A város újkori alkotásai: a Skorka-emléktábla
Fehérvár Médiacentrum fotója
Pápai Barna
A város újkori alkotásai: a Skorka-emléktábla

Nem csupán évtizedes vagy évszázados múltra visszatekintő köztéri alkotások formálják Székesfehérvár utcaképét, rengeteg olyan művet találhatunk, mely alig néhány esztendeje került avatásra. ilyen Skorka Károly emléktáblája is, aki az 1956-os forradalom egyik csendes hőse volt.

Skorka Károly 1903. július 23-án született a Nyitra megyei Aranyosmaróton. Székesfehérváron megörökölte a húszas évek első felében, Új Fehérvár címmel alapított napilapot.

Élete innentől összefonódott a várossal. Munkásságát, élettörténetét így foglalta össze néhány éve a szekesfehervar.hu:

„A legszebb és legnehezebb idők újságírójaként vezette Skorka Károly az Új Fehérvár, a Székesfehérvári Napló és az ismét Új Fehérvár újságokat 1944-ig. A harmincas évek megújuló és történelmi rangját ismét visszakapó Székesfehérvár kiváló krónikása volt. A trianoni diktátumkor elvesztett haza iránti szeretete 1948-ban bosszulta meg magát, mert koncepciós per indult ellene „Igazságot Magyarországnak! című verse, valamint Prohászka Ottokár melletti kitartása miatt. Bújva, száműzve kellett élnie, lopva találkozni szeretett feleségével és Éva lányukkal. A meghurcoltatások évében is ember maradt, aki fehérvárinak vallotta magát. Az 1956-os forradalom idején ismét tollat ragadt, s az Új Fehérvár című újságot életre keltette, amelynek forradalmi számaiban is az emberek életéért aggódott, s az igazságot nem az élet ellenében akarta. A forradalom leverése után vádlói Skorka Károllyal szemben csak azt tudták felhozni, hogy lecserélte az újság fejlécén az akkor megszokott „Világ proletárjai egyesüljetek” kötelezőt a Szózat első soraira: „Hazádnak rendületlenül, légy híve, ó magyar!”. Börtönbe vetették a kommunista ítészek, ahol 1963-ban, az amnesztia előtti napokban teste megroppant, és meghalt. Székesfehérváron titokban kellett volna eltemetni, ám fehérváriak százai mentek akkor ki a temetőbe, s emeletek süveget, mikor a rögök kopogtak.”

Skorka Károly emléktábláját öt esztendeje, 2019. október 23-án avatták fel a Fejér Megyei Hírlap épületének falán. Az alkotást Nagy Edit és Pintér Balázs készítette. Az akkor negyvenes éveik elején járó alkotók több kiváló művel vannak jelen Székesfehérvár közéri alkotásainak gyűjteményében: Nagy Editnek 13, Pintér Balázsnak 6 alkotását tartja számon a Köztérkép a városban. Érdemes ezeket, a fehérvári köztéri alkotások között fiatalnak számító műveket is megismerni, hiszen szintén fontos elemei a városképnek.

Skorka Károly emléktáblája természetesen, mivel csupán öt esztendős, jó állapotban van, méltó emléket állítva nem csupán az 1956-os események áldozatainak, de minden kor hős fehérvári lakosának.

Legnépszerűbb
Fehérvári hasznos infók
Hasonló cikkek