Tippek arra az esetre, ha kizárnának a Gmail-fiókodból
Tippek arra az esetre, ha kizárnának a Gmail-fiókodból

Nem túl ritka, sőt talán helytállóbb az a megfogalmazás, hogy elég gyakori, hogy egy-egy Gmail-felhasználó fiókját feltörik. Ekkor aztán lehet fejet vakargatni, hogy ilyenkor hogyan tovább. Időről időre nálunk az Excomban is szoktak az ügyfelek segítséget kérni ilyen esetben. Azonban az informatikus és a notebookguru sem mindenható, így ha a felhasználó nem kellő figyelemmel állította be saját Google-fiókját, már elég korlátozottak a lehetőségek a kizárt fiókba történő visszalépésre.
Az ilyen esetek elkerülése érdekében legtöbbet maga a felhasználó tehet. Mondhatni, a legjobb megoldás a megelőzés. Napjainkban nagyon könnyű besétálni egy online átverésbe, megtévesztésbe, melyből akad bőven. Napi szinten érkeznek a spam és scam levelek a mailboxokba, hogy kicsalják a felhasználók adatait. Ellenben ha a Gmail biztonsági beállításait odafigyeléssel végignézzük és az ott adott lehetőségeket beállítjuk, sokkal egyszerűbb lehet fiókunk visszaszerzése. (Ezen a linken egyszerűen elérhetjük a biztonsági beállításokat: Google Security)
Fontos, hogy Gmail-fiókunk beállításait a lehető legnagyobb biztonságot adó opciókkal állítsuk be és azokat rendszeres időközönként frissítsük is, hogy szükség esetén naprakészek legyenek. Ilyen beállítási opció a mobilszámunk és egy másodlagos (biztonsági) e-mailcím megadása. Ezek azért fontosak, mert ha nem férünk hozzá fiókunkhoz, akkor a helyreállítás érdekében ezen elérhetőségeket fogja a Google használni. Amennyiben ezek hiányoznak, nincs mód arra, hogy feltört fiókunkat helyreállítsuk.
A fokozott biztonság érdekében a Google arra is figyel, hogy amennyiben mailboxunkból kizártak és esetleg az ott rögzített biztonsági kapcsolattartási telefonszámot és e-mailcímet kitörölték, még hét napig akkor is van módunk az utoljára beállított kapcsolati címekkel visszaszerezni fiókunkat. Azonban hét nap elteltével ezek az esélyek erősen csökkenőben vannak.
Fontos online fiókjaink védelme és ezért mi felhasználók tehetünk csak. Hiába a felkínált biztonsági lehetőség, ha nem élünk vele. De a legjobb megoldás mindig a megelőzésre törekedni, melynek egyik legjobb megoldása a kétlépcsős azonosítás használata a Gmail esetében is, melyet a fenti linkre kattintva szintén be tudunk állítani.