Teljes titokban elkezdték az első fehérvári űrkilövő állomás építésétTeljes titokban elkezdték az első fehérvári űrkilövő állomás építését
Szerkesztőségünk birtokába jutott egy eddig titokban tartott városrendezési terv, mely a Kisfalud és Öreghegy közötti terület egy részét érinti. A földhivatali bejegyzések alapján a nagyjából 300 hektáros földdarabon „tudományos célú stratégiai és taktikai intergalaktikus egységet”, vagyis hétköznapi nevén űrközpontot létesítenek. Az egyelőre meg nem erősített hírt alátámasztja, hogy a földhivatal nyilvántartása alapján a területen átvezető négysávos sugárutat Farkas Bertalanról, az első magyar űrhajósról nevezik el.
Ottjártunkkor a terület teljes tereprendezése zajlott, amit egyelőre egy többszáz éves történelmi esemény kerek évfordulójával álcáznak. A parkosítás hátterében azonban valójában az űrkikötő előkészítése áll. Az állomáson dolgozók elárulták, hogy az egyelőre tűzrakó helynek nevezett betonkaréj valójában a rakétasilókat rejti:
A hamarosan megvalósuló székesfehérvári űrközpont már olyannyira nem titok, hogy meg is kezdték a kísérleti kilövéseket, egyelőre alacsony teljesítményű föld-űr rakétákkal. Az egyik első ilyen kilövést egy sukorói pajtából hajtották végre, amit éppen a helyszín nem hivatalos bejárására időzítettek:
Úgy tudjuk, hogy a napokban informális látogatást tett Székesfehérváron Elon Musk. A SpaceX vezetője zárt körű bejárást tartott az egyelőre begóniákkal, muskátlikkal és fapadokkal álcázott területen. A dél-afrikai származású űrvállalkozónak határozottan tetszett, amit a titokban tartott építkezésen látott, és azt mondta:
„Hell, yeah, that's fuckin' awesome!", ami magyarul annyit tesz: „Lenyűgöző munkát végeznek, ez lesz a valaha készült legprofibb űrközpont. Örömmel tölt el, hogy a SpaceX-szel mi is a projekt részesei lehetünk. Alig várjuk a közös munka kezdetét!"
Muskkal együtt Fehérvárra érkeztek a SpaceX mérnökei. Elképzeléseik szerint a Starship Very Mini (SVM) rakétarendszert szeretnék városunkból indítani, amit a földkörüli űrszemét begyűjtésére terveztek. Az űrporszívó felállításához magassági méréseket kezdtek vállalkozásai mérnökei Székesfehérvár különböző pontjain, amit ezen a fotón örökített meg véletlenül egyik olvasónk:
Meg nem erősített információk alapján az Alba Start Űrközpontba érkezőket a főbejárat után Lajka kutya szobra fogadja majd. A 6-7 méter magasra tervezett bronzszobor elkészítésével már meg is bízták városunk egyik ismert művészét. Az űrkilövőhöz menetrendszerinti busz is közlekedik majd, ami az első holdra szállás előtt tisztelegve a 69Ű járatszámot kapja.
Nem Lajka lesz azonban az egyetlen állat az űrközpont közelében. Úgy tudjuk, hogy egy teljes szabadidő-komplexum kialakítása is tervben van a létesítmény szomszédságában. Többek között űrtémájú vidámpark, kalandpark és egy bevásárlóközpont is helyet kap a területen, de a fő attrakció az az állatkert lehet, mely egyben a kezdeti próbarepülések asztronautáit is adhatja.
A projekthez közel álló forrásaink szerint a kiszemelt állatok kiképzése már el is kezdődött. Az első fehérvári űrhajós Sanyi, a fóka lehet. Az egyelőre mellső lábaival csak tapsolni képes emlőst egy nagy adag speciális anyagba, úgynevezett űrtakonyba áztatják, amivel a súlytalanságra készítik fel:
Ezzel párhuzamosan már javában tervezik az emberes küldetéseket is. Az első székesfehérvári asztronautát többhónapos kiválasztási folyamat után nevezik meg. Lapunk megszerezte a hozzávetőleg kétszáz tételből álló intelligenciateszt első kérdését, ami így hangzik: