Megérkezett a 100 millió dolláros All I Want For Christmas: ezt hallgatta a világ 30 esztendeje Megérkezett a 100 millió dolláros All I Want For Christmas: ezt hallgatta a világ 30 esztendeje
Idei utolsó zenei időutazásunkat a megszokott útvonalon teljesítjük, kezdésként jöjjön Nagy-Britannia és a UK Top40 listája.
Az előző hónapban, vagyis 1994 novemberében a Baby D és a „Let Me Be Your Fantasy” állt két hétre a lista élére, december elején azonban jött a kilencvenes évek brit fiúbandáinak egyik legismertebb formációja, az East 17. Az eredetileg John Hendry, Terry Coldwell, Brian harvey, Tony Mortimer összetételben 1991-ben induló, walthamstow-i gyökereire kifejezetten büszke csapat pályája során csak az Egyesült Királyságban 1,8 millió albumot adott el, a csúcson pedig a kor másik brit fiúcsapatával, a Take That sikereivel is bőven tartották a lépést.
Később aztán Harvey kábítószerügyei, a sorozatos botrányok, a vezető dalszerző Mortimer távozása vetett véget az aranykorszaknak, igaz, az East 17 később is hallatott magáról, de már messze nem érte el korábbi sikereit. 1994-es, sorrendben második stúdióalbumuk, a „Steam” harmadik kislemeze a „Stay Another Day” volt, mely 1994 decemberének elején felkapaszkodott a brit kislemezlista élére és összesen öt hétig, egészen 1995 januárjáig meg is őrizte vezető pozícióját.
Rengeteg olyan helyzet van egy slágerlistán, amikor az első helyezettre jóval kevesebben emlékeznek, mint a másodikra. Jelen esetben is így van, sőt… A második helyezett ugyanis ebben az évben a brit listán egy olyan dal volt, mely 1994 októberében jelent meg, azóta a világ legmeghatározóbb karácsonyi dalának számít. Igen, igen, szerintem már mindenki tudja, Mariah Carey és az „All I Want For Christmas Is You” a bekezdés főszereplője!
Mariah Carey negyedik stúdióalbuma egy karácsonyi ünnepi album volt, ezen jelent meg a dal, mely abban az évben nem szerepelhetett a tengerentúlon a Billboard Hot100 listáján, ugyanis ott akkor (még) nem adták ki kislemezként! Azóta azonban az Egyesült Államokban is minden évben visszatér a Billboard élmezőnyébe, 2019 óta minden évben listavezető lesz, idén is, a cikk írásakor már a 10. helyen áll!
De térjünk vissza 1994-be, amikor Amerikában még nem lehetett listán, cserébe viszont megkezdte európai menetelését, Nagy-Britanniában például a második helyig jutott. Érdekesség, hogy a stream-szolgáltatásokkal jött el a dal második nagy időszaka, és ennek köszönhetően, 26 évvel brit megjelenése után 2020-ban listavezető is lett Albionban! Ez is mutatja, legendássá vált Mariah Carey nótája, mely számtalan stream- és YouTube-rekordot tart, a legszolidabb becslések szerint is csak ez az egy felvétel 100 millió dolláros jogdíjbevételt hozott az amerikai énekesnőnek!
Mariah Carey és az „All I Want for Christmas Is You” az elkövetkezőkben még sűrűn fel fog tűnni e sorozatban, de most nézzük, melyek voltak még nagy slágerek 1994 decemberében a brit listán. Ott volt az élmezőnyben Zig & Zag és a „Them Girls”, Whigfield és az „Another Day”, valamint Celine Dion és a „Think Twice”.
Menjünk tovább Németországba, ahol ekkor (még) nem tombolt a Mariah Carey-láz, elenben továbbra is orr feszített a lista első helyén a Rednex! A svéd csapat ((Annika Ljungberg, Kent Olander, Arne Arstrand, Jonas Nilsson és Patrick Edenberg), mely igen komoly sikerrel ötvözte az eurodance és a country stílusát, igen nagy kedvencnek számított ekkor Németországban. A „Cotton Eye Joe” még novemberben lépett az Offizielle Deutsche Charts első helyére, ezt aztán 9 hétig őrizte is a nevét a redneck (szegény, képzettség nélküli fehér ember, különösen az Egyesült Államok déli részén, vidéken élő ember) kifejezésből választó svéd ötös.
A Rednex elsőségén kívül is kimondottan jól szerepeltek 1994 telén az eurodance és a rave felvételek a német listán. Ott volta a legjobbak között a Members Of Mayday és a „We Are Different” is, mely Klaus Jankuhn és világszerte ismert és elismert lemezlovas, WestBam sikersztorija volt. A páros 1991 és 2013 között összesen 17 szerzeménnyel került fel a német kislemezlistára, a „We Are Different” a harmadik volt a sorban, melyet számos nagy klubklasszikus követett, így például a „Sonic Empire” 1997-ben, mely az első helyet is elérte.
A fentieken kívül ott volt még az élmezőnyben a Mr. President és az „Up N’ Away”, DJ Bobo és a „Let The Dream Come True”, a Pharao és a „There Is A Star”, vagy az U96 és a „Love Religion”.
Ami az öreg kontinens többi országát illeti: az Eurochart Hot100 listáját Bon Jovi és az „Always” vezette, mely Belgiumban is listavezető volt. A Rednex Németország mellett első volt Ausztriában, Svájcban, Norvégiában, Dániában, Svédországban és Finnországban, utóbbi két nemzetnél azonban már az új maxijuk, az „Old Pop In An Oak” állt a listák élén, míg Olaszországban Digital Boy és a „Mountain Of King” volt az első.
A tengerentúlon, a Billboard Hot100 listáján 1994 decemberének elején véget ért egy hosszú sorozat, 14 hét után ugyanis elveszítette az első helyet a Boyz II Men és az „I’ll Make Love To You”. A fiúknak át kellett adniuk az első helyet – saját maguknak! Az új listavezető ugyanis a Boyz II Men egy újabb kislemeze lett, az „On Bended Knee”.
Ez a dal már nem tudta megismételni az R’N’B formáció előző maxijának nagy menetelését, az „On Bended Knee” mindössze egy hétig állt a Billboard Hot100 első helyén. December közepén ugyanis érkezett a lyrical gangsta, vagyis Ini Kamoze a forróléptűekkel, vagyis a „Here Comes The Hotstepper” című ragga/hip-hop nótával megcsípte a legmagasabb pozíciót.
A jamaikai születésű dancehall előadó legnagyobb sikere volt ez a dal, melyet a következő évben követte a hasonló címre keresztelt album is. Ini Kamoze mögött ekkor már komoly karrier volt, hiszen első kislemezét 1981-ben, első albumát pedig 1984-ben adta ki. A legnagyobb siker azonban egyértelműen az 1994-es dal, a „Here Comes The Hotstepper” volt, melyből az USA-ban kétmillió, az Egyesült Királyságban 600 000, Németországban és Franciaországban pedig 250 000 darab kelt el.
Utunk végén hazatérünk, nézzük, melyek voltak a legnagyobb darabszámban eladott albumok Magyarországon a MAHASZ kimutatása alapján. December közepén az eladási listán az első tízben hat magyar album volt, közülük kettőt emelünk ki. Az egyik Presser Gábor és a „Csak Dalok” című albuma, melyen olyan klasszikusok kaptak helyet, mint a „Rozsdás Szög”, a „Ringass Még” vagy a „Csúnya Fiúknak Is Van Szíve”. Az album 1994 utolsó havában a MAHASZ lista harmadik helyéig jutott.
Érdekesség, hogy 1994 decemberében a külföldi dalokat tartalmazó Bravo Hits III. és a később sorozattá váló, magyar dalokat csokorba gyűjtő Bravissimo is ott volt a legjobb tízben. A decemberben Top10-be jutó utóbbi válogatáson olyan nóták kerülhettek a karácsonyfák alá, mint a Soho Party és a „Gyere Táncolj”, a Carpe Diem és a „Carpe Diem”, valamint a Republic és a „Ha Itt Lennél Velem”.
Eddig tartott idei utolsó zenei időutazásunk, folytatás 2025 első havában, amikor 1995 januárjának zenei kínálatát idézzük fel.