Vajon felfedezhető egy rejtett kamera a hotelszobában?Vajon felfedezhető egy rejtett kamera a hotelszobában?
A korábban csak a James Bond világából ismert kém kütyük kezdenek beszivárogni az életünkbe. Egy-egy kémmoziban látott szuper kütyüt már simán beszerezhetünk otthonra is, és még csak ki sem kell lépnünk hozzá a sarki “kémszaküzletbe”, sőt még csak CIA-végzettség sem kell annak használatához.
A leggyakrabban elérhető ilyen cuccot a megfigyelő kamerák kategóriában találjuk. Nyilván ez nem véletlen. Jó pár évvel ezelőttig a kamerás megfigyelő rendszerek csak a nagy cégek, üzletek, multik kiváltságai közé tartoztak. Azonban napjainkban egy-egy ilyen, akár még rögzíteni is képes kamerát már bármely számtek szaküzletben vagy nagyáruházban megvehetünk. Ráadásul az ára sem elrettentő. Ki ne adna tizenpárezer forintot azért, hogy megbizonyosodhasson róla, hogy házi kedvence hogyan is randalírozik a nappaliban, míg ő dolgozik. Az ilyen, otthoni biztonságunkat nagyban fokozni képes házi kamerák ráadásul minőségben nem is állnak távol a komolyabb testvéreiktől, inkább csak a hozzáadott szolgáltatásokban akad különbség.
De mi van akkor, ha egy ilyen kamera felhasználója átesik a ló túlsó oldalára és már nem csak a cicus érdekli?
Nos, egyáltalán nem egyedi eset, hogy olyan helyeken is elhelyeznek kamerát, ahol nem lenne illő. Ráadásul, aki ilyenben gondolkodik annak már arra is van lehetősége, hogy olyan kamerákat szerezzen be, melyek szinte alig észrevehetők és könnyen elrejthetők akár a füstérzékelőben, akár a villanykapcsolóban, de még a plüss maci szemében is. És tudom, ezek már-már az üldözési mánia határát is súrolhatják, de van ilyen is. A legtöbb ilyen történetről a kisebb hotelek, panziók és a rövidtávú lakáskiadás esetén hallunk.
Ha a legkisebb gyanú is felmerül bennünk, hogy rejtett kamerával megfigyelhetnek minket, érdemes kicsit alaposabban is szemügyre venni a szobát.
Akadnak árulkodó jelek, melyekre érdemes odafigyelni. Ilyen lehet például, ha a gyanúsnak tűnő pontokat telefonunk bekapcsolt zseblámpájával megvilágítjuk és figyelünk arra, hogy vajon visszacsillan-e telefonunk fénye. A kamerák lencséje üvegből készül, még a legkisebbeké is, így a lencsére rávetülő fény visszatükröződik, mely árulkodó lehet.
A kamerák legtöbbje rögzíteni is képes. Akár még egy nagyon kicsire miniatürizált kamera is. Ehhez igen gyakran valamilyen vezeték nélküli technológiát használ a kamera. Érdemes telefonunk bluetooth menüjét megnézni, vajon látunk-e ott olyan párosítható eszközt, melyet nem tudunk egyértelműen beazonosítani, ha igen akkor gyanakodjunk. Hasonló lehet a helyzet a Wi-Fi-vel is, bár wi-fi-s eszközből egy panzióban sok lehet, melyről nehéz lehet megmondani kié lehet, de árulkodó jelek itt is vannak.
Igaz, egy hozzáértő a technológia segítségével akár ezeket az apró jeleket el is tudja fedni, de az esetek zömében alkalmi kukkolókról beszélünk, akik azért nem a CIA kémkiképzésén tanulták a kémkedés alapjait.