Ezért tudod egyre kevésbé kipihenni magad a nyári éjszakákon
Ezért tudod egyre kevésbé kipihenni magad a nyári éjszakákon

Az elmúlt ötven évben nőtt a napi hőingás Magyarországon – derült ki Kis Anna és Pongrácz Rita friss elemzéséből, ami a Másfélfokon jelent meg. A legnagyobb változás áprilisban és a nyári hónapokban figyelhető meg, ami elsősorban a nappali felmelegedés fokozódásának köszönhető.
A napi hőingás azt mutatja, mekkora a különbség a nappali maximum és az éjszakai minimum hőmérséklet között. Nyáron általában magasabb ez az érték, 11–13 fok körüli, mivel a hosszabb nappalok és a derült idő segítik a nagyobb hőmérséklet-különbségek kialakulását. A legalacsonyabb értékek télen jellemzők, különösen decemberben, amikor a napi hőingás alig haladja meg a 6 fokot. Az eddigi legnagyobb különbséget Szécsényben mérték 2022. március 24-én: akkor 23,6 fokos nappali maximum után -7,5 fokra hűlt le a levegő hajnalra.
Az elemzés szerint 1971 és 2024 között jelentős mértékben nőtt a napi hőingás áprilisban, főként az ország középső és északnyugati részén. Az országos átlag 1,4 fokos növekedést mutat. Nyáron is emelkedés tapasztalható, körülbelül 1 fokos, de az eloszlás régiónként eltérő. Júniusban például délnyugaton és északkeleten mértek kisebb változást, júliusban viszont az Alföld és az ország északi részei emelkedtek ki. Augusztusban kelet felé haladva egyre magasabb értékeket figyeltek meg. Délkelet-Magyarország különösen érintett: itt emelkedett a legnagyobb mértékben a nyári napi hőingás.
Az adatokból az is kiderült, hogy áprilisban a nappali maximumhőmérséklet növekedése húzta maga után a hőingás emelkedését. A 21 fok feletti értékek gyakorisága az elmúlt húsz évben majdnem megduplázódott. Júniusban mind a nappali, mind az éjszakai hőmérséklet emelkedett, és gyakoribbá váltak a 30 fok feletti nappali csúcsok és a 17 fok feletti éjszakai minimumok. Júliusban a leggyakoribb nappali maximum az 1970–1990-es időszak 26–27 foka helyett mostanra 29–30 fok lett, és megjelentek a 36 fok feletti értékek is. Az éjszakai minimumok 13–14 fokról 16–17 fokra tolódtak, sőt, már 22 fok feletti értékek is előfordulnak. Augusztusban hasonló tendenciák figyelhetők meg.
A jövőre vonatkozó klímamodellek azt mutatják, hogy a napi hőingás a következő évtizedekben már nem fog jelentősen változni. Ennek oka, hogy a minimum- és maximumhőmérséklet nagyjából azonos ütemben fog emelkedni. A modellek szerint decembertől márciusig lehetnek regionális különbségek, míg júliusban viszonylag egységes eloszlás várható az országban. Az is látható, hogy a kibocsátáscsökkentés nélküli forgatókönyv szerint nagyobb mértékű felmelegedés várható.
Az előrejelzések alapján a 2041–2060-as időszakban 0,75–1 fokos növekedésre lehet számítani az ország nagy részén, a század végére azonban ennél jelentősebb eltérések is kialakulhatnak. Ha sikerül csökkenteni az üvegházhatású gázok kibocsátását, a maximumhőmérsékletek szinte alig változnának. Ha viszont nem történik érdemi beavatkozás, akár 4 fokkal is melegebb lehet nyáron, a jelenlegi átlaghoz képest.
Külön figyelmet érdemelnek a trópusi éjszakák, vagyis azok az éjszakák, amikor nem megy 20 fok alá a hőmérséklet, és az emberi szervezet számára fontos pihenési időszak is csökken. Az ilyen meleg éjszakák száma az elmúlt évtizedekben folyamatosan nőtt: míg 1991 és 2020 között évente átlagosan 4 ilyen éjszaka volt, 2024-ben már 18-at is mértek.