Ősszel búcsúzik a Windows 10 is - ezekre érdemes készülni
Ősszel búcsúzik a Windows 10 is - ezekre érdemes készülni

A Microsofthoz köthető legismertebb márka egyértelműen a Windows. Megjelenése óta felhasználók milliói használják és a számítógépek legismertebb és talán legnépszerűbb operációs rendszere hosszú évek óta. Fejlődési szakaszait tekintve már jó hosszú a sor. Az első verzió, a Windows 1.0, az idén 40 éve jelent meg, egészen pontosan 1985. november 20-án. Azóta számos verziót használtunk már és a fejlődési folyamat ha nem is mindig zökkenőmentes, azonban folyamatos és állandó.
Jelenleg a Windows 11 a legfrissebb operációs rendszere a Microsoftnak, mely 2021-ben jelent meg és azóta fokozatosan igyekszik elődjét, a Windows 10-et kiszorítani a felhasználók számítógépeiről. A Windows 11 megjelenése óta eltelt közel 4 év azonban azt hozta magával, hogy a Microsoft idén ősszel elkezdi a Windows 10 nyugdíjazását, mely még mindig igen sok felhasználót fog érinteni.
A tervek szerint 2025. október 14-én a Microsoft megszünteti a Windows 10 terméktámogatását. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy ezután a Windows 10-et futtató számítógépek már nem kapnak hibajavításokat az ismert problémákra, leáll a technikai támogatás és a biztonsági fenyegetések elleni havi biztonsági frissítések is megszűnnek.
Erről előbb-utóbb a felhasználók is értesülnek a Windows 10 használata közben egyre gyakrabban megjelenő értesítésekben. Már most is akad olyan felhasználó, akinek a gépén megjelent az értesítés, hogy váltson Windows 11-re, mert a korábbi operációs rendszerének a támogatási ciklusa lejár. Az előttünk álló pár hónapban egészen biztosan jó pár ügyfél keres fel minket is az Excomban, hogy most akkor mi a teendő, hogyan tovább.
Nem áll le a Windows 10 működése
Sok hiedelemmel szemben a valóság az, hogy a Windows 10 működése nem áll meg október 14–én. Továbbra is el fog indulni és tudjuk majd használni a jövőben, ahogy még működik a Windows 8 és a Window 7 is. Sőt, láttunk még a minap működő Windows XP-t is az Excomba érkező egyik ügyfél muzeális laptopján. Azonban a fentebb már említett funkciók megszűnése erősen korlátozza majd a használhatóságot.
A lényeg, hogy a magáncélokra használt (nem vállalati környezetben működő szoftverek) Windows 10-ek október 14-től fokozott biztonsági kockázatnak lesznek kitéve azáltal, hogy a Microsoft nem készít hozzá tovább már semmilyen biztonsági frissítést sem. Ez rövid távon azt fogja eredményezni, hogy a böngészőszoftvereket fejlesztő cégek (Chrome, Firefox stb.) sem fogják majd frissíteni azokat a böngészőiket, melyek még a Windows 10 rendszerben működnek. Ennek pedig az lesz az egyik következménye a sok közül, hogy például a netbankos honlapok nem lesznek elérhetők a Windows 10-es számítógépeken. Ez egy, a sok egymásra épülő biztonsági rizikóból.
A megoldási javaslat az, hogy érdemes már most érdeklődni és szükség esetén tanácsot kérni, hogy miképp és hogyan van mód a Windows 10-ről áttérni a biztonságosabb Windows 11-re.