10 hónapnál régebbi cikk

Alba-Falco: van miért visszavágni!
Simon Erika

Hat év alatt negyedszer néz farkasszemet a férfi kosárlabda-bajnokság rájátszásában az Alba és a Falco: míg a vasiak két elődöntőt is behúztak a fehérváriak ellen, addig a 2017-es döntőt az Alba nyerte.

Nem kérdés, az Arconic-Alba Fehérvár és a Falco-Vulcano Energia KC Szombathely végigrobogta a rájátszás első két körét. Mindkét gárda vereség nélkül, egyaránt két söpréssel ment a fináléba, az Alba a Kecskemét és a Körmend ellen jutott tovább 3-0-s összesítéssel, míg a Falco a DEAC és a Zalaegerszeg testén át jutott fináléba.

Kapcsolódási pontok, pikáns visszatérések (Keller Ákos az Alba, Somogyi Ádám a Falco játékosa volt egykor, most korábbi sikereik helyszínén kellene aranyat nyerniük) akadnak bőven a párharcban, mely remek lehetőséget ad a korábbi párharcok vereségeinek javítására is. Az elmúlt években háromszor találkoztak a felek a rájátszásban, a győztes párharcok mérlege 2-1 a vasiak javára.

Az Alba utoljára a 2016/2017-es szezonban tudta a rájátszásban legyűrni a Falcót, igaz, akkor ez a tett aranyat ért. A döntőt 3-2-re nyerte az Alba, nem akármilyen izgalmak mellett: a pályaelőnnyel Fehérváron kezdő Alba 77-76-ra elbukta az első meccset saját közönsége előtt, azonban lendületből javított és nyert Szombathelyen 75-65-re. A harmadik meccset hazai pályán behúzta a fehérvári csapat 86-77-re, a negyediket viszont nyerte a Falco otthon 82-69-re.

A mindent eldöntő ötödik meccsen aztán az Alba nem rontott, a 18 pontos Shepard, a 15 pontos Alhaji Mohammed, a 8 pontja mellé 6 lepattanót szedő Lóránt Péter és a most a Falcót erősítő Keller Ákos vezetésével 78-71-re nyert és besöpörte a bajnoki címet!

Ezt követően napjainkig még kétszer találkoztak a csapatok, mindkétszer az elődöntőben, ráadásul mindkétszer a szombathelyiek ünnepelhettek. A 2017/2018-as szezonban az Alba kétszer is egyenlíteni tudott, az ötödiket azonban behúzta a vasi gárda, mely a 2021/2022-es szezonban is jobbnak bizonyult, a tavalyi elődöntőt 3-1-re nyerte a Falco.

A két csapat párharcai a rájátszásban 2016 óta:

• 2021/2022: Elődöntő: 1-3 (78-88, 72-74, 85-83, 98-100)
  • 2017/2018: Elődöntő: 2-3 (88-90, 94-90, 82-86, 112-81, 69-76)
  • 2016/2017: Döntő: 3-2 (76-77, 75-65, 86-77, 69-82, 78-71)

A most futó szezonban háromszor találkoztak, kétszer a bajnokságban, egyszer a kupában. Mindhárom alkalommal hazai győzelem született: a Falco kétszer, az Arconic-Alba egyszer győzött. A döntő kőkemény párharcot ígér, a fehérváriaknak bizony van miért visszavágni! A finálé pontos menetrendjét ide kattintva találjátok!