A város újkori alkotásai: a Skorka-emléktáblaA város újkori alkotásai: a Skorka-emléktábla
Skorka Károly 1903. július 23-án született a Nyitra megyei Aranyosmaróton. Székesfehérváron megörökölte a húszas évek első felében, Új Fehérvár címmel alapított napilapot.
Élete innentől összefonódott a várossal. Munkásságát, élettörténetét így foglalta össze néhány éve a szekesfehervar.hu:
„A legszebb és legnehezebb idők újságírójaként vezette Skorka Károly az Új Fehérvár, a Székesfehérvári Napló és az ismét Új Fehérvár újságokat 1944-ig. A harmincas évek megújuló és történelmi rangját ismét visszakapó Székesfehérvár kiváló krónikása volt. A trianoni diktátumkor elvesztett haza iránti szeretete 1948-ban bosszulta meg magát, mert koncepciós per indult ellene „Igazságot Magyarországnak! című verse, valamint Prohászka Ottokár melletti kitartása miatt. Bújva, száműzve kellett élnie, lopva találkozni szeretett feleségével és Éva lányukkal. A meghurcoltatások évében is ember maradt, aki fehérvárinak vallotta magát. Az 1956-os forradalom idején ismét tollat ragadt, s az Új Fehérvár című újságot életre keltette, amelynek forradalmi számaiban is az emberek életéért aggódott, s az igazságot nem az élet ellenében akarta. A forradalom leverése után vádlói Skorka Károllyal szemben csak azt tudták felhozni, hogy lecserélte az újság fejlécén az akkor megszokott „Világ proletárjai egyesüljetek” kötelezőt a Szózat első soraira: „Hazádnak rendületlenül, légy híve, ó magyar!”. Börtönbe vetették a kommunista ítészek, ahol 1963-ban, az amnesztia előtti napokban teste megroppant, és meghalt. Székesfehérváron titokban kellett volna eltemetni, ám fehérváriak százai mentek akkor ki a temetőbe, s emeletek süveget, mikor a rögök kopogtak.”
Skorka Károly emléktábláját öt esztendeje, 2019. október 23-án avatták fel a Fejér Megyei Hírlap épületének falán. Az alkotást Nagy Edit és Pintér Balázs készítette. Az akkor negyvenes éveik elején járó alkotók több kiváló művel vannak jelen Székesfehérvár közéri alkotásainak gyűjteményében: Nagy Editnek 13, Pintér Balázsnak 6 alkotását tartja számon a Köztérkép a városban. Érdemes ezeket, a fehérvári köztéri alkotások között fiatalnak számító műveket is megismerni, hiszen szintén fontos elemei a városképnek.
Skorka Károly emléktáblája természetesen, mivel csupán öt esztendős, jó állapotban van, méltó emléket állítva nem csupán az 1956-os események áldozatainak, de minden kor hős fehérvári lakosának.