Így használj Wi-Fi jelerősítőtÍgy használj Wi-Fi jelerősítőt
Sokszor szembesülünk azzal az elkeserítő valósággal, hogy a konyhában vagy a garázsban, esetleg a teraszon vagy a kert végében már nincs internet. Ilyenkor aztán megy a Wi-Fi jelvadászat, vagy ha van mobilinternet a SIM-kártyás előfizetésünkhöz, akkor várjuk, hogy a telefon átkapcsoljon mobilnetre. De a tapasztalatok szerint ez sem olyan egyszerű.
Amíg nem vagyunk elég távol a Wi-Fi jeltől, addig telefonunk ragaszkodik a kapcsolathoz, ugyanakkor maga a Wi-Fi jel meg annyira gyenge már, hogy azon még a postagalamb sem jön át. Így aztán igen gyakran kerülhetünk abba a fekete lyukba, ahol a Wi-Fi már nem megy, de a mobilnet meg még nem kapcsolt be. Ilyenkor aztán megy az okfejtés, hogy mivel és hogyan lehetne betömködni a lakás internet nélküli fekete lyukait.
A fent vázolt helyzet szerintem egyáltalán nem ismeretlen. Maguk az internet szolgáltatók és az eszközgyártók is tudják, hogy ez egy valós probléma. Ugyanakkor a megoldása nem egyszerű és főleg nem általános, lévén a Wi-Fi jel terjedése és annak hatótávolsága nagyon nem egzakt tudomány. Korábban, úgy húsz évvel ezelőtt, még a vezeték nélküli internet hajnalán a gyártók előszeretettel adták meg az eszközök tulajdonságai között méterben, hogy az adott vezeték nélküli router milyen távolságig sugároz.
A mai napig jönnek az Excomba úgy ügyfelek, hogy ők olyan Wi-Fi routert szeretnének venni, ami legalább 50-100 méterre is sugároz. Nos, az idő múlásával a gyártók ezt a paramétert már nem adják meg. Egyrészt, mert napjainkban az internet sebessége sokkal fontosabb, mint a távolsága, másrészt pedig technológiai szempontból ezt nem is lehet méterben mérni. Tapasztalatból tudjuk, hogy egy vastag fal, a vasbeton födém, de még egy modern hőszigetelt üvegezésű ablak, ajtó is nagymértékben vágja vissza a Wi-Fi router jelét. Ráadásul a gyártók az utóbbi években az eszközeiket is úgy tervezik, hogy a hangsúly a Wi-Fi stabilitásán és sebességén van. A távolság már nem elvárás, lévén ez annyira a hely egyedi adottságain is múlik, hogy erre nem lehet eszközt tervezni.
Kell egy Wi-Fi jelerősítő!
Ilyenkor aztán az ember elmegy az első műszaki nagyáruházba és vesz egy Range Extendert vagy egy Wi-Fi Boostert. Hazaviszi boldogan, bedugja a konnektorba és várja, hogy a fekete lyukak elmeneküljenek a kert kerítésén túlra. Nos, ki kell mindenkit ábrándítanom, hogy ettől még nem feltétlenül leszünk boldogabbak, sőt talán ezután leszünk csak igazán feszültek, mert a nyűg még csak eztán fokozódik…
Az első és legfontosabb, hogy a Wi-Fi jelerősítő nem csodaeszköz, és hasznossága is nagyban függ lakásunk adottságaitól. De ez így van a Wi-Fi routerünk esetében is. A jelerősítő lakáson belüli elhelyezése nagyon fontos. Sokan esnek abba a hibába, hogy az új jelerősítőt oda helyezik el, ahol a legkényelmesebben és legegyszerűbben hozzáférnek egy szabad konnektorhoz. Ez persze érthető.
Azonban ebben az esetben nagyon könnyen úgy járhatunk, hogy a jelerősítő ugyan működni fog, sugároz jelet, de valahogy mégsem megy a Wi-Fi jól. Ez abból adódhat, hogy a Wi-Fi erősítő tulajdonképpen egy adó-vevő eszköz. Veszi a lakás fő routerének a jelét, majd a saját antennájával azt kisugározza és továbbítja. De mivel a jelerősítő is egy szuverén jelsugárzó, és külön jelet sugároz a router jelén kívül, így gyakran azt tapasztaljuk, hogy telefonunk szerint a jelerősség maximális, de a Wi-Fi ugyanakkor élvezhetetlenül lassú. Ez a hiba abból fakad, hogy maga a jelerősítő is azt a gyenge és rossz minőségű vezeték nélküli, lassú jelet veszi, ami miatt megvettük a jelerősítőt.
Érdemes figyelni a jelerősítő elhelyezésére a lakásban. Vannak olyan gyártók, melyek a Wi-Fi jel erősségét a készüléken LED-fények segítségével jelzik a felhasználónak, ezzel is segítve a lakáson belüli megfelelő elhelyezést. Azonban az egyszerűbb márkák esetében ilyen opció nincs. Ebben az esetben marad a mobiltelefonos Wi-Fi jelszint figyelgetés. Telefonunk segítségével érdemes végigjárni a lakást és oda elhelyezni a jelerősítőt, ahol még telefonunk szerint jó a vétel. Ezekben az esetekben bízhatunk abban, hogy az új Wi-Fi kiegészítő eszközünk segít növelni a lefedettséget.
Érdemes viszont észben tartanunk azt az alapszabályt, hogy a vezeték nélküli jel erősségének a növelésére elsődlegesen nem a Wi-Fi vevőt kell erősebbre, hanem magát a Wi-Fi sugárzót érdemes nagyobb teljesítményűre cserélni. Sok háztartásban még régi, egy vagy kettő antennás vezeték nélküli routerek működnek. De azt is meg kell említeni, hogy az internetszolgáltatók által adott Wi-Fi routerek, melyeket szükségszerűen használnunk kell, az esetek zömében nem akkora teljesítményűek, hogy azok kiszolgálják az igényeket.
Ilyen esetekben célszerűbb a jelerősítő helyett egy komolyabb és nagyobb teljesítményű router beszerzése, melynek hatékonysága messze jobb, mint a jelerősítőké.