Ijesztő tempóban melegszik a Velencei-tó, ez lehet a következményeIjesztő tempóban melegszik a Velencei-tó, ez lehet a következménye
A Pannon Ökorégióban végzett kutatások szerint az elmúlt 150 évben a nagyobb tavak és folyók vize jelentősen felmelegedett, különösen az 1980-as évektől kezdődően. A Balatoni Limnológiai Kutatóintézet (BLKI) munkatársai a Fertő-tó, a Balaton, a Velencei-tó, illetve a Duna és a Tisza hőmérsékleti adatait vizsgálták, és műholdas, valamint meteorológiai adatokat is felhasználtak.
A Pénzcentrum által szemlézett tanulmány kimutatta, hogy a vízhőmérséklet az utóbbi 40 évben gyorsabban emelkedett, évtizedenként 0,32 Celsius-fokkal. Sekély tavaink, mint a Balaton és a Velencei-tó, még ennél is gyorsabban melegedtek, elérve az évtizedenkénti 0,46, illetve a Velencei-tónál 0,7 fokos növekedést.
Az 1980-as évek végétől a hőhullámok is gyakoribbak lettek: hosszuk és intenzitásuk növekedett, és ezek ma már 2–3 fokkal melegebbek, mint fél évszázaddal ezelőtt.
A kutatók szerint az éghajlatváltozás egyik következménye, hogy az édesvizek hőmérséklet-emelkedése az ökoszisztémák egyensúlyát felborítja, ami például kedvezhet az invazív fajoknak és csökkentheti az oxigénszintet, ami a vízi élőlényeket nehéz helyzetbe hozza. Bár jövőbeli becslések nincsenek, a BLKI kutatói szerint várható, hogy a vízhőmérséklet az elkövetkező évtizedekben tovább emelkedik, évente akár 0,3–0,7 fokkal is.