Öt év alatt tíz ember halt meg, mert valaki rossz irányba kanyarodott
Fehérvár Médiacentrum fotója
Facebook/Magyar Közút
Öt év alatt tíz ember halt meg, mert valaki rossz irányba kanyarodott

Tíz ember halt meg öt év alatt azért, mert valaki rossz irányba hajtott fel az autópályára. A Magyar Közút friss posztjában hívja fel a figyelmet arra, hogy egyetlen téves döntés is tragédiához vezethet. Mit tegyünk, ha szembejövő autót látunk? És ha mi tévedtünk el?

Megdöbbentő statisztikát osztott meg a Magyar Közút: 2020 és 2025 között huszonhárom olyan baleset történt a hazai gyorsforgalmi utakon, amelyeket az okozott, hogy valaki rossz irányba hajtott fel. Ezek közül tíz végződött halálos kimenetellel. A számok világosan jelzik, hogy a forgalommal szembeni haladás nem csupán szabálysértés, hanem komoly életveszélyt is jelent.

A gyorsforgalmi útra történő felhajtásnál a helyes irány betartása nemcsak előírás, hanem életünk záloga is – erre figyelmeztet a Magyar Közút legfrissebb bejegyzésében. De mi vezethet ahhoz, hogy valaki ilyen végzetes hibát vét?

A poszt szerint sok esetben egyszerű tévesztésről van szó: a sofőr rossz irányba fordul a felhajtón, vagy épp menet közben próbál megfordulni, esetleg tolatni kezd a pályán. Előfordul az is, hogy új útvonalak vagy módosított forgalmi rendek zavarják meg a vezetőt, aki nem ismeri a területet, vagy nem figyel kellően a jelzésekre. Bármelyik helyzetből percek alatt kialakulhat egy tragédia.

És mi a teendő, ha szembejövő járművet látunk? Először is fontos, hogy megőrizzük a nyugalmunkat. A Magyar Közút hangsúlyozza: ilyenkor azonnal jelezni kell hang- és fényjelzéssel, miközben tartani kell a biztonságos követési távolságot. Érdemes azonnal hívni a rendőrséget a 112-es számon, valamint értesíteni az Útinformot is a +36-1-336-2400-as telefonszámon. Ha a rádióban vagy a navigációs rendszerünkben értesülünk arról, hogy valaki szemben halad a forgalommal, semmiképp se előzzünk, és maradjunk a szélső sávban.

A legrosszabb forgatókönyv persze az, amikor mi magunk vesszük észre, hogy tévesen hajtottunk fel az autópályára. Ilyenkor a legfontosabb, hogy a lehető legbiztonságosabban és leggyorsabban eljussunk az üzemi sávba. Ott meg kell állnunk, majd a szalagkorláton kívülre kerülve értesíteni a hatóságokat. Csak így lehet elkerülni a még nagyobb bajt.

Bár az autópálya-kezelők folyamatosan fejlesztik a jelzéseket, útburkolati jeleket és táblákat, a biztonság legfőbb letéteményese továbbra is a járművezető marad. A Magyar Közút egyértelmű üzenetet fogalmaz meg: mindig figyeljünk oda, mindig a helyes irányba közlekedjünk, tartsuk be a KRESZ szabályait, és ha veszélyt látunk, ne habozzunk cselekedni.

A teljes posztot itt lehet elolvasni:

Kapcsolódó
Légi szemmel az M7-esen - a magasból is figyelik a forgalmat a rendőrök

A rendőrség a nyári időszakban helikopterrel is rendszeresen ellenőrzi az M7-es autópálya forgalmát, különösen a frekventált hétvégi időszakokban. A légi járőrözés célja nem csak a torlódások gyors azonosítása, hanem azok okainak pontos feltárása is.

Legnépszerűbb
Fehérvári hasznos infók
Hasonló cikkek