Ma este hidegfront, kedden szél, majd nyárias idővel indul az őszMa este hidegfront, kedden szél, majd nyárias idővel indul az ősz
A hét első napján, a nap első felében még bőven számíthatunk napsütésre és a déli, kora délutáni órákra ismételten közelítjük majd a 30 fokot. Az említett hidegfront valamikor az esti órákban érkezhet, de már előtte is egyre több felhőre kell számítanunk. A fronttal együtt csapadék is érkezik, de a záporok, zivatarok pontos ideje, mennyisége és területi kiterjedése bizonytalan. A legvalószínűbb forgatókönyv szerint a késő esti, éjszakai órákban alakulhat ki térségünkben csapadék, de talán nem várható jelentős mennyiség. Ezzel párhuzamosan estére átfordul a szél északnyugatira, és meg is erősödik, de viharos lökések nem lesznek jellemzőek. Estére már kissé visszaesik a hőmérséklet, köszönhetően a kissé hűvösebb levegőnek, de cserébe frissebbé is válik az idő. Kedden a legjellemzőbb az időnként erős szél lesz, de csak 3-4 fokot esik vissza a hőmérséklet.
A hét közepétől ismételten a napsütésé lesz a főszerep, és egyre melegszik az idő /ez csak a nappalokra lesz igazán érvényes, mert az éjszakák kicsit csípősek lesznek/. Hét vége felé ismételten közelítjük, esetleg el is érhetjük a 30 fokot, ezáltal ismételten strandidő alakulhat ki. Csapadék a hét eleji hidegfrontot követően már nem várható a héten.
És milyen hasonlóságot mutat a mostani hétfői időjárás a 490 évvel ezelőtt, pont ezen a napon lezajlott, nem túl szép emlékű mohácsi csatával? Akkor is meleg volt, sőt nagyon meleg. Persze nem állnak rendelkezésre pontos, mért adatok, de a csata magyar és török túlélőinek beszámolói alapján rekkenő lehetett a hőség (most a nap első felében lesz ilyen meleg). Közel 500 éve a számunkra szomorú sorsú ütközet után (ahol katasztrofális vereséget szenvedtünk a háromszoros túlerőben lévő szulejmáni török hadaktól) az este beállta után jött egy hevesebb zápor is, amely tovább nehezítette a menekülésre fogott magyar hadak helyzetét. Egyesek szerint ennek folyományaként fulladhatott II. Lajos akkori magyar uralkodó a megáradt Csele-patakba.
Azt azért meg kell jegyezni, hogy arra nincs bizonyíték, hogy a patak a hirtelen jött esőtől áradt volna meg. Valószínűbb, hogy az akkori igen csapadékos tavasz és nyár nyomán a Duna körüli területek víz alatt állhattak, mocsarasak voltak és Lajos király - mikor menekítették ki a vesztes csata után kísérői -, át akart ugratni a patakon, amit meg is tett. Azonban a patak túloldalán lévő partfal átázott talaján a csata során megsebesült lova nem tudott felkapaszkodni, visszazuhant és maga alá temette a királyt, aki ott lelte halálát ugyanúgy, mint a kimenekítésére siető segítője is.
Most, 2016-ban hasonló lesz az időjárás, azaz meleggel indít és este jöhet akár zápor is. Természetesen csak az időjárás húz párhuzamot. Szerencsére manapság nincsenek a láthatáron ellenséges hadak. Sőt, a múlt héten pont Magyarország csapata páholta el a fehérvári kispályás foci Eb-n a törököket.