Emléktábla őrzi Wekerle Sándor fehérvári kötődésétEmléktábla őrzi Wekerle Sándor fehérvári kötődését
Idősebb Wekerle Sándor (Mór, 1848. november 14. – Budapest, 1921. augusztus 26.) magyar jogász, politikus, szabadkőműves, előbb a Szapáry-kormány pénzügyminisztere, majd a Magyar Királyság miniszterelnöke először a Szabadelvű Párt színeiben 1892 és 1895 között, majd kétszer az Országos Alkotmánypárt színeiben 1906 és 1910, valamint 1917 és 1918 között. A Magyar Tudományos Akadémia tagja, egyúttal ő volt az első polgári származású magyar miniszterelnök.
Württembergi eredetű sváb polgári családból származott. Édesapja Wekerle Sándor (1811–1890), édesanyja Szép Antónia. Édesapja a Lamberg család jószágigazgatója volt. Elsőszülött fia, ifj. Wekerle Sándor még apja életében országgyűlési képviselő, majd az 1920-as évek végén a Bethlen-kormányban pénzügyminiszter lett. Wekerle Sándor állami tisztségei betöltése mellett maga is gazdálkodott, birtokait a kor legjobb színvonalán gépesítette, ezeken malmot, szeszgyárat és villanytelepet is létesített.
Wekerle Sándor volt az első magyar miniszterelnök, aki vagyon és összeköttetések nélkül – saját tudásának és felkészültségének köszönhetően – jutott el a legmagasabb kormányzati tisztségbe. Az Osztrák-Magyar Monarchia reálpolitikusa volt, széles körű, európai műveltséggel és látásmóddal. A demokratikus haladásért, a gazdasági fejlődéséért, a nemzeti célokért és a népjólétért küzdött, ezért nagy népszerűségnek örvendett a középosztály és a munkásság körében is. A fővároson kívül több vidéki nagyváros is díszpolgárává választotta. Pénzügyi-közgazdasági tehetségét, szakmai és politikusi teljesítményét kortársai Európa-szerte elismerték.
Móri születésűként középiskolai tanulmányai Székesfehérvárhoz kötötték, a Ciszterci Szent István Gimnáziumban végezte középfokú tanulmányait. Halálának 90. évfordulóján, 2011-ben országszerte több alkotást is avattak, melyek a kiváló politikus és államférfi emlékét őrzik. Szülőhelyén, Móron egész alakos köztéri emlékművet avattak, míg Székesfehérváron domborműves emléktáblát adtak át a mostani Vörösmarty Mihály Megyei Könyvtár, egykori Ciszterci gimnáziumi épületének homlokzatán. Az ünnepélyes avatásra 2011. november 15-én került sor.
Az emléktáblát Máthé Krisztián készítette, a fiatal szobrász 1979-ben született az akkori Szovjetunió területén, Jevpatoriában. Középiskolai tanulmányait érettségivel 1997-ben zárta a budapesti Képző- és Iparművészeti Szakközépiskolában grafika szakon, majd az Óbudai Művészeti Szakközépiskolában tanult festészetet Baksai Józseftől. 1999 és 2006 között a Magyar Képzőművészeti Egyetemen folytatta tanulmányait szobrász szakon, itt Farkas Ádám volt a mestere.
Máthé Krisztiánnak nem a Wekerle Sándorról készített domborműves emléktáblája az egyetlen székesfehérvári köztéri alkotása, a szobrász alkotótársaival közösen készítette el az Országzászló tér 2018-ben átadott emlékművét, országosan pedig összesen nyolc köztéri alkotását tart számon a Köztérkép.