Hazatért Szent István-lovasszobra
Hazatért Szent István-lovasszobra

Nagy volt az öröm, amikor először megpillantották a Szent István téren várakozók a rég nem látott ismerőst, sokan várakoztak azért, hogy részesei lehessenek a visszahelyezés pillanatának.
A Szent István-lovasszobor restaurálás után csütörtökön délelőtt tolatva érkezett meg a térre.
A műemléket a szakemberek először megszabadították a korróziótól, majd az alatta lévő zöld réteggel dolgoztak tovább.
"Megpróbáltunk egy nemes patinaréteget létrehozni, inkább a karbonátok felől, mint a szulfitok felé. Utána addig-addig csiszoltuk, visszapolíroztuk ,amíg el nem értük ezt a területet, végül kapott egy olajos, viaszos réteget" - emelte ki Páhi Attila fémötvös restaurátor.
Miután a szakemberek a szobor felületén a hézagokat és a lyukakat is eltüntették, Szent István újra közel 100 évvel ezelőtti pompájában ragyoghat.
A restaurálással kapcsolatos feladatokat a Városgondnokság felügyelte, mint azt a divízióvezető-helyettes mondja, minden munkafolyamatot hosszas előkészítés előzött meg, de a szállításra a szobor biztonsága érdekében külön ügyeltek.
"Nagy előkészületeket kívánt, a közútkezelőkkel egyeztettük, illetve a parkfenntartó kollégák is, ahol szükségesnek ítéltük, ott fanyesési munkálatokat végeztek, hogy a visszaszállítás rendben zajlódhasson. Többször végigjárták a kollégák az útvonalat, megvizsgáltuk, egyeztettünk a közútkezelőkkel is, így érkezett meg biztonsággal a szobor a jelenlegi helyére" - mondta el Tánczosné Mészáros Gabriella, a Városgondnokság karbantartási divízióvezető-helyettese.
Miután Szent István szobrát visszaemelték a helyére maradt egy utolsó feladat: a király koronáján ugyanis nem volt kereszt, a szállítás miatt ezt nem tették vissza a restaurálás helyszínén Tatán. A keresztet Cser-Palkovics András polgármester csavarta vissza Szent István koronájára: "Nagy élmény volt a keresztet betekerni a koronába, meghatározó élmény, azt hiszem, a személyes életemben is, de ami ennél sokkal fontosabb, hogy tényleg gyönyörű lett. Érdemes eljönni, mert olyan részleteket lehet látni, észrevenni a szobron, amit eddig nem lehetett, mindenestül 20 millióba került,
nagy öröm, hogy visszatért, hiszen ide tartozik."
A restaurálás 20 millió forintba került. A szobor talpazatával a felállítás óta kétszer volt dolguk a szakembereknek, Szent István és lovának alakja azonban az 1938-as avatás óta most esett át először állagmegóvó munkálatokon.


