Hogyan tartsunk rendet otthon karantén idején?Hogyan tartsunk rendet otthon karantén idején?
Amikor sodornak a hétköznapok – munka, iskola, különórák, sport, bevásárlás – alig alig jut idő az otthoni teendőkre. Gyorsan elvégezzük a legszükségesebbet hétköznap esténként, hétvégén meg nagyjából kitakarítunk.
Ha viszont mindenki otthon van, vagy legalábbis sokkal többet, mint korábban, akkor az időbeosztás is megváltozik, és a lakásunkat is másként használjuk. Előkerülnek a fiókok mélyén porosodó holmik, a konyhaasztalon tankönyvek és laptopok hevernek, a gyerekszoba padlóját belepik a legódarabkák, naphosszat kerülgetjük a ruhaszárító állványt.
A megszokott napirend felborult. Sokszor azt sem tudjuk, melyik teendővel kezdjük a napot. Ebben a helyzetben segíthet a rendszeresség és a tervezés, melynek segítségével a családban előbb utóbb mindenki újra tudja majd, mi a dolga!
Osszuk ki a feladatokat!
Akár napirend táblázatot is készíthetünk, melyben jelöljük az elvégzendő feladatokat az ágyazástól a mosogatáson át a porszívózásig. A gyerekekre is osszunk nyugodtan teendőket, segítsenek, amiben tudnak – ezzel legalább lefoglaljuk őket. Teregethetnek, elpakolhatnak maguk után, porszívózhatnak.
Használjunk minél több tárolóegységet!
A szekrényeken, fiókokon, polcokon belül is alakítsunk ki kisebb rendszereket: a konyhában kosarakba összeszedhetjük például a vitaminos flakonokat, a fűszereket vagy az üres műanyag ételtároló dobozokat. Nem csak könnyebben eligazodunk majd a szekrényekben, de nem kell feltétlenül öt másik dolgot kivennünk, hogy hozzáférjünk ahhoz az egyhez, amire szükségünk van.
A gyerekszobai játékokra is igaz, hogy ha a polcot megtöltjük mutatós tárolódobozokkal és azokban rendszerezzük a különböző típusú játékokat, akkor elpakolni is gyorsabb lesz, és a zsúfoltság látványát is enyhíthetjük.
Naponta többször pakoljunk el!
Ne hagyjuk a nap végére a lakás rendbetételét! Amikor adódik pár szabad percünk, gyorsan rakjunk a helyére néhány olyan tárgyat, amiket éppen nem használunk, és máris áttekinthetőbb lesz a lakás! Ráadásul nem kell este fáradtan, veszekedve küzdenünk a rendetlenséggel!
Selejtezzünk, válogassunk!
Amennyiben van időnk rá, lépésről lépésre haladjunk végig a lakáson. Ürítsük ki a szekrényeket, nézzük át a holmikat. Ez a fajta tevékenység a lelkiállapotunkon is javíthat, eltereli a gondolatainkat, és felszabadító érzés lesz megszabadulni egy csomó fölösleges holmitól.
Írjunk listát!
Rendet tartani nemcsak a tárgyak, hanem a gondolataink között is kell! Ha régóta ott motoszkál a fejünkben, hogy időrendbe kéne már rakni a fényképalbumokat, letörölni a port a csillárról vagy kimosni a kanapén sorakozó díszpárnák huzatait, de ezeket rendre elhessegettük, most szépen írjuk le őket egy papírra! Állítsunk fel közöttük fontossági sorrendet, és napról napra pipáljunk ki közülük egyet!