A munkavédelem szerepe és jelentőségeA munkavédelem szerepe és jelentősége
Az állam egyik legfontosabb feladata polgárainak védelme munkájuk során, tehát biztonságos munkakörülmények létrehozása. Kétségkívül a hatékony munka kiemelkedő szerepet tölt be, de bármennyire is fontos, nem kompenzálhatja az elvesztett egészséget vagy akár életet.
A WHO statisztikája szerint munkahelyi balesetekben sokszor egyszerű emberek, családapák és édesanyák halnak meg, nem pedig azok az emberek, akiket erre képeztek ki és akiknek a felkészítésére az állam sok pénzt költött. A tanulmányok azt igazolják, hogy a balesetek miatti halálozás a harmadik helyen áll a világon a szív- és érrendszeri, illetve onkológiai betegségek után.
A munkavédelem szerepe tehát elsősorban a szociális biztonság megteremtése, de emellett van egy gazdasági vonatkozása is, a magas munkatermelékenység, a fizetési költségek csökkentése, a betegszabadság, kártérítés a káros és nehéz munkakörülményekért és a munkába állás segítése, azért, hogy minden szakember képesítésének megfelelő állást tudjon találni. Tudjuk, hogy leginkább a nagyvárosokban követik, ahol sok a munkahely, például sok állást Kaposváron lehet találni. Ez egy külön szakma, a munkavédelmi szférában dolgozók látják el. Az interneten munkavédelmi állások több weboldalon is megtalálhatóak, a közel 14 ezer állásajánlat között láthatunk munkaügyi ügyintéző, munkabiztonsági vezető, munkaügyi elemző és akár forgalomtechnikai mérnök állásokat is.
Mi is a szerepe egy munkavédelmi szakembernek?
Tevékenységük széles körre terjed ki, ezek közül a legfontosabbak:
- más osztályokkal közösen átfogó intézkedéseket, terveket, programokat dolgoz ki a munkakörülmények javítására, az ipari sérülések és foglalkozási megbetegedések megelőzésére;
- munkavédelmi kérdésekre vonatkozó rendelettervezetek elkészítése és a munkáltató elé terjesztése megfontolásra;
- ellenőrzi, hogy a munkavállalók betartják-e a munkavédelmi jogszabályokat;
- munkavédelmi jelentéseket készít;
- munkavédelmi oktatás lebonyolítása a munkavállalókkal;
- nyilvántartást vezet és elemzi az ipari sérülések okait;
- gondoskodik a munkavédelmi kérdésekre vonatkozó dokumentációk megfelelő előkészítéséről és tárolásáról, valamint azok időben történő irattárba továbbításáról hosszútávú tárolás céljából;
- a cég részlegvezetőinek részvételével összeállítja azon szakmák, beosztások és munkatípusok jegyzékét, amelyekre munkavédelmi (biztonsági) utasításokat kell kidolgozni, fejlesztésük során segítséget nyújt;
- tájékoztatja a munkavállalókat a vállalkozáson belül hatályos törvények, egyéb normatív jogszabályok és munkavédelmi törvények alapvető követelményeiről.
Ezen túlmenően a munkavédelmi szolgálatok és a szakemberek feladatai közé tartozik a veszélyes ipari helyzet fennállásának megerősítésére vonatkozó kérdések megfontolása, amely miatt a munkavállaló megtagadta a rábízott munkavégzést, a vállalat alkalmazottai részéről beérkező levelek, nyilatkozatok, panaszok kezelése a munkavédelem betartásával kapcsolatban.
Minden vállalkozásnak célszerű lenne olyan szakembert vagy külső vállalkozót alkalmaznia, aki ellenőrzés alatt tartja és támogatja a vállalatot a munkavédelmi előírások betartásában. Így a dolgozók nagyobb biztonságban végezhetik feladataikat, illetve az esetleges büntetéseket is el tudjuk kerülni. A munkavédelmi szakemberek meggyőződése, hogy a balesetek nagy része elkerülhető az előírások szigorú betartásával.