Aquaplaning: miért veszélyes és mit tehetünk ellene?Aquaplaning: miért veszélyes és mit tehetünk ellene?
Az aquaplaning lehetséges okai
Aquaplaningnek – vagy vízen futásnak - nevezzük azt a szituációt, amikor a gépjármű elveszíti a tapadását az úttal a kerék és az aszfalt között megrekedt vízréteg miatt. Ez komoly fenyegetést jelenthet a vezetési biztonságra nézve. Az aquaplaning legfőbb okai:
• Nagy sebesség: minél dinamikusabban halad az autó, annál nagyobb a víz alatti tapadásvesztés kockázata. A megnövekedett sebesség miatt a víz nem tud elég gyorsan elszökni az autógumi és az út közötti érintkezési pontokból.
• Mély vízfoltok: nagyobb mennyiségű vízfelület, például mély pocsolya vagy vízátfolyás az útfelületen szintén növeli az aquaplaning kockázatát. Az ilyen foltokon a víz ugyanis még vastagabb réteget képezhet az autógumik és az útfelület között.
• Kopott profilmélység: Az abroncsok kopott mintázata és alacsony profilmélysége csökkenti a vízelvezető képességet, így kialakulhat a vízen futás. A mélyebb barázdák és lamellák jelentősen javítják a gumik tapadását nedves felületeken, így ne felejtsük el rendszeren ellenőrizni azok profilmélységét.
Az aquaplaning hatásai és veszélyei
Az aquaplaning jelensége a gépjármű irányíthatóságát és stabilitását egyaránt komolyan befolyásolja, és ezáltal kockázatot jelent az utasok és a közlekedésben részt vevő többi szereplő életére. Amikor az autó elveszíti a tapadását a vízen futás miatt, a vezető kezéből kikerül az irányítás az autó felett. Az aquaplaning következtében a jármű hirtelen kormányozhatatlanná válik, fékezéskor hosszabb lesz a féktáv, emellett csökken a kanyarodási stabilitás is. Ezek mind különösen balesetveszélyesek magas sebességnél és/vagy forgalmasabb utakon.
Hogyan lehet elkerülni az aquaplaning-et?
Használjunk jó állapotú gumikat
Fontos, hogy az autógumik megfelelő profilmélységgel rendelkezzenek, mivel a nagyobb barázdák és lamellák jobban képesek elvezetni a vizet az abroncs és az útfelület között. Ügyeljünk arra, hogy a gumik legyenek megfelelően karbantartva, a kopott, elhasználódott szettet pedig cseréljük ki időben.
Tipp: az Autógumi Pláza webáruházban több mint 25 abroncsgyártó téli-, nyári- és négyévszakos gumijai elérhetők személyautóra, kisteherautóra és terepjáróra/SUV-re egyaránt. Termékeikhez ráadásul kedvező áron és szupergyorsan, akár 1 munkanapos kiszállítással juthatunk hozzá.
Csökkentsük a sebességet
Az aquaplaning nem ritka jelenség nagy sebesség mellett. Nedves útfelületen csökkentsük a sebességet, különösen akkor, ha látjuk, hogy vízfoltok vagy pocsolyák találhatók az aszfalton.
Tartsuk a követési távolságot Tartsunk kellő távolságot
az előttünk haladó jármű mögött, hogy időben tudjunk reagálni és fékezni a váratlan helyzetekben. Ezáltal csökkentjük az aquaplaning, és így a koccanások vagy ütközések kockázatát.
Ne fékezzünk vagy gyorsuljunk hirtelen
Kerüljük a hirtelen fékezést és gyorsulást nedves útfelületen, mivel ezek a mozdulatok növelhetik az aquaplaning esélyét. Szeretteink és embertársaink biztonsága érdekében lehetőleg vezetés során tartsunk egyenletes és nyugodt tempót.
Ellenőriztessük a futóművet
A megfelelően beállított és karbantartott futómű segíthet megelőzni az aquaplaning-et. Egy szakemberrel vizsgáltassuk meg a lengéscsillapítókat, rugókat és a kormányművet, hogy biztosítsuk a jármű stabilitását és irányíthatóságát.