Tűzvédelem és hangszigetelés: így válasszunk szigetelőanyagotTűzvédelem és hangszigetelés: így válasszunk szigetelőanyagot
Mint a szakember elmondta, elsődlegesen azt kell figyelembe venni, hogy a szigetelő anyag a tetőtérbe kerül majd, vagy beltérbe, gipszkarton falak közé, illetőleg a ház homlokzatára.
„Lényeges tulajdonsága a szigetelőanyagoknak, hogy mennyire tűzbiztos. Erre létezik egy úgynevezett tűzvédelmi besorolás. A kőzetgyapot ilyen szempontból a legszerencsésebb, hiszen A1-es a besorolása, ami azt jelenti, hogy nem éghető.”
Ákos Szilárd hozzátette azonban, hogy a tűzvédelem inkább a nagyobb társasházaknál az elsődleges kritérium. Családi házaknál a mindennapi komfortérzet szempontjából sokkal nagyobb a jelentősége annak, hogy a hangszigetelés minél hatékonyabb legyen.
„ Hőszigetelésre használható üveggyapot, illetve kőzetgyapot. Ezek általában tetőtérbe, illetve beltérbe kerülnek. Az üveggyapotból létezik tekercses és a táblás, utóbbi szokott az olcsóbb megoldás lenni, tetőtérbe a szarufák közé viszont szerencsésebb, ha a tekercses kerül. Lapostetők hőszigetelésére hatékony a lépésálló kőzetgyapot, mely szálas hőszigetelő, nagy sűrűségű” - fejtette ki Ákos Szilárd.
Hozzátette: gipszkarton falakba pedig a táblás üveggyapotot használják jellemzően, ami a kőzetgyapot legjobb alternatívája.
„A kőzetgyapot táblás, és sokkal sűrűbb, mint az üveggyapot, tetőtérbe, válaszfalakban ideális. Előnye a már említett A1-es tűzvédelmi besorolása, tehát hogy nem éghető. Gyakori kérdés, hogy tetőtérbe hány centis vastagságút válasszunk? Érdemes az osztrák szabványt venni etalonnak- a magyar pénztárcához szabva - Ausztriában pedig a 14+14 centi az elfogadott.”
Ami a homlokzatszigetelést illeti, létezik kőzetgyapot kifejezetten kívülre, ami alkalmas zajszigetelésre, tűz megfékezésére, és hőszigetelésre is.
„Sokkal drágább ezzel a homlokzatot szigetelni, de vannak bizonyos tulajdonságai, amit mással nem lehetséges helyettesíteni. Például az üveggyapot a vízre érzékeny, összeesik, könnyebben tönkremegy. A kőzetgyapot hidrofobizálva van vagyis lepergeti a vizet lepergeti, teljes keresztmetszetében.”
Amit viszont mindkétféle anyagról elmondható, hogy környezetbarátak: a kőzetgyapot bazaltból készül, az üveggyapot pedig üvegből.
Ákos Szilárd hozzátette: jelenleg Magyarországon óriási a hiánya szálas hőszigetelő anyagokból, viszont A Chemikal Építőanyag és Festékáruházban most is nagy mennyiségben megtalálhatóak ezek a termékek, sok különböző országból importálva.