De ki az az Alice?: ezt hallgatta a világ 30 esztendeje
De ki az az Alice?: ezt hallgatta a világ 30 esztendeje

Az esztendő hetedik havát érintő zenei időutazásunkat kezdjük Nagy-Britanniában, a UK Top40 listájával.
A hónapfordulón, 1995 júliusának első hetében véget ért a Robson & Jerome néven ismerté vált duó, vagyis a Robson Golightly Green, Jerome Patrick Flynn színészpáros hét héten át tartó listavezetősége, az „Unchained Melody” elköszönt az első helytől. A páros helyét egy másik páros vette át, igaz, egészen más stílusban, a chicagói house kiválósága, a The Outhere Brothers ugyanis befutott a „Boom Boom Boom” című dallal, mely a három évtizeddel ezelőtti nyár egyik nagy klubslágere lett.
Ez volt Keith "Malik" Mayberry és Lamar "Hula" Mahone második listavezető dala az Egyesült Királyságban, ráadásul az első, a „Don’t Stop (Wiggle Wiggle)” szintén ebben az évben, 1995 márciusában érte el az első helyet. Nem túlzás tehát állítani, 1995 volt a kiugró év a The Outhere Brothers számára, a „Boom Boom Boom” négy hétig, vagyis egész júliusban vezette a brit listát.
Ugyancsak kiválóan szerepelt az év egyik nagy mozisikerének betétdala is. Will Smith és Martin Lawrence főszereplésével a Bad Boys óriásit hasított a mozikban, a filmben felcsendülő dalok azonnal slágerré váltak. Így volt Diana King és a „Shy Guy” esetében is, mely a tengerentúlon ugyan csak a 13. helyig ment a Billboard Hot100 listáján, Nagy-Britanniában azonban egészen a második helyig menetelt, sőt, Finnországban, Olaszországban és Svédországban, valamint az Eurochart Hot100 listáján az első helyig jutott.
A jamaikai énekesnő dala azóta is alapdarab egy jobb buliban. Érdekesség, hogy anno két különböző videóklip is készült a dalhoz, az egyiket Marcus Nispel rendezte és Diana King albumának promójához használták, míg a másikat a Bad Boys jeleneteit felhasználva a film rendezője, Michael Bay jegyezte.
Természetesen tovébbi kiváló muzsikák is feltűntek a brit listán 1995 júliusában, így Seal és a „Kiss From A Rose”, Shaggy és az „In The Summertime”, Corona és a „Try Me Out”, valamint a Soul II Soul és a „Love Enuff”.
Menjünk tovább Németországba, ahol június végén befejeződött egy nagy menetelés, az esztendő hatodik havában szinte végig az Offizielle Deutsche Charts első helyén álló La Bouche és a „Be My Lover” elköszönt az első helytől.
Az új listavezető a Rednex lett, mely a „Cotton Eye Joe” után egy balladát, a „Wish You Were Here” című dalt is csúcsra járatta. A country-dance formáció érzelmesebb oldala igencsak bejött Németországban: a dal összesen 14 hetet töltött a Top10-ben és hat héten át, egészen 1995 augusztusáig listavezető volt!
A Rednex mögött a második helyet négy hétre egy holland együttes, a Gompie bérelte ki, mely egész sajátosan dolgozta fel a Smokie nagy slágerét, a „Living Next Door To Alice” című 1972-es slágert. Az „Alice, Who The X Is Alice?” című dalban az X egy itt nem idézhető kifejezést takar, de úgy gondolom, különösebben nem kell bemutatnom ezt a nótát rendszeres olvasóinknak.
A Gompie és a feldolgozás története azonban kifejezetten érdekes sztori! A "Living Next Door To Alice" című dalt rendszeresen játszották a hollandiai Nijmegen egyik kávézójában, a Gompie nevű helyen. Amikor az Alice névhez ért a dal, Onno Pelser lemezlovas gyakran lehalkította a zenét, mire az egész kávézó azt kiabálta: "Alice, ki a … az az Alice?". Rob Peters, egy lemezkiadó igazgatója, egy este véletlenül ellátogatott a Gompie kávézóba, és tanúja volt ennek a műsornak. Odament barátjához, Peter Koelewijn énekeshez és egy nappal később felvették a dalt, a formáció neve pedig Gompie lett.
A fenti két nótán kívül 1995 júliusában stabil tagja volt a német listának a Fun Factory és az „I Wanna B With U”, az E-Rotic és a „Sex On The Phone”, Marusha és a „Deep”, vagy épp Celvin Rotane és az „I Believe”.
Ami az öreg kontinens további országait illeti, Scatman John lehozta azt a bravúrt, hogy két dalával is listavezető volt különböző országokban: Franciaországban a „Scatman”, Spanyolországban és Finnországban pedig a „Scatman’s World” állt az első helyen. Norvégiában a The Connels és a „74-75” volt a listavezető, Hollandiában pedig egy őrült nóta, Technohead és az „I Wanna Be A Hippy” lépett a kislemezlista élére.
Ugorjunk egy kontinensnyit, nézzük, melyek voltak a legnépszerűbb dalok az Egyesült Államokban a Billboard Hot100 listáján.
Az előző hónapban listavezető Bryan Adams és a „Have You Ever Really Loved A Woman?” július elejére elveszítette első helyét, melyet a TLC vett át a „Waterfalls” című slágerrel. Tionne „T-Boz” Watkins, Rozonda „Chilli” Thomas és Lisa „Left Eye” Lopes alaposan belehúzott, ugyanis a dal hét héten át, egészen augusztus második feléig el sem mozdult az első helyről és az év egyik legnagyobb slágere lett a Billboard Hot100 listáján.
A „Waterfalls” mögött persze további kiváló előadók és dalok tűntek fel a listán, ilyen volt Shaggy és a „Bombastic”, a Naughty By Nature és a „Feel Me Flow”, vagy épp Hootie & The Blowfish és a „Let Her Cry”.
Ami a Billboard klublistáját illeti, az eladási adatok alapján The Notorious B.I.G. és a „One More Chance” volt a legkelendőbb maxi (ez a dal egyben a hip-hop lista első helyét is tartotta, egészen augusztus második feléig), míg a játszási listán a Jamiroquai és a „Space Cowboy”, valamint Michael és Janet Jackson dala, a „Scream” állt az élen.
Utunk végén nézzük, mely magyar albumok voltak a legkelendőbbek a MAHASZ eladási listája alapján. Az elmúlt hónapokban stabilan a legjobb húszban szereplő korongok mellé júliusban csatlakozott Delhusa Gjon, aki „Mediterrán” című anyagával jött ki ebben az évben. Delhusa Gjon a kilencvenes években kifejezetten aktív volt a hazai könnyűzenei piacon, 10 év alatt hét albumot adott ki. Ezen a lemezen (CD-n, kazettán) összesen 12 dal kapott helyet.
Ez volt mai visszatekintőnk, folytatás egy hónap múlva., amikor 1995 augusztusának legmenőbb zenéit idézzük meg.