Csipkebogyó – a természet őszi kincse
Fehérvár Médiacentrum fotója
pixabay
Csipkebogyó – a természet őszi kincse

Hulló színes falevelek, friss dió és gesztenye a földön, egyre hűvösebb időjárás, nagy esők, forró teák és kávék – ezek nélkül nincs is igazi őszi hangulata az embernek.

Ugyanez a helyzet az őszi finomságokkal, szorosan hozzátartoznak az évszakhoz, alig várjuk, hogy beérjen a sütnivaló tök, a birs, a körte, a szőlő, a naspolya. A szabadban sétálva már láthatjuk a természet vadon termő ajándékait is, melyek közül kiemelkedik a csipkebogyó.

Nem csak élénkpiros színével, de számos jótékony hatásával is megörvendezteti a kirándulókat, csak győzzék begyűjteni az érett kis bogyókat. Hogy mit érdemes tudni róla, és miért hasznos, ha sikerül belőle szedni, az cikkünkből kiderül!

Mi is az a csipkebogyó?

A csipkebogyó a vadrózsa és a japán rózsa áltermése, amit a népi gyógyászat évezredek óta ismer és használ. Hazánkban is őshonos növény, melynek termése ősszel érik be, az első fagyok után már szüretelhetők a szép piros bogyók. A csipkebogyó nemcsak C-vitaminban gazdag, de számos más értékes tápanyagot is tartalmaz, mint például K-vitamin, E-vitamin, B-vitaminok, karotinoidok és ásványi anyagok.

Kicsi, de annál értékesebb

A csipkebogyó számos egészségügyi problémára nyújthat megoldást. Legfontosabb hatásai közé tartozik az immunrendszer erősítése, magas C-vitamin tartalmának köszönhetően pedig segít megelőzni a megfázást és az influenza kialakulását. A bogyóban található antioxidánsok csökkentik a gyulladást a szervezetben, és segítenek megvédeni a bőrt a szabad gyökök káros hatásaitól, ezáltal elősegítik a bőr regenerálódását.

Hogyan fogyasszuk?

A leggyakoribb felhasználási módja a teakészítés. Meleg, de nem forró vízben áztatva értékes gyógyteát kapunk. Forralni nem szabad a vizet, mert akkor tönkremennek a bogyóban található vitaminok és ásványi anyagok. A másik népszerű elkészítési mód a csipkebogyólekvár készítése. A csipkelekvár, más néven hecsedli készítés meglehetősen időigényes folyamat, hiszen nem csak leszüretelni hosszú idő a bogyókat, de utána egyenként félbe is kell őket vágni és eltávolítani belső szőrös magházukat. Sok munka, de mégis megéri, hiszen az eredmény egy nagyon különleges ízű lekvár, ami a reggeli pirítósra kenve remek napindító.

Ha az őszi hangulathoz egy tányér finom meleg leves is jól jönne, de idő nincs a főzésre, válassza az Interfood gazdag kínálatát. Meleg ebéd házhoz szállítással, mindezt megfizethető áron – egy szuper ajánlat, érdemes élni a lehetőséggel!

Legnépszerűbb
Fehérvári hasznos infók
Hasonló cikkek