1 hónapnál régebbi cikk

Egyre több gólya telel itthon
·Zöldgólya·Utolsó frissítés: undefined
Fehérvár Médiacentrum fotója
MME
Egyre több gólya telel itthon
·Zöldgólya·Utolsó frissítés: undefined

Évről évre egyre több gólya marad itthon, kihagyva az augusztusban induló vándorutat Afrikába. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) felhívja a madarak sorsáért aggódók figyelmét, hogy semmiképpen ne etessék és főleg ne próbálják befogni az itthon maradt gólyákat.

Az MME összefoglalója szerint az elmúlt években, az őszi és téli időszakban egyre gyakrabban érkeznek bejelentések itthon maradt gólyákról, melyek augusztusban nem indultak el Afrikába, hanem itthon, költőhelyükön próbálják átvészelni a telet. 2004/2005 tele előtt ilyen megfigyelés szinte nem is volt, azóta viszont egyre gyakoribbak az ilyen esetek. Ezek a madarak szinte mindig egészséges példányok, maradásuk mögött szinte biztosan az éghajlatváltozás, illetve a természetes alkalmazkodóképességük fejlődése áll. Ezt támasztja alá az is, hogy a jelenség nem csupán a gólyáknál, hanem a kócsagoknál, a gémeknél, de még a barna rétihéják esetében is.

Az MME így foglalja össze a gólyákkal kapcsolatos jelenség hátterét:

„A viselkedés magyarázata az lehet, hogy az itthon maradó példányok kevésbé kockázatosnak érzik az itthon maradást, mint az oda-vissza akár 18 000 km-es, hosszú távú vonulást. Ezt segíti, hogy rendkívül változatos táplálkozású gólyák probléma nélkül tudnak téli álmot nem alvó egerekre, pockokra vadászni a többnyire hómentes gyepeken, szántókon. Ha pedig nem találnának táplálékot, fél-egy napos repüléssel meleg, mediterrán területekre tudnak húzódni.”

Az MME épp a fentiek miatt kéri a madarakért aggódókat, hogy bár valóban nem szívmelengető látvány a téli hidegben egy-egy ilyen madár, mégse próbálják őket etetni, főleg nem befogni. Ha mégis fennáll a lehetősége, hogy beteg egyeddel van dolgunk, az MME egy egyszerű módot javasol ennek ellenőrzésére.

„Az áttelelő gólyák egészségi állapotáról a legegyértelműbb visszajelzést a röpképesség vagy ennek hiánya ad. A tetőgerinc, a kémény vagy a fészek magasában álldogáló madárról már ránézésre tudni lehet, hogy tud repülni, egészséges. Ha napokon keresztül olyan helyen látunk gólyát földön ülni, ahol nincs számára táplálék, egészségi állapota úgy ellenőrizhető, ha lassan felé sétálunk – amennyiben felrepül, akkor minden rendben van. Fontos, hogy mielőtt ezt megtennénk, lehetőleg érdeklődjünk a környéken, mert a madarak folyamatos felzavarása zavarja az áttelelésüket. Probléma esetén a területileg illetékes nemzeti park őrszolgálatát lehet értesíteni.”

Az itthon maradó gólyák kapcsán a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület egy érdekességre is felhívja a figyelmet, mely szerint azok között a madarak között, melyek nem vállalják az Afrikáig tartó utat, sok a „veterán”, vagyis az olyan gólya, mely korábban más sikeresen áttelelt itthoni költőhelyén. Ezek az egyedek egy kipróbált és már bevált túlélési stratégia tapasztalatával mondanak le a hosszú útról.

Legnépszerűbb
Fehérvári hasznos infók
Hasonló cikkek