Mi az a majomhimlő és hogyan lehet elkapni?Mi az a majomhimlő és hogyan lehet elkapni?
Magyarországon május 31-én azonosították az első majomhimlő-fertőzöttet, azóta még kettőt jelentettek. Ezzel szemben a cikk írásának pillanatában (június 11.) az Egyesült Királyságban már 366, Spanyolországban 275, Portugáliában 209, Németországban pedig 165 ismert majomhimlősnél járnak, míg Kanadában 116, az Egyesült Államokban pedig 48 betegről tudnak. A fertőzés május eleje óta a világ 33 országában jelent meg, az azonosított esetek száma világszerte lassan eléri az 1500-at.
A BBC összegyűjtötte a legfontosabb tudnivalókat a mindeddig ritka, alig ismert betegségről.
Milyen gyakori a majomhimlő?
A fertőzés nyomán kialakuló betegséget a majomhimlő vírus okozza. Szakértők szerint sokkal kevésbé súlyos, mint a himlők családjába tartozó rokonai, ráadásul a megfertőződés esélye is jóval alacsonyabb.
Leginkább Afrika középső és nyugati részén, a trópusi esőerdők közelében fordul elő. Ezekben a régiókban az év eleje óta 1200 majomhimlős esetet jegyeztek fel. A vírus két fő törzse közül – nyugat-afrikai és közép-afrikai – most az enyhébb, nyugati kezdett terjedni a kontinensen kívül is.
Mivel egyre több olyan esetet jelentenek, melyek nem hozhatók összefüggésbe afrikai utazással, a szakértők szerint ez arra utalhat, hogy a majomhimlő már a közösségekben terjed.
Mik a majomhimlő tünetei?
Eleinte láz, fejfájás, duzzadt nyirokcsomók, hátfájás és izomfájdalmak jelzik, hogy elkaptuk a vírust. Az első kiütések a láz elmúlása után alakulhatnak ki, eleinte gyakran az arcon. Innen terjedhet át a test többi részére, jellemzően a kézfejekre és a talpakra.
A majomhimlő kiütései rendkívüli módon viszketnek vagy fájdalmasak lehetnek, miközben folyamatosan változnak, míg végül sebek keletkeznek a bőrön. A kiütések helyén a későbbieken hegek alakulhatnak ki.
A többnyire 14-21 napig tartó betegség általában magától elmúlik.
Hogyan lehet elkapni a majomhimlőt?
A vírusátvitel akkor történik meg, ha valaki közeli kapcsolatba kerül egy fertőzöttel. A majomhimlő bejuthat a szervezetbe a sérült bőrön, a légutakon, az orron, a szájon vagy akár a szemen keresztül is.
Bár jelenleg semmilyen bizonyíték nincs arra, hogy a vírus szexuális úton is terjed, az egészségügyi szakemberek azt tanácsolják a fertőzötteknek, hogy elővigyázatosságból ne éljenek nemi életet, amíg tüneteik vannak. A betegség elmúlását követően pedig még legalább nyolc hétig ajánlott az óvszer használata.
A majomhimlő azonban nemcsak emberről emberre terjed. Könnyen el lehet kapni a vírust fertőzött állatoktól, elsősorban majmoktól, patkányoktól vagy mókusoktól. De olyan tárgyak is terjeszthetik, melyekkel egy fertőzött érintkezett. Ilyenek lehetnek például az ágyneműk vagy a ruhadarabok.
Mennyire veszélyes a majomhimlő?
A betegség lefolyása többnyire enyhe, gyakran a bárányhimlőre emlékeztet, és néhány héten belül magától elmúlik. Előfordulnak azonban súlyosabb esetek is, Nyugat-Afrikában feljegyeztek halállal végződő betegséget is.
Tévhit, hogy a meleg vagy biszexuális férfiak nagyobb eséllyel kapják el a vírust. Bár a mostani kitörés valóban a homoszexuális közösségben kezdődött, de a velük egy háztartásban élő heteroszexuális családtagok és barátok is megfertőződhetnek a majomhimlővel.
Milyen gyakoriak a majomhimlő-járványok?
A vírust először egy koppenhágai kutatóintézet majmában azonosították 1958-ban. Tizenkét évvel később fedezték fel először emberen: egy kilenchónapos kongói csecsemőről derült ki a kórházban, hogy elkapta a majomhimlőt. Azóta tíz afrikai országból jelentettek szórványos kitöréseket.
Az első Afrikán kívüli járvány az Egyesült Államokban alakult ki még 2003-ban. Összesen 81 esetet jelentettek, melyek közül egyik sem végződött halállal. Később kiderült, hogy a fertőzöttek az országba importált prérikutyáktól kapták el a vírust.
Az eddigi legnagyobb ismert majomhimlő-járvány 2017-ben zajlott. Nigériában ötszáznál is több gyanús esetet jegyeztek fel, ennek közel feléről derült ki, hogy valóban elkapta a majomhimlőt. A járvány 3,3 százalékos halálozási aránnyal zajlott, azaz összesen 8 fertőzött – többségében 21 és 40 év között férfiak – nem élte túl a betegséget.
Hogyan lehet kezelni a majomhimlőt?
A legjobb védekezés a fertőzés megelőzése. A himlő elleni védőoltás 85 százalékban védettséget nyújt a majomhimlő ellen, de bizonyos gyógyszerek is hatékonyak a vírus ellen.
Kell-e aggódni a majomhimlő miatt?
Habár a mostani kitörés során messze az Egyesült Királyságban regisztrálták a legtöbb fertőzöttet, a kormányzati egészségügyi biztonsági hivatal (UK Health Security Agency, UKHSA) szerint egy országos járvány kialakulásának kockázata alacsony.
Az UKHSA szoros kontaktkövetéssel ellenőrzi a vírus terjedését. A szakemberek legfeljebb 21 napos önkéntes karantént javasolnak mindenkinek, aki közvetlen kapcsolatba került egy igazolt majomhimlőssel.