Az online csalások melegágya a Facebook, ahol már a romantika is csak szemfényvesztés
Fehérvár Médiacentrum fotója
unsplash.com/GlenCarrie
Az online csalások melegágya a Facebook, ahol már a romantika is csak szemfényvesztés

Az online csalásokról szóló értekezés mindig jó téma egy magamfajta kockának, még akkor is, ha arról rendszeresen értekezik a Kocka Blogban. Szinte havonta jelennek meg újabbnál újabb ötletek, hogyan is lehetne a felhasználókat megtéveszteni.

A csalás és megtévesztés mindig is az emberiség egyik alaptulajdonsága volt. Ez még akkor is így van, ha mi magunk becsületesek és tisztességesek vagyunk. Azonban az is tény, hogy az emberek átveréséhez mindig kellett egy nagy számú közeg, ahol a rossz szándék hálójával lehet jó nagyot meríteni és a fogás egészen biztosan sikerrel jár.

Erre az egyik legjobb felület manapság az online tér, annak is az a felülete, ahol a legtöbb ember (jó értelemben véve) kitárulkozik és talán azokat a vágyait, érdeklődéseit is hajszolja, melyek neki nem adattak meg. Persze ebbe nem kell belegondolni semmi bántót. Ártatlan és egyszerű dolgok is elegek ahhoz, hogy egy jól “képzett”, már-már pszichológiai ismeretekkel rendelkező csaló a bizalmunkba férkőzzön mondjuk azon a platformon, ahol csak itthon 7 millió felhasználó elérhető. Ez pedig nem más, mint a Facebook és a Messenger.

Romantikus üzenetváltás, kedvesség, figyelmesség

A Messengerben történő megtévesztések egyik legaljasabb módja, hogy kedves, megértő, már-már ódai szintű üzeneteket kap az áldozat. A legtöbb ilyen jellegű csalás áldozata a gyengébbik nem közül kerül ki. Nyilván mert az évezredek alatt úgy alakult ki az emberiségben, hogy mi, férfiak halmozzuk el a hölgyeket kedvességgel, odaadással, figyelmességgel és bókokkal. De nincs ez másképp az online térben sem. 

A csalók az áldozat “felkeresése” (értsd: ráüzenése) előtt minden esetben átlapozzák a felhasználó nyilvános Facebook adatait. Ez azért fontos, mert így könnyen találnak olyan érdeklődési kört, témát, mellyel elkezdhetik a beszélgetést és bizalmat ébreszthetnek áldozataikban. Amennyiben ez megvan, már indulhat is a mézes-mázas üzenetváltások végtelenje, melybe ha bekapcsolódunk, szinte sosem lesz vége. A romantikus csalásnak pont az a lényege, hogy hosszú hetek alatt felépítsen az áldozat és a csaló között egy bizalmi, már-már verbális függőségi viszonyt. Sajnos a beszűkült valódi világban történő tényleges emberi kapcsolatok csökkenése és az egyre növekvő online térbe áthelyezett kommunikációnak ez az egyik negatív tulajdonsága, mindazonáltal, hogy nyilván van sok előnye is.

A romantikus csalás vége minden esetben az lesz, hogy a csaló előbb-utóbb, de inkább utóbb bedobja az “áldozat kártyát”, és megpróbál a kiszemeltjével olyan helyzeteket elhitetni, melyben csak ő tud neki segíteni. A segítség pedig minden esetben kimerül abban, hogy pénzt csaljon ki áldozatától.

A trükkök rettentően széles sávon mozognak. Én magam is beszéltem olyan közeli ismerőssel, akit így próbáltak meg átverni. Itt az volt a végkifejlet, hogy az ál udvarló eljött a Messengeren talált szerelméhez Magyarországra, de a repülőtéren kirabolták és pénz nélkül nem tud tovább utazni hozzá. Természetesen a megoldás a pénzküldés lett volna. De a saját feleségemet is megpróbálta már becserkészni egy, a Facebook profiljából kiolvasott híresség nevében egy csaló, ráadásul abban az időpontban, amikor éppen budapesti előadásra készült,  hogy így hihetőbb legyen a csalárd történet.

Kapcsolódó
Itthon is indul a digitális személyi igazolvány: itt a DÁP mobilapp

Az elektronikus közigazgatás, vagy csak egyszerűen az online hivatali ügyintézés újabb fokozatba kapcsolt, melynek előnyeit mi állampolgárok élvezhetjük csak igazán.

A romantikus csalások áldozatai a tapasztalatok szerint jellemzően az idősebb, magányos hölgyek csoportjából kerülnek ki. Nyilván ez nem véletlen, őket sokkal könnyebb a pszichológiai szintre emelt kedves, ám megtévesztő módon megvezetni. A megoldás ugyanakkor meglehetősen nehézkes. A behálózott áldozatot a csaló bűvköréből rettentően nehéz kiszakítani. Nem ritkán még a figyelmeztető jelekre és a barát, család óvó figyelmeztetésére sem nyitottak, mert a csaló akár még azt is elhiteti vele, hogy a szerettei majd ellenzik ezt a kapcsolatot.

Kívülállóként nem sok lehetőség van a kezünkben, ha szeretnénk megvédeni hozzátartozónkat a csalódástól, no meg pénztárcáját, bankkártyáját a lenyúlástól. A legtöbb, amit tehetünk a nyílt és célravezető kommunikáció, mely nem minden esetben lesz konfliktus mentes.

Legnépszerűbb
Fehérvári hasznos infók
Hasonló cikkek