Ma van a fotózás világnapjaMa van a fotózás világnapja
Jeles nap a mai a fotósok számára. Országszerte különböző programok várják az érdeklődőket a fotózás világnapja alkalmából, többnyire múzeumok, fotóklubok szervezésében. A Magyar Fotográfia Napja alkalmából a MAFOSZ (Magyar Fotóművészeti Alkotócsoportok Országos Szövetsége) augusztus 27-én a ceglédi Kossuth Múzeumban tartja központi ünnepségét.
1839. augusztus 19-én a párizsi Institute de France-ban tartott ülésen a publikum elé tárták a fotográfiai eljárás minden részletét, melyet Daguerre és Niépce talált fel.
Louis Daguerre-től Egy ritkasággyűjtemény darabjai (1837) az első ismert dagerrotípia:
(Fotó: wikipedia.org)
Mi is az a dagerrotípia?
A dagerrotípia a fotográfiában az képrögzítési eljárás volt, amely elsőként gyakorlati használatba került, Louis Daguerre és Nicéphore Niépce fejlesztette ki. Nem volt sokszorosítható, ezért a megmaradt dagerrotípiák egyedi műtárgynak minősülnek. Az ezüstözött rézlemezt polírozták, majd tisztították. Az eljárás sikere teljes mértékben az alaposságon múlt. Ezután jódgőzben - később bróm- vagy klórgőzben - érzékenyítették, amíg a lemez sötétsárga színűvé nem vált. Az érzékenyítéshez speciális fadobozt használtak, amelynek alján porcelán vagy üvegtálban volt a jód. Sokáig népszerű eljárás volt, annak ellenére, hogy az üveglemezre vagy papírra készített képek gyorsabbak és olcsóbbak voltak.
Bár Székesfehérvárral kapcsolatos dagerrotípiát nem találtunk,azért nézzetek meg néhány fotót városunkról az 1920-as évekből:
(Fotó:Fortepan)
(Fotó: Fortepan)
(Fotó: Fortepan)
(Fotó: Fortepan)