Keressük meg szabad szemmel a Nemzetközi Űrállomást!
Keressük meg szabad szemmel a Nemzetközi Űrállomást!

Az első (1980) és 2025-ig az utolsó magyar űrutazás óta eltelt 45 évben több generáció nőtt fel. Abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy Farkas Bertalan űrutazása idején már óvodás voltam, így vannak emlékeim. Bár elég fakók, de az még él bennem, hogy esténként az eget kémlelve kerestük azt a fényes pontot, mely akkoriban még a Szojuz űrállomás lehetett. Abban már nem vagyok biztos, hogy láttuk is…
Napjaink modern tudománya, no meg az elérhető kütyük és szoftverek azonban könnyűszerrel lehetővé teszik azt, amit 1980-ban még csak “vakon” próbálgattunk. Mégpedig azt, hogy a világűr kozmikus távolságát a szemünkkel is elérhető közelségbe hozhassuk és láthassuk a Nemzetközi Űrállomást (ISS) a fejünk felett elhaladni, melynek fedélzetén éppen most Kapu Tibor, a második magyar űrhajós az egyik űrkutató.
Az előttünk álló pár hétben az ISS útvonala éjszaka és hajnalban keresztezi Magyarország területét, így ha látni szeretnénk azt a fejünk fölött elsuhanni, akkor vagy későn kell feküdnünk vagy korán kell kelnünk.
Azonban ebben a technológia a segítségünkre van. Nem is kicsit. Az interneten számos olyan oldal elérhető, melynek segítségével az ISS útvonalát követhetjük. Az egyik ilyen weboldal például a Heavens Above. Az oldalon meg tudjuk adni saját Megfigyelési helyünket, ezt követően pedig már láthatjuk, hogy az Űrállomás éppen merre jár és várhatóan mikor ér hozzánk a legközelebb.
Ha mindezt a szabad ég alatt szeretnénk megtenni, akkor egy okostelefonos alkalmazás lesz a segítségünkre. Ilyenből is akad sok, én az ISS onLive (Android) applikációt használtam, mely iPhone-okra is letölthető itt: ISS Live Now. Ezek segítségével, no meg telefonunk GPS koordinátái alapján játszi könnyedséggel tudjuk amatőrként is megfigyelni a Nemzetközi Űrállomás útját és talán még integethetünk is Kapu Tibornak, már ha éppen ő is kinéz az ISS ablakán.