Egy nőnek a combján virágzott el a tiszavirágEgy nőnek a combján virágzott el a tiszavirág
A tiszavirág a legnagyobb európai kérész: 2,5 - 3,8 centiméteres, a fehér farksertéivel 12 centiméter hosszú is lehet. A nőstényeknek a hímekhez képest nagyobb szárnyuk és testük van, farksertéi rövidebbek, így gyorsabb repülésre képesek.
A tiszavirág lárvái a nőstények által lerakott petékből fejlődnek ki a mederfenéken. A kikelő lárvák befúrják magukat a meder falába és a víz felé nyitott vájatban élnek három évig, egymáshoz közel, tíz-százezres egyedszámú telepeken. Három év után június elején a lárvák előbújnak üregükből és a víz felszínére emelkednek. A kikelő szárnyas egyedek a víz felszíne közelében megkezdik rajzásukat. Néhány méter magasságú kavargó tömegben a hímek megkeresik a párjukat, a levegőben párosodnak. A párzás után a hím rövidesen elpusztul, a nőstény a vízbe rakja a mintegy hétezer petéjét. Innen ered a mondás is, hogy "tiszavirág életű".
A tiszavirág-rajzás időpontja függ a víz hőmérsékletétől, a napos órák számától, de egyes feltételezések szerint még a holdfázis is befolyásolhatja. A vízből kibúvó lárvák leginkább a partról benyúló faágakon, illetve a vízben álló stégeken vedlenek, a nőstények egyszer, a hímek két alkalommal. A tiszavirág az 1900-as évek első harmadában kihalt Nyugat-Európából, és Közép-Európában is jelentősen lecsökkent az állománya. Tömegesen mára csak főleg a Tiszában találkozhatunk vele, Magyarországon a tiszavirág 1993 óta védett.
Épp ezért nagyon fontos és látványos ez a videó, amit egy Facebook-felhasználó készített egy tiszavirágról átalakulás közben:
(Forrás: 24.hu, MTI)