Gólyafészket láttál? Küldd el az MME-nek az adatokat!Gólyafészket láttál? Küldd el az MME-nek az adatokat!
A következő két hét, tehát július első fele a legfontosabb időszak, hiszen a fiókák már nagyobbak, de még a fészekben állnak, így könnyű a számlálás!
Mire kíváncsi az Egyesület?
- Hol van lakott vagy lakatlan gólyafészek, de akár üres fészektartó;
- volt-e költés idén;
- ha igen, hány fióka repült ki;
- volt-e gyűrűs gólya?
Hogyan tud gólyafészekkel kapcsolatos bármely adatot beküldeni?
- A könnyen kezelhető Gólyales okostelefonos TURDUS mobiltelefonos alkalmazásban, amelyben térkés nézetben is kereshetők a fészkek és fotókat is lehet feltölteni.
- A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület adatbázisának számtógépen használható felületén: EZEN az oldalon
Mindkét felületen (ugyanaz a) regisztráció szükséges!
Az alábbi videókban segítséget is adnak a TURDUS app, illetve az internetes adatbázis használatához. Lépésről lépésre mutatják be azok működését.
A Turdus app használata
Útmutató a számítógépes felületen elérhető Gólyales adatbázis használatához
Nagyon fontos, hogy egy fészkelőhely csak egyszer szerepeljen az adatbázisban. Új fészek rögzítése előtt meg kell róla győződni, hogy nincs-e fent az adatbázisban az adott helyszín. Ha korábban koordináta nélkül került az adatbázisba egy fészek, akkor csak a lista nézet alján látható.
És, hogy mért fontosak a gólyafelmérések?
Az adatokra azért van szükség, hogy a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület nyomon követhesse az állomány változását, a veszélyeztető tényezőket és ezek alapján megtervezhessék a gólyák védelmét a szakemberek. A nyolc évtizede 16 ezer páros állomány ugyanis alig negyedére csökkent 2019-re, a legutóbbi országos fészekszámlálás idejére. - írja a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület. honlapján.
Magyarországon 1941-ben volt az első országos gólyafelmérés, majd 1958 óta ötévente felmérik a madárvédelmi szervezetek a fehér gólyák állományát. Mivel 1973 helyett, a nemzetközi felméréshez igazodva éppen az MME megalakulásának évében, 1974-ben volt a soron következő cenzus, az aktuális fészekszámlálás idén, 2024-ben esedékes.
A felmérések során mindig sok adatok küldtek azok, akik nem szakemberek, de szeretik a madarakat. A Madártani Intézet 1941-ben például a tanítókat vonta be az adatgyűjtésbe, 1958-tól pedig a postásokat. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) 1974-es megalakulásakor önkéntesek és a nemzetipark-igazgatóságok bevonásával vette át a cenzus szervezését.
A felméréssel kapcsolatos bővebb információkat mindenki a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület honlapján talál.