6 dolog, amit érdemes figyelembe venned a lakásfelújításnál
6 dolog, amit érdemes figyelembe venned a lakásfelújításnál

1. Határozd meg a céljaidat, elvárásaidat
Mielőtt elkezdenéd a felújítást, vagy egyáltalán megvásárolnád a szükséges anyagokat, gondold végig, mit szeretnél elérni. Új megjelenést adnál a nappalinak? Praktikusabbá varázsolnád a konyhát? Energiatakarékosabbá tennéd az otthonodat? Fontos, hogy reális célokat tűzz ki, és ezekhez igazítsd a költségvetésedet is. Ha ez most szűkösebb, akkor se aggódj: nem kell egyszerre mindennel elvégezni, és sokszor már kisebb változtatásokkal is látványos eredményt lehet elérni.
Gondolj a jövőre is: ha gyereket terveztek, vagy hamarosan összeköltözöl a pároddal, ezt már most érdemes figyelembe venni az egyes helyiségek funkcióinak felmérése során.
2. Készíts részletes költségvetést
A pénzügyi tervezés a lakásfelújítás egyik legfontosabb része még akkor is, ha éppen nem küzdesz anyagi gondokkal. Ha ugyanis nem fordítasz erre kellő figyelmet, könnyen lehet, hogy két fontos munkafázis között ürül ki a pénztárcád, te pedig ott állsz egy félkész, teljes körű használatra alkalmatlan lakásban. Készíts tehát egy részletes listát a várható kiadásokról, a végösszeghez pedig a biztonság kedvéért számolj hozzá még 10-20 százalékot az előre nem látott költségekre – ha így teszel, valószínűleg sikerülni fog tartani magad az elképzeléseidhez.
3. Válaszd meg gondosan a szakembereket
Bár sok feladatot akár magad is elvégezhetsz, vannak munkák, amiket mindenképpen érdemes a profikra bízni, egy jó szakember pedig aranyat ér. Egy felkészült, tapasztalt kivitelező nemcsak gyorsan és hatékonyan dolgozik, de segít elkerülni a tipikus hibákat is, melyek később csak újabb feladatokhoz és kiadásokhoz vezethetnek. Kérj referenciákat, esetleg kérd ki az ismerőseid véleményét, ajánlását, hiszen végső soron idegeneket engedsz be otthonodba – a bizalom rendkívül fontos kérdés.
4. Gondolj az energiatakarékosságra
A lakásfelújítás remek lehetőség arra, hogy hosszú távon pénzt takarítsd meg – természetesen ehhez most egy kicsit költened kell. A megfelelő szigetelés, egy korszerű fűtési rendszer, egy energiatakarékos légkondicionáló nem olcsó mulatság, de a befektetés gyorsan megtérül, így itt érdemes okosan dönteni. Ha eljött az ideje a nyílászárók cseréjének, egy műanyag ablak és bejárati ajtó tökéletes megoldás lehet, hiszen amellett, hogy remekül szigetelnek, még a biztonságodról is gondoskodnak. Az sem utolsó szempont, hogy egy műanyag ablak esetében nem kell a karbantartással, felújítással foglalkoznod, és még egy hangosabb, forgalmas utca mellett is csendben élvezheted otthonod kényelmét – ez megér egy kicsit nagyobb beruházást.
5. Ne becsüld alá a logisztikát és az időzítést
Arra készülj fel, hogy a felújítás gyakran tovább tart, mint ahogyan azt eredetileg tervezted. Egy anyaghiány, egy betegség vagy egyéb váratlan probléma könnyen csúszást okozhat, ezért fontos, hogy rugalmasan tervezz – ha az egyik munkát nem tudják a tervezett időben elvégezni, próbálj meg egy másikat beszorítani a helyére.
Ha a munkálatok alatt te is a lakásban élsz, különösen fontos az okos tervezés: ilyenkor érdemes egy szobát érintetlenül hagyni, így a ruháidat, fontosabb használati tárgyaidat egy helyen tárolhatod, és reggelente nem okoz majd gondot a készülődés.
6. Tarts ki!
A lakásfelújítás során könnyű elveszteni a fejed és kétségbe esni, ha valami nem úgy alakul, ahogy azt eltervezted. Sajnos nem tudsz mindent teljeskörűen irányítani, így egy kis rugalmasságra szükséged lesz: ha ez okos tervezéssel párosul, biztos lehetsz abban, hogy végül minden jól alakul. Végig lebegjen a szemed előtt a célod, így mindig tudni fogod: megéri végigcsinálni.