Hétvégén az év leglátványosabb csillaghullásának lehetünk szemtanúiHétvégén az év leglátványosabb csillaghullásának lehetünk szemtanúi
Tudom, tudom, már a könyökötökön jönnek ki a hullócsillagok, ugyanis idén már bemutatkozott a Lyridák, a Déli Delta Aquaridák és az Alfa Capricornidák is, de egyszerűen lehetetlen megunni ezeket az égi csodákat. A következő áldozat a Perseidák meteorraj lesz, amelyről az első infókat a Távol-Keletről gyűjtötték be és mindenféle feljegyzésekből kiderült, hogy legalább már 2000 éve folyamatosan észlelik hullásukat. Angolszász nyelvterületen "Szent Lőrinc könnyeinek" nevezik őket, a 258. augusztus 10-én mártírhalált halt Szent Lőrinc emlékére.
1871-ben Giovanni Schiaparelli olasz csillagász mutatta meg szimultán meteorészlelésekből, hogy a PER-meteorok (innen a Perseidák név) és a Swift-Tuttle üstökös pályája megegyezik. Ez volt az első bizonyíték a meteorok és az üstökösök kapcsolatára. Amióta ezt feljegyezték, minden évben, megszakítás nélkül észlelték a Perseidák meteorraj jelentkezését.
Az év leghíresebb meteorraja, a Perseidák idei maximuma augusztus 12-én, 20 óra és augusztus 13-án, 8 óra között várható - ebben az időszakban fantasztikus látványra készülhetünk, ugyanis a Perseidák az egyik legnagyobb sebességű, ám annál nagyobb fénnyel rendelkező meteorraj. Akár 60-70, a szerencsésebbek pedig 150-200 fényjelenséget is elcsíphetnek.
Augusztus 11-én (szombaton) gratisba még egy újholdunk is lesz, ám a jelenség egyáltalán nem fogja zavarni a hullócsillagok megfigyelését. A meteorrajok első számú ellensége sokkal inkább a fényszennyezés lehet, ezért a tökéletes megfigyelésükre a kivilágított településektől távoli helyszíneket javasoljuk. Ilyenek például a csillagoségbolt-parkok, ahol valóban csekély mértékű fényszennyezés zavarja csak az észleléseket, így aki a Zselic, a Hortobágy vagy a Bükk környékére látogat a hétvégén, jobb helyet keresve sem találhat a Perseidák megfigyelésére.
(Forrás: Magyar Csillagászati Egyesület, Vega Csillagászati Egyesület)