Július végén látványos csillaghullás várhatóJúlius végén látványos csillaghullás várható
A július 27-i holdfogyatkozás után pár nappal újabb csillagászat jelenség lesz megfigyelhető az égen, ugyanis maximumához érkezik a Déli Delta Aquaridák és az Alfa Capricornidák aktivitása. A Déli Delta Aquaridákkal kapcsolatos első feljegyzés G. L. Tupman-tól származik, aki a Földközi-tenger vidékéről észlelve 1870. július 27. és augusztus 6. között hatvanöt meteort látott az Aquaris csillagkép felől érkezve.
A Déli Delta Aquaridák általában évente, július 12. és augusztus 30. között szokta birtokba venni az éjszakai égboltot, idén azonban a hullócsillag naptár szerint július 30-án éri el a csillaghullás a maximumát. Az a különleges ebben a meteoresőben, hogy gyönyörű nyomokat hagy maga után, amelyek valójában ionizált gázokból állnak, és csak pár másodpercig kivehetők azután, hogy a meteor áthaladt az égen.
A Déli Delta Aquaridák mellett az Alfa Capricornidák (július 3-augusztus 15.) is a hónap utolsó éjszakáiban éri el a maximumát, bár a számuk ilyenkor sem több óránként öt meteornál. Mindkét rajra jellemzőek a fényes tűzgömbök, amelyek már a maximum előtt is hullhatnak, így a kevésbé holdfényes időszakban is észlelhetünk látványos hullócsillagokat. Az Alfa Capricornidák további érdekessége, hogy a felfedezője a magyar csillagász, Konkoly-Thege Miklós volt, aki 1871-ben azonosította először a meteorrajt.
A megfigyelésükre hazánkban július 30-án az éjfél utáni, illetve a hajnal előtti időszak a legideálisabb, és mivel a Tejútrendszer is ekkor mutatja a legszebb arcát, ha a csillagokban gyönyörködünk, és pluszba elcsípünk egy-egy fényesen átlibbenő meteort, két legyet üthetünk egy csapásra!
(Forrás: National Geographic)