Mit éri meg dolgozni most Székesfehérváron? Állások, amelyek a járvány alatt is stabilakMit éri meg dolgozni most Székesfehérváron? Állások, amelyek a járvány alatt is stabilak
Többször és sok helyen esett arról szó, hogy mely gazdasági ágazatok szenvedték/szenvedik el a legsúlyosabb károkat a koronavírus-járvány, illetve a járvány megfékezése érdekeben hozott korlátozások miatt. Vannak azonban olyan szakmák és pozíciók, amelyekre nem volt hatással a pandémia.
Körbenéztünk, hogy Fejér megyében, illetve Székesfehérváron milyen pozícióban éri meg elhelyezkedni, hol fizetnek a legjobban vagy legrosszabbul, illetve melyek azok az állások, ahol az elmúlt évben is emelkedtek a bérek.
Ha a szélsőségeket nézzük, akkor a fizetesek.hu bérfelmérő portál adatai szerint a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) által meghatározott bruttó átlagkereset felett, a csúcs Top10-es listájába kettő kivételével cégvezetői pozíciók kerültek.
A KSH adatai szerint a teljes munkaidőben, alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 2020 január-szeptember viszonylatában – a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozásoknál, a költségvetési intézményeknél és a foglalkoztatás szempontjából jelentős nonprofit szervezeteknél – 395 000, közfoglalkoztatottak nélkül számolva 405 600 forint volt. A nettó átlagkereset kedvezmények nélkül 262 700, a kedvezményeket is figyelembe véve 271 500 forintot ért el. A bruttó átlagkereset a pénzügyi és biztosítási tevékenység gazdasági ágban volt a legmagasabb (705 000 forint), a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás területén a legalacsonyabb (249 900 forint).
A legmagasabb bérek listáján a csúcs a vezérigazgatói fizetés, ahol 2020-ban bruttó 2 238 430 forintot lehetett kapni egy hónapban. A lista aljára azonban már menedzsment pozíció befért, talán nem meglepően az IT-szektorból: IT-menedzserként bruttó 947 572 forintot lehetett keresni havonta.
A másik oldalon, vagyis a legrosszabbul fizető Fejér megyei állások között sajnos két olyat láthatunk, amely az oktatás, képzés, tudomány, kutatás pozícióban található: az óvodai dajkák 2020-ban Fejér megyében a harmadik legrosszabbul kerestek, mindössze bruttó 193 337 forintot kaptak havonta. Náluk egy hajszállal többet vihettek haza a tanár asszisztensek, 194 282 forint volt az átlagos bruttó fizetésük.
A fizetesek.hu statisztikái szerint a tavalyi évben a legkevesebbet Fejér megyében a varrónők kaptak, 178 631 forint volt a bruttó bérük.
Persze a legjobb és legrosszabb fizetések között is van élet. Sőt, a pandémia alatt felértékelődtek azok a pozíciók, ahol a szigorítás/zárás/nyitás/szigorítás csiki-csukija nem okozott különösebb fennakadást, stabilan tartották magukat 2020-ban, vagy éppen még várták is az új munkaerőt. Nógrádi Józseftől, a Trenkwalder HR-szolgáltató cég kereskedelmi igazgatójától azt kérdeztem, voltak tavaly olyan szakmák, pozíciók, amelyekre kiugróan magas számban kerestek munkaerőt Székesfehérváron és környékén?
"Kiugróan magas számokról a járvány alatt nem tudunk beszélni, azonban a helyzethez képest vett átlagok alapján azt mondhatjuk, hogy a szakképzett fizikai - technikusi, valamint elektronikai területen az operátori pozíciókra magasabb a kereslet. Ezek a pozíciók a szakképzett fizikai terület tekintetében a bruttó 260 000–290 000 forint, míg a szakképzetlen esetén bruttó 230 000–240.000 forint alapbérsávokba tartoznak" - mondta el Nógrádi József.
Bár látható, hogy ezeknek az állásoknak az alapbérsávja jelentősen alatta marad a KSH által megállapított bruttó 395 000 forinttól, ám vannak/voltak olyan pozíciók, amelyek nemcsak stabilan tartották magukat, de a fizetés is magasabb volt, illetve 2020-ban valamennyi béremelkedést is felmutathatott.
"A legnagyobb mértékben a karbantartó és technikusi pozíciók tekintetében láttunk béremelkedést, amelyet azonban fontos megjegyeznünk, hogy nem nevezhetünk kiugrónak. Ezen pozíciók béremelkedése volt járvány által legkevésbé érintett, ez a helyes megfogalmazás. Minimális mértékben, de ugyancsak béremelkedést tapasztaltunk a targoncás jogosítvánnyal rendelkező munkavállalók esetén" - emelte ki Nógrádi József.
Országos tekintetben a 10 legjobb fizetéssel bíró kategória a cégvezetés után a leasing (786 431 Ft átlagos bruttó fizetés), a technika, fejlesztés (660 715 Ft), a menedzsment (658 184 Ft), az IT (638 138 Ft), a telekommunikáció (585 474 Ft), a gyógyszeripar (533 450 Ft), a jog (519 257 Ft), a minőség menedzsment (501 100 Ft) és a bankügy (491 288 ) található. (forrás: fizetesek.hu)