Rajzfilm a szerzői jogról - ha nem akarsz úgy járni mint a MetallicaRajzfilm a szerzői jogról - ha nem akarsz úgy járni mint a Metallica
Az elmúlt évtizedekben az internet térnyerésével sokan vizionálták a zeneipar halálát. Biztosan sokan emlékeznek még arra, hogy 1999-ben a Metallica dobosa, Lash Ulrich volt az, aki a leghangosabban szót emelt az illegális letöltések ellen. Ebből végül nem jött ki jól a zenekar, és mára eljutottunk oda, hogy a tavalyi lemezüket már a megjelenés napján közkincsé tették a youtube-on, és valamennyi alkotáshoz videoklipet is készítettek.
A zeneipar szépen lassan megtanult alkalmazkodni a technika fejlődéséhez. Ettől függetlenül, ha az ember nem szeretne két szék közül a pad alá esni, akkor nagyon észen kell lenni, főleg, ha zenekarunk van, de az sem árt, ha zenefogyasztóként is tisztában vagyunk egy-két jogi dologgal.
Ezen próbál meg segíteni egy jópofa kezdeményezés, ami a Kottakalózok fedőnevet viseli. Egy rajzfilmsorozatról van szó, ami a szerzői jogi ismeretterjesztést szolgálja. Az ötrészes sorozat egy állatok alkotta zenekar mindennapjain keresztül mutatja be a legfontosabb szerzői jogi kérdéseket.
A projektet megálmodó Dr. Mezei Péter, a Szegedi Tudományegyetem nemzetközi ügyekért felelős dékánhelyettese gondolta úgy, hogy a fiatal zenészeknek, dj-knek és elektronikus zenekészítőknek, így tudja a legbefogadhatóbb módon megmutatni a zeneipart érintő jogi alapokat a demókészítéstől a turnéig.
"Sokan lebecsülik ennek a fontosságát, és kész tényként kezelik, hogy a „zene ott van”, bármikor és bárhogyan elérhető. A rajzfilm tulajdonképpen egy kísérlet ennek a társadalmilag, gazdaságilag és jogilag is jelentős kérdés egyszerű, fogyasztható, színes bemutatására. Ha nem is várható el, hogy a rajzfilmünk hatására mindenki visszatérjen a lemezvásárláshoz, ugyanakkor a társadalom alapvető érdeke a tudatos fogyasztók körének a bővülése. Ezért ez a rajzfilm is tehet és tesz is." - fogalmazott Mezei Péter. Az ötletgazda azt is elárulta, hogy komoly terveik vannak a folytatásra.
Az alkotómunka az Igazságügyi Minisztérium által kiírt pályázat keretén belül, a szegedi InfoCopy diákkör tagjainak a bevonásával készült. Az első évad első részét pedig itt nézhetitek meg: