4 hónapnál régebbi cikk

Három hónap alatt 16 milliárdot csaltak ki a magyaroktól
·Bűnügycsalás·Utolsó frissítés: undefined
Fehérvár Médiacentrum fotója
pixabay.com/matuska
Három hónap alatt 16 milliárdot csaltak ki a magyaroktól
·Bűnügycsalás·Utolsó frissítés: undefined

A csalások között reneszánszukat élik a bankkártyákkal, elektronikus pénzforgalommal kapcsolatos visszaélések. Az év első negyedének összesítése alapján több mint 60 000 bűncselekmény során 16 milliárdot zsákmányoltak a bűnelkövetők.

A Magyar Nemzeti Bank elkészítette 2024 első negyedévének csalásokat összesítő kimutatását. Sajnos a banki visszaélések száma nem csökkent, sőt, nőtt, így mindenképpen érdemes odafigyelni a folyamatosan megújuló és egyre újabb trükköket bevető csalókkal szembeni védekezésre.

De mit is jelent a csalások növekedése?

Az idei esztendő első három havában közel 57 000 bankkártyás visszaélésre derült fény, ez 14,7 százalékkal több az előző év hasonló időszakában tapasztaltakhoz képest. Az ezekkel a visszaélésekkel okozott kárt még nagyobb mértékben, 65 százalékkal emelkedett, meghaladta a 2,7 milliárd forintot.

Az elektronikus pénzforgalmat tekintve megállapítható, itt jóval kevesebb a visszaélés, de jóval nagyobb az okozott kár mértéke: 2024 első negyedévében 4601 ilyen bűncselekmény összesen 13,4 milliárd forintnyi kárt okozott, négyszer annyit, mint a tavalyi év hasonló időszakában.

A két banki csalásformát összesítve tehát 2024. január 1. és március 31. között összesen 16 milliárd forintnyi kár érte a csalások áldozatait. Ez négyszerese a 2023 első negyedévében történt visszaélésekkel okozott kárnak.

A bűncselekménye és az okozott kár mellett szerencsére a meghiúsított próbálkozások száma is nőtt, ami az ilyen típusú csalások elleni védekezést dicséri. Az éves összehasonlítás alapján duplájára, 7100-ra nőtt a meghiúsított csalási kísérletek száma, az így megóvott vagyon értéke pedig 1,3 milliárd forintról 4,3 milliárdra nőtt.

Fontos, hogy ne dőljünk be gyanúsnak tűnő e-mailcímekről érkező felszólításoknak, melyek banki adataink magadására vonatkoznak, ugyanez igaz a telefonon történő megkeresésekre is. Bármely ilyen kísérlet esetén haladéktalanul vegyük fel a kapcsolatot számlavezető bankunkkal.

Érdemes informálódni a digitális pénzügyeket érintő kérdésekről és veszélyforrásokról, a Kiberpajzs oldalán fontos információkkal gazdagodhatunk.

Legnépszerűbb
Fehérvári hasznos infók
Hasonló cikkek