A csalók már a Google-t is kihasználják, hogy a pénzünkhöz jussanakA csalók már a Google-t is kihasználják, hogy a pénzünkhöz jussanak
A netes csalások már nem jelentenek újdonságot a felhasználók számára. Az újdonság inkább abban mutatkozik meg, ahogy a csalók állandóan újabb és újabb trükkel igyekeznek megtéveszteni az ügyfeleket. Ez egyfajta versengés a csalók és az IT biztonsági szakemberek között, melynek eredményét abban mérik, hogy tőlünk, átlag banki ügyfelektől mennyi pénzt is bírnak elcsalni.
Az évek alatt sok mindent megtanultunk felhasználóként, mely mind a saját pénzügyi biztonságunkat szolgálja. Azt mindenki tudja, hogy egy kicsit is gyanúsnak látszó e-mailben nem kattintunk semmire sem. Sem a levélben olvasható hivatkozásra (linkre), sem a csatolmányban található fájlra. Mint ahogy igaz ez a csevegő és üzenetküldő alkalmazásokra (Messenger, Viber, WhatsApp stb.), sőt már az SMS-ekre is!
De az sem újdonság, hogy a csalók képesek a megszólalásig megegyező ál banki honlapok létrehozására is, melyeknek a célja az lenne, hogy minket, usereket átverve megszerezzék a netbanki hozzáférésünkhöz szükséges felhasználónevet és jelszót. Sőt, az sem okoz nekik problémát, hogy a belépést jóváhagyó SMS-eket is kontrollálják.
A csalások, megtévesztések formája úgy néz ki, mint egy tanulási folyamat. Csak mert tulajdonképpen az is. A csalók igyekeznek a biztonságtechnikai fejlesztések, no meg az emberek előtt járni egy lépéssel, és mindig újabb és újabb trükköt eszelnek ki, mellyel lenyúlhatják a pénzünket. Mi átlag netbankolók meg csak kapkodjuk a fejünket, no meg a banki szakemberek is, hogy jé, megint egy újabb trükk a csalók palettáján.
Nem lesz ennek vége sosem, kicsit olyan ez, mintha a Tom és Jerryt néznénk, csak itt nincs poén a végén. Ráadásul ez a folyamat öngerjesztő, mert amint megtanultunk kezelni egy bizonyos csalásfajtát, szinte azonnal átállnak egy újabbra és ez ismétlődik folyamatosan. Ez egy ördögi és folyamatos kör, melyben sajnos állandóan mi vagyunk a vesztesek. Ennél még a Ki nevet a végén? is jobb talán.
A legújabb csalási próbálkozás, miután már nem igazából kattintunk egy levélben, üzenetben érkező linkre, hogy létrehozzák a bank ál-honlapját, mely első ránézésére a gyanútlan bankoló számára teljesen megegyezik saját bankunk hivatalos honlapjával. Persze most sokan mondhatják, hogy de ki az, aki ilyenre kattint még? Nos, a valóság az, hogy igen sokan. Maga a csali honlap nem újdonság. De a korábbiaktól eltérően ezeket már nem e-mailben terjesztik és ez az újdonság.
Az egyik hazai bank is arra figyelmeztette ügyfeleit, hogy csalók úgy próbálnak meg hozzáférni banki belépési adataihoz, hogy ál-honlapot hoztak létre. Az újdonság abban rejlik, hogy ezt a honlapot a Google keresőjében tették elérhetővé. A folyamat úgy néz ki, hogy a felhasználó a keresőben elkezdi keresni saját bankja oldalát. Nem olyan kuriózum ez, szerintem sok olvasó is hasonlóan jár el. Elkezdjük begépelni a keresőbe a bankunk nevét, majd kattintunk a találati lista első helyére. És pont itt a csalás lényege! A csalók fizetett hirdetésben próbálják meg a találati lista első helyére hozni a csali honlapot és mi felhasználók igen gyakran el is hisszük, hogy az egy valós honlap.
A csalás rettentően pofátlan és agyafúrt. Ki gondolná, hogy egy megbízható netes keresőben az első helyen egy csalás áldozatává válhatunk, pedig bizony van már ilyen is. A megtévesztés rettentően trükkös. Igazából még magát a Google keresőjét is megtéveszti, hiszen ne gondoljuk, hogy a Google egy ilyen fajta átveréshez bármilyen módon is adná a nevét. De ebben a helyzetben az történik, hogy a csalók fizetett hirdetések formájában jelenítik meg számunkra az ál-honlapokat. Tehát fizetnek azért, hogy még több pénzhez juthassanak.
A tanulság az, hogy legyünk mindig óvatosak, kétségünket sose engedjük el, bár tudom ez közel sem egyszerű. A legfontosabb, hogy legyünk tisztában bankunk honlapjának a pontos címével és lehetőség szerint mindig mi írjuk azt be pontosan, sosem egy hivatkozásból, találati listáról, linkről nyissuk meg. Ezt a talán már-már mániákusságot azzal tudjuk kicsit egyszerűsíteni, ha az általunk begépelt pontos banki honlapcímet böngészőnk kedvencei közé mentjük, így talán kisebb az esély az átverésre, megtévesztésre.