Támadnak a kullancsokTámadnak a kullancsok
Egyre több időt töltünk a szabadban, ám ilyenkor nem szabad megfeledkezni a kullancsokról, amelyek súlyos betegségeket is okozhatnak. Farkas Zoltán, székesfehérvári háziorvos ezekre hívta fel a figyelmet:
„Sokan olvastak az agyhártyagyulladásról, agyvelőgyulladásról és rettegnek tőle. Fontos azonban tudni, hogy ez ellen van védőoltás, amit ha időben megkap a környezetjáró, sportoló vagy aki többet van szabadban, akkor ez ellen a betegség ellen teljes védelmet kap.”
A másik súlyos betegség a Lyme-kór, amely nagy vörös, gyűrű alakú folttal jelentkezik a kullancscsípés helyén körülbelül 8-10 nap múltán. Erre antibiotikumos kezelést szoktak javasolni.
Lényeges hangsúlyozni azt is, hogyan tudjuk a bőrünkbe fúródott kullancsot helyesen eltávolítani:
„Két fontos módszer van: az egyik az egyszerű szemöldökcsipesz vagy a kullancseltávolító csipesz" - mondta Farkas Zoltán. - "A szemöldökcsipeszt ismerjük: miután összefogtuk vele a kullancs törzsét, határozott mozdulattal az állat lassan kihúzható.
A másik a magyarok által kifejlesztett kullancshurok.
Ez tulajdonképpen egy cérna, amit körbehurkolunk az állat testén, és a cérnát meghúzva egyenes mozdulattal szintén eltávolíthatjuk."
Ha bent marad a vérszívó egy része, a szervezet egy idő után kilöki.
Erdős területen azonban mindenképpen ajánlott a zárt ruházat és kullancsriasztó szer alkalmazása.
Ha ez sem segít, és mégis kullancsot találunk a testünkön, krémmel vagy olajjal semmiképpen nem kell bekenni a bőrfelületet - tudtuk meg a szakembertől, mert ettől különböző váladékanyagok kerülhetnek a szervezetünkbe.