6 évnél régebbi cikk

Élőben nézheted ma este, hogyan landol a Marson egy űrszonda
Fehérvár Médiacentrum fotója
Facebook/NASA
Élőben nézheted ma este, hogyan landol a Marson egy űrszonda

Ma este kilenc óra körül landol a Marson az InSight. Az űrszonda május 5-i indulása óta nagyjából 485 millió kilométert tett meg. A NASA robotja a sikeres landolás után a bolygó felszín alatti részét kutatja majd.

November 26-án közép-európai idő szerint 21 óra körül landol a Marson az InSight űrszonda, az érdeklődők az amerikai űrkutatási hivatal honlapján és a közösségi médiaplatformokon élőben követhetik figyelemmel a műveletet - jelentette be a NASA honlapján. A május 5-én útjára indított InSight lesz az első űrszonda, amely a Curiosity 2012-es Marsra érkezése óta leszáll a vörös bolygóra. A landolással megkezdődik a robotgeológus űrszonda két évre tervezett missziója, az InSight lesz az első űrszonda, amely a Mars mélyét vizsgálja, és megméri a bolygó hőmérsékletét.

Az egymilliárd dolláros amerikai-európai misszió kutatásának célja, hogy pontosabb képet kapjon a tudomány arról, hogy keletkezett 4,5 milliárd éve a Mars és a Naprendszer többi sziklás bolygója, köztük a Föld is. 

Az InSightot két mini műhold kíséri, amelyeken keresztül kommunikálni fognak az űrszondával, amint az a vörös bolygó atmoszférájába lép, majd landol. A 694 kilogrammos űrszonda mintegy 485 millió kilométeres utat megtéve érkezik a Marsra. Az Insight a Phoenix és a Viking marsjárók mintájára épült háromlábú leszállóegység, amely nem közlekedik, hanem stabilan egy helyben áll.

A NASA ezen az oldalon közvetíti majd élőben az eseményeket: go.nasa.gov/InSightLanding

Ha a leszállás sikeres lesz, geofizikai obszervatóriumként fog működni. Majdnem öt méter mélyre fog fúrni a bolygó talajába, ezt a HP3 (Heat Flow and Physical Properties Package) német-lengyel gyártmányú robot végzi majd.

Aki nem bírja kivárni az esti történelmi pillanatot, az a szondát gyártó Lockheed Martin animációjában megnézheti, hogy mi is fog történni magyar idő szerint este kilenc körül a Marson:

(Forrás: MTI)

Legnépszerűbb
Fehérvári hasznos infók
Hasonló cikkek