Miben térhet el a bel- és kültéri medencék kivitelezése, fenntartása?
Fehérvár Médiacentrum fotója
kerexzuglo
Miben térhet el a bel- és kültéri medencék kivitelezése, fenntartása?

A medencék használata korábban a luxust képviselte, manapság a modern és funkcionális gondolkodásmódot és életstílust jelenti.

A medenceépítés esetében a döntés, hogy valaki beltéri vagy kültéri medencét választ, számos tényezőtől függhet, például az éghajlati viszonyoktól vagy a napsütéses órák számától. Ha hazánkban egész évben 25 fok feletti hőmérséklet lenne, akkor ritkábban merülne fel a beltéri medencék igénye.

A Kerex Zugló Uszodatechnikai Kft. segítséget nyújt a polikarbonát medencefedés segítségével a kültéri medencék téliesítése és a környezeti szennyeződések kizárása terén.

Beltéri vs. kültéri medence

Míg a beltéri medencék a kényelemről és az egész éves kihasználhatóságról szólnak, addig a kültéri medencék a szabadtéri élményt és a szezonális kikapcsolódást helyezik előtérbe. Elhelyezkedés tekintetében a beltéri medencék a már meglévő épület részeként, vagy egy külön erre a célra tervezett épületben kerülnek kialakításra. Kültéri medencék tekintetében a tervezés során a terület mérete és elhelyezkedése lesz az elsődleges szempont.

Mire kell figyelni a kül- és beltéri medencék esetében?

A beltéri medencék kivitelezése sokszor hosszabb időt vehet igénybe, hiszen az épületben kell kialakítani, ami összetettebb feladat, ezért magasabb költségekkel járhat a szerkezet, az elektromos hálózat, a fűtési és szellőztetési rendszerek kiépítése. A beltéri medencék kisebb mértékben vannak kitéve környezeti szennyeződéseknek, mint a falevelek vagy a vízbefúló rovarok. Ellenben a páratartalom szabályozása kulcsfontosságú, hiszen a magas nedvességtartalom penészesedést okozhat az épületben.

A kültéri medencék építése rövidebb időt vesz igénybe, különösen a zsaluköves, fémpalástos vagy előregyártott elemekkel történő kivitelezés esetén. Általában alacsonyabb kivitelezési költségek jellemzik, mivel nem lesz szükség külön épületszerkezetre és szellőztető rendszerre. A kültéri medencék esetében az időjárási hatások – mint az eső, hó, fagy, UV-sugárzás – gyorsabb állagromlást idézhetnek elő, ami ellen védekezni kell, ezért gyakoribb karbantartást igényelnek. Ha idényjellegű a medence használata, akkor a téliesítésének és a szezonális újraindításának extra költségei lehetnek.

Melyik típusú medencét lehet energiahatékonyabban fenntartani?

A beltéri medencék esetében a fűtési és szellőztetési rendszer kiépítése és üzemeltetése magas energiafogyasztással járhat. Hőszivattyú vagy hővisszanyerős szellőztető segítségével viszont lehetséges csökkenteni a költségeket.

A kültéri medencék energiafelhasználása szezonális jellegű, de a medencék vizének fűtését érdemes megújuló energiaforrásból megoldani, például hőszivattyúval, napkollektorral, így meghosszabbítható a medence használatának a szezonja, lényegesen növelhető a komfortja, és csökkenthetővé válnak a fenntartási költségek.

Amennyiben medence építése előtt áll, kérje ki szakértők véleményét, hogy a legjobb döntést hozhassa meg a kiválasztás során.

Legnépszerűbb
Fehérvári hasznos infók
Hasonló cikkek