Mit jelent a Kúria jogegységi határozata a devizakárosultak számára?
·Hírekdevizahitel·Utolsó frissítés: undefined
Fehérvár Médiacentrum fotója
Pethő Gábor
Mit jelent a Kúria jogegységi határozata a devizakárosultak számára?
·Hírekdevizahitel·Utolsó frissítés: undefined

Várhelyi Tamás a Kúria által kiadott jogegységi nyilatkozatáról fejtette ki véleményét a devizakárosultak ügyével foglalkozó sorozatban. Az ügyvéd elmondta: az Európai Unió Bírósága soha nem egyedi ügyet bírál el, mindig az európai jogot értelmezi, és az egyes jogszabályokat tölti ki tartalommal.

A Fehérvár Médiacentrum Köztér extra című műsorában Várhelyi Tamás ügyvéd fejtette ki álláspontját a devizahiteleseket érintő legújabb európai uniós bírósági döntésről és a Kúria jogegységi határozatáról. Az interjúban a szakértő bírálta a Kúria döntését, amely szerinte túlzottan leszűkíti az uniós ítélet alkalmazhatóságát, ezzel súlyosan sértve a fogyasztóvédelmi elveket.

Várhelyi Tamás szerint a Kúria határozata túllépett saját hatáskörén, amikor értelmezni próbálta az EUB ítéletét. „Az Európai Bíróság döntéseit nem értelmezheti egy nemzeti bíróság sem – azok végrehajtandók, nem értelmezendők” – hangsúlyozta az ügyvéd. Szerinte a jogegységi határozat szűkítő megközelítése, miszerint a döntés kizárólag az árfolyamkockázati tájékoztatás tisztességtelensége esetén alkalmazható, alapjaiban hibás és szembemegy az uniós jog primátusának elvével.

Az uniós ítélet – magyarázta az ügyvéd – a 93/13-as Európai Gazdasági Közösség irányelv értelmezésén alapszik, amely szerint ha egy fogyasztói szerződésben alkalmazott feltétel tisztességtelen, és a szerződés a feltétel kiesésével nem teljesíthető, akkor az egész szerződés érvénytelenné válik. Ekkor nem lehetséges a kieső feltétel „kijavítása” vagy „helyettesítése”, mert az aláásná a szabályozás szankciós funkcióját.

„A Kúria jogegységi döntése nem mond ellent kifejezetten az EUB ítéletének, de indokolatlanul leszűkíti annak értelmezési lehetőségeit” – fogalmazott Várhelyi Tamás, akinek a véleménye szerint ezzel a magyar bíróság lényegében megpróbálja kívül helyezni a devizahiteles ügyek egy részét az európai jog hatályán, ami hosszú távon akár kötelezettségszegési eljárást is eredményezhet Magyarországgal szemben.

A műsor során szó esett arról is, hogy a Kúria határozata alapján jelenleg nem nyílik lehetőség perújításra, mivel az uniós ítélet nem minősül új ténynek vagy körülménynek. Kártérítési lehetőségekről a határozat nem rendelkezik, így ebben sem történt elmozdulás.

A banki reakciókat illetően Várhelyi kritikus hangot ütött meg: több pénzintézet közleményt adott ki, miszerint rájuk nem vonatkozik az uniós döntés – még akkor sem, ha korábban maguk is elvesztettek olyan pereket, amelyekben a tájékoztatás tisztességtelensége megállapítást nyert. „Ez abszurd” – fogalmazott az ügyvéd.

A beszélgetés végén szóba került a frissen megalakult Banki Károsultak Országos Szervezete is, amely – ha valóban képes lesz koordináltan fellépni – előrelépést jelenthet az információáramlásban és az érintettek érdekvédelmében.

Várhelyi Tamás ügyvédként azt tanácsolta a devizahiteleseknek, hogy figyeljenek, tájékozódjanak, de egyelőre türelemmel várjanak: „A nyári időszakban nem várható nagy mozgás, de ősszel talán új lendületet kap az ügy.”

A műsor visszanézhető a Fehérvár TV YouTube-csatornáján:

Legnépszerűbb
Fehérvári hasznos infók
Hasonló cikkek