Hogyan válhat a diákmunka a karriered első lépcsőfokává?
Hogyan válhat a diákmunka a karriered első lépcsőfokává?

1. Tapasztalatszerzés
A diákmunka egyik legnagyobb előnye az, hogy segítségével gyakorlatot szerezhetsz egy adott szakmában. Ez akkor is rendkívül fontos, ha most éppen nem a későbbi álommunkád területén dolgozol, hiszen általánosságban megismerkedsz a munka világával, így azzal, hogy reggelente időben be kell érned, be kell tartanod a határidőket, felelősséget kell vállalnod a döntéseidért, tetteidért és együtt kell dolgoznod másokkal. Ezek olyan készségek, melyek később attól függetlenül a hasznodra lesznek, hogy milyen karriert választasz.
Egy ügyfélszolgálati munka kiváló lehetőség a kommunikációs készségek fejlesztésére, míg egy raktári vagy adminisztratív pozíció segíthet a precizitás, a rendszerben gondolkodás elsajátításában. Ezeket a soft skilleket minden iparágban nagyra értékelik, így nem érdemes lebecsülni őket.
Ha pedig sikerül megcsípned egy gyakornoki munkát azon a területen, mellyel később foglalkozni szeretnél, nyert ügyed van: most közvetlen közelről figyelheted meg, hogyan dolgoznak a szakemberek, így rájöhetsz arra, hogy mely területeken kell még fejlesztened magad.
2. Networking
Lehet, hogy ezzel diákként még nem vagy teljesen tisztában, de a karrierépítés egyik igen fontos eleme a kapcsolati háló kialakítása. Ez nem feltétlenül azt jelenti, hogy közel kell kerülnöd az adott vállalkozás tulajdonosához: soha nem tudhatod, hogy a diákmunka során megismert kollégákkal kialakított kapcsolat mikor fog az előnyödre szolgálni. Lehet, hogy néhány év múlva egy állásinterjún egy ismerőssel találod magad szemben, esetleg egy neked való pozíció megüresedése esetén másoknál korábban értesülhetsz erről; ezek a kapcsolatok tehát ajánlásokhoz, álláslehetőségekhez is vezethetnek, így érdemes mindenkihez nyitottan állni – ha más előnyöd nem is lesz ebből, legalább jól fogod érezni magad a munkanapokon.
3. Pályaválasztási iránytű
Középiskolásként, sőt, sokszor még egyetemistaként sem vagyunk biztosak abban, hogy később pontosan mivel is szeretnénk foglalkozni: lehet, hogy vannak elképzeléseink, de az adott munkakör pontos elemeit általában nem ismerjük. Ebben is segít a diákmunka, hiszen ennek köszönhetően akár több különböző munkaterületen is kipróbálhatod magad – kockázat nélkül. Ez a tapasztalat hozzájárul ahhoz, hogy megtaláld a valóban neked való karriert: próbálj ki minél többféle munkát, hiszen soha nem tudhatod, hogy végül melyik lesz az igazi.
4. Önéletrajz-építés
Egy frissdiplomás önéletrajza sokszor meglehetősen rövid: helyet kapnak rajta a tanulmányok, egy-két nyelvvizsga és néhány szabadidős tevékenység. A korai munkatapasztalat azonban igazi főnyeremény a CV-ben: nemcsak azért, mert kitölti az üres sorokat, hanem mert megmutatja, hogy te már fiatalon is képes voltál felelősséget vállalni, és tudod, hogyan működik a munka világa. Egy ilyen életrajzon jó eséllyel megakad a HR-es szeme, hiszen egy fiatal, kezdő jelöltet talált, akinek mégis van hasznosítható tapasztalata.
Ha eljutsz az interjúig, nem kell attól tartanod, hogy nem tudsz mit mesélni magadról: beszámolhatsz arról, hogy milyen sikereket értél el, mivel fejlődtél a diákmunka alatt, így pedig hiteles és meggyőző jelöltnek tűnsz majd a vezetőség szemében.
Gondolj a jövőre!
Mindannyian pénzből élünk, a diákmunka pedig egy jövedelmező lehetőség lehet – bármibe is kezdesz, biztos lehetsz abban, hogy jól döntöttél. Az álláskeresés során azonban arról se feledkezz meg, hogy milyen egyéb előnyöket nyújthat számodra a munkavégzés: a soft skillek fejlesztése, a kapcsolatépítés és a gyakorlat megszerzése mind hatalmas segítséget jelent majd akkor, ha az iskolából kilépve munkát szeretnél vállalni. Ne becsüld alá az első diákmunkát – könnyen lehet, hogy egyszer még úgy tekintesz vissza rá, mint a karriered első igazi lépésére.