Vasárnapra virradóra egy órával többet aludhatunkVasárnapra virradóra egy órával többet aludhatunk
A nyári időszámítás október utolsó vasárnapjáig tart. Szombatról vasárnapra virradó éjjel jön az óraátállítás. Vasárnap hajnali 3-kor az óramutatókat vissza kell állítani hajnali kettőre, egy órával többet aludhatunk, és a hét utolsó napján egy órával megrövidül a napos órák száma is.
A világon elsőként 1916-ban a Német Császárság vezette be a nyári időszámítást, majd szövetségese példájához igazodva az Osztrák-Magyar Monarchiában is tekerték a vekkereket. Nálunk nem alkalmazták folyamatosan, voltak olyan évek, amikor nem volt óraátállítás. A nyári időszámítást Európában az Unió 1997-ben szabályozta és egységesítette. 2019-ben az Európai Parlament már szavazott az óraátállítás jövőjéről, amelynek eredményeként 2021-től támogatja a nyári és téli időszámítás közti váltás eltörlését az EU-ban.
A döntés joga az egyes tagállamok kezében van, ugyanis a legtöbb országban még mindig folynak az ezzel kapcsolatos tárgyalások. Az biztos, hogy idén októberben lesz az utolsó óraátállítás Ukrajnában, miután az ukrán törvényhozás elfogadta azt a törvényjavaslatot, amely szerint 2025-től megszűnik a téli-nyári időszámítás közti óraátállítás. Ez azt jelenti, hogy a magyar nyári időszámítás idején Ukrajnában éppen annyi lesz az idő, mint Magyarországon.