Amikor Robert Miles elvarázsolta a világot: ezt hallgatta a világ 30 esztendeje
Amikor Robert Miles elvarázsolta a világot: ezt hallgatta a világ 30 esztendeje
Amikor Robert Miles elvarázsolta a világot: ezt hallgatta a világ 30 esztendeje Zenei időutazásunkban ezúttal 1996 második havának slágerlistáit tekintjük át, szokás szerint indítsuk utunkat Nagy-Britanniában, a UK Top40 kislemezlistájával.
Még az előző hónapban, január közepén ugrott az első helyre egy klasszikus egyslágeres banda, az 1992-ben Wolverhamptonban alakult Babylon Zoo. A Levi’s egyik világszerte sugárzott farmerreklámjának zenéje, a „Spaceman” nagyot ment a brit rádiókban és az eladások terén is szépen teljesített: a dal összesen öt hétig vezette a UK Top40 listáját, később a Babylon Zoo egyetlen más dalával sem tudott befurakodni a Top10-be.
A Babylon Zoo és a „Spaceman” után egy olyan rockbanda jött, mely összesen nem egy, hanem 28 dallal ért oda a Top10-be, sőt, ezek közül nyolc listavezető is lett. Liam és Noel Gallagher bandája, az Oasis február végén is felült a trónra aktuális kislemezével, mely listavezető dalaik közül sorrendben a második volt. A „Don’t Look Back In Anger” azonban sokáig nem élvezhette a magaslati levegőt, mindössze egy hétig tudta megőrizni az első helyet.
Míg az első helyen a brit rockbandák osztoztak, addig a dobogó második pozíciójára megérkezett egy korszakos zseni. Nem túlzás ez a kijelentés, az elektronikus zene egyik ikonja, Robert Miles ekkor épp a „Children” dallamával varázsolta el a világot. Az olasz származású, de Svájcban született Roberto Concina a Robert Miles művésznevet választotta, mára legendássá nemesedett albumán, a „Dreamland” névre keresztelt anyagon 1994-ben kezdett dolgozni, a megjelenésre 1996-ban került sor.
Európában sikert sikerre halmozott, slágerei közül a „Children” kiemelkedően teljesített. Nem csupán a listákon, a klubokban a mai napig felhangzik a melodic trance egyik legismertebb ópusza, mely rengeteg újragondolt verzióban, feldolgozásban is új életre kelt. A „Children” a brit listán tíz hétig szerepelt a Top10-ben, ebből hét hetet a dobogón töltött! Sajnos Robert Miles már nem élhette meg a dal befutásának harmincadik évfordulóját, a kiváló producer és DJ mindössze 47 évesen, 2017. május 9-én rákbetegségben elhunyt.
Ami a brit lista további kiválóságait illeti: 1996 második havában ott volt a brit lista élmezőnyében 3T és az „Anything”, a Technohead és az „I Wanna Be A Hippy”, valamint Gusto és a „Disco’s Revenge”.
Utunkat folytassuk Németországban, az Offizielle Deutsche Charts rangsorának élén február beköszöntével váltás történt, Németországban dupla platinalemezzé nemesedő „Gangsta's Paradise” másodszor (immár végleg) elköszönt az első helytől. Az új listavezető a Németországban kissé később érkező, de itt is hatalmas slágerré váló Evereything But The Girl és a „Missing” lett, mely végül két hétig tartotta meg első helyét. Érdekesség, hogy a hónap végére Németországban is csúcsra futott a Babylon Zoo, a „Spaceman” itt azonban mindössze egy hétig élvezhette a legmagasabb pozíciót.
Miközben első helyen váltogatták egymást a dalok, feltűnt egy fiatal német előadó, aki egészen friss köntösbe öltöztetve vitte el a happy hardcore életérzését a fiataloknak, Bizony, akik Blümchen mellett tették le tippjeiket, jól gondolkodtak! Sikerei hajnalán Jasmin Wagner még tinédzser volt, első slágere, a „Herz Am Herz” német listára kerülésekor még nem töltötte be a 16. életévét! A német területen Blümchen, az angol nyelvterületeken Blossom nevet használó Jasmin Wagner pályafutása során összesen hét dallal került be az Offizielle Deutsche Charts rangsorában a Top10-be, érdekesség, hogy első és eddig utolsó Top10-es dala között 25 év telt el. A „Herz Am Herz” 1996-ban összesen hét hetet tanyázott a legjobb tíz között.
További kiváló slágerek is feltűntek a német listán 1996 februárjában, ilyen volt a Tic Tac Toe és az „Ich Find’ Disch Scheise” és a Mighty Dub Kuts és a „Magic Carpet Ride”.
Ami az öreg kontinens további slágerlistáit illeti, Franciaországban, Belgiumban, Svájcban és Ausztriában Coolio és a „Gangstas Paradise”, Spanyolországban pedig George Michael és a „Jesus To A Child” volt az első helyezett.
Ugorjunk át a tengerentúlra, nézzük a Billboard Hot100élén mely nóták voltak a legnépszerűbbek 1996 februárjában. z első helyet kitartóan őrizte a Boyz II Men és Mariah Carey a „One Sweet Day” című slágerrel, mögöttük pedig olyan kiváló dalok sorjáztak, mint a Deep Blue Something és a „Breakfast At Tiffany’s”, valamint Joan Osborne és a „One Of Us”.
Az amerikai klublistán a játszási adatok alapján nagy kedvenc volt Daphne és az „I Found It”, míg a hip-hop lista élén pedig harminc esztendővel ezelőtt a Kris Kross és a „Tonite’s Tha Night”, illetve a Fugess és a „Fu-Gee-La” állt.
Utunk végén hazaérkezvén, nézzük, melyek volt a legkedveltebb slágerek a játszási adatok alapján Magyarországon. A rádiókban legtöbb alkalommal Tina Turner legendás Bond-filmzenéje, a „Goldeneye” csendült fel, de sokat játszottak a hazai adók Corona slágerét is.
Az albumok eladási listáinak élén két teljesen ellentétes hazai anyag foglalt helyet, a Republic és a „Tüzet Viszek”, illetve a Happy Gang és a „Boojaka” fogyott a legjobban.
Ez volt mai visszatekintőnk, folytatás egy hónap múlva., amikor 1996 márciusának legsikeresebb zenéit idézzük meg.



