmeztet a Nemzeti Kibervédelmi Intézet
 • HÍRADÓ 2021. április 9.
  HÍRADÓ 2021. április 9.
 • Mi lesz a székesfehérvári Akóts-malom sorsa?
  Mi lesz a székesfehérvári Akóts-malom sorsa?