10 legjobb társas- és kártyajáték, ha már az agyadra ment a karácsony10 legjobb társas- és kártyajáték, ha már az agyadra ment a karácsony
Karácsony közeledtével hajlamosak vagyunk kicsit túltolni az ünnepi készülődést, amelynek következtében már mindent és mindenkit csillivilli díszekbe akarunk öltöztetni, illetve nincs is más témánk, csak a szenteste.
Mondjuk én pont a túlbuzgók táborát erősítem, így maximálisan át tudom érezni ezt a karácsonyi lázat, ám akiknek már most tele a hócipője az ünnepekkel, azoknak összeszedtem a 10 legjobb társas- és kártyajátékot, hogy legyen mivel elütni a bejglimámorban fürdő időszakot.
UNO
Nos, mielőtt elszabadulnának az indulatok, gyorsan ki is végezném a családok szétszakítóját, a barátságok felborítóját, az össznépi konfliktusok generálóját, az UNO-t. Mondjuk belegondolva nem is értem, hogy mit lehet szeretni ebben a kártyajátékban - bár, amikor felhúztok egy +4-es vagy egy paklicserélő lapot. Hát, akkor mindenhatónak érezhetitek magatokat.
Monopoly
Már gyerekkoromban is piszkálta a fantáziám a Monopoly, persze nem a játék (ugyanis akkor még nem nagyon tudta lekötni a figyelmem), hanem sokkal inkább a mindenféle formájú bábu miatt. Azóta már szinte a mestere lettem, az meg, hogy majdnem minden évben kiadnak egy újabb témája verziót, extra ráadás. Nekem például super mariós és trónok harcás pakkom is van - persze a klasszikus az igazi! Ja, és még világbajnokságot is rendeznek belőle...
Activity
Az Activityre igazán a televízióban sugárzott műsor után függtem rá, olyannyira, hogy én is hasonló őrültségeket akartam véghezvinni, mint amilyenek a képernyőn láttam. Hogy fokozzam a hangulatot, beszereztem a Club-Editiont, amely során már pikánsabb feladványokat kell megbirkózniuk a lelkes játékosoknak.
Scrabble
Klasszikus szókereső, amely hosszú, hosszú és még annál hosszabb órákra képes lekötni a betűkre éhes társaságot. Lassabb lefolyása miatt nem okoz agyérgörcsöt, ám a reménytelen próbálkozások és a nem létező szavak alkotása azért idegőrlő tud lenni. Főleg, ha folyamat olyan zsetonokat kaptok, amelyekkel az égvilágon semmit sem lehet kezdeni. Nyelvújítók előnyben...
Mysterium
Ha már élek-halok a nyomozós filmekért és sorozatokért, nem maradhat le a listámról egy bűnügyi társasjáték, a Mysterium sem. Kicsit a whodunit-krimikre hajazva kell kitalálni, hogy ki lehet a gyilkos szellemekkel és médiumokkal megfűszerezve, így célszerű, ha minél többen körbeülitek az amúgy rendkívül stílusosan megalkotott táblát. Nem beszélve arról, hogy úgy kevésbé hozza rátok a frászt. A Cluedo ehhez képest dajkamese...
Honfoglaló
A Honfoglaló egy online kvízjátéknak, amely akkora sikerre tett szert a magyarok körében, hogy kiadtak belőle egy fizikai változatot is. Így akik nem feltétlenül akarnak a számítógép vagy a telefon előtt görnyedni, azok simán felpattinthatják a szettet, amely hasonló élményekkel kecsegtet, mint a világhálós őrület.
Dixit
A Dixit már pár fokkal trükkösebb, ugyanis a társasjáték során gyönyörűen, már-már művészien megrajzolt lapokkal versenghettek a pontokért (megmondom őszintén én a látványvilágért csaptam le rá). Mindenki húz hat kártyát, majd az kezdi a menetet, akinek már összeállt egy utalás, netalántán mese a fejében a lapon szereplő figuráról vagy tárgyról. Ezután a többiek választanak egy olyan lapot a sajátjaik közül, amely a legközelebb állhat a mesélő történetéhez. Fejjel lefelé kirakják, majd összekeveritek a lapokat, és ki kell találni, melyik volt a mesélő sztorija. Egyszerű, de nagyszerű!
Hotel
A Hotel volt egyik első társasjáték, amelyet egyenes csodáltam, ugyanis egyből lenyűgöztek a különböző méretű és formájú építmények - mondanom sem kell, hogy a többi fölé magasodó felhőkarcoló volt a kedvencem. Az első komolyabb partym általános iskolás osztálytársakkal zavartuk le, és megszerezni, majd fenntartani ezeket a tákolmányokat sokkalta nehezebb volt, mint azt elsőre gondoltam volna. Konkrétan én voltam az első, aki kiesett a buliból. Persze ez nem szegte kedvem, így a Hotel mind a mai napig előkerül családi vagy haveri összejöveteleken.
Sakk
A vezércsel (The Queen’s Gambit) című sorozatnak hála ismételten sakklázban ég az egész világ, így arra gondoltam, hogy miért is ne kerülhetne fel ez a népszerű sport és társasjáték a listámra. Meg hát amúgy is élek-halok a bábukkal való matekozásért, olyannyira, hogy már alsóban is ez volt az egyik kedvenc elfoglaltságom. Szóval sakk-matt!
Rummikub
A Rummikub, vagy ahogy mi hívjuk, a Römi (tudom, tudom, van ilyen kártyajáték is, ami amúgy majdnem ugyanilyen) az egyik kedvenc elfoglaltság a szűk családi körömben fiatalok és idősek számára egyaránt. Azonos színű lapokat kell a tábláról lepakolgatni (legalább hármat) úgy, hogy számsort alkossanak (maximum tizenháromig), illetve a különböző színű, de azonos számú zsetonok is nyerőek lehetnek. Ha valakinek elfogyott az összes römije, azaz borított, akkor jöhet a matek. Előfordulhat, hogy nem az nyer, aki végül kipakolt mindent.
+1. Kamu
A végére hagytam a kedvenc kártyajátékomat, a Kamut, amelyhez nem kell más egy (vagy létszámtól függően több) pakli francia kártya, egy adag szerencse és egy csipetnyi simlisség. A szabály egyszerű: ki kell osztani az összes lapot, majd az utolsót felfordítva elhelyezni a játéktéren. Onnantól pedig a sorozatot követve, fejjel lefele kell pakolgatni a lapokat mindaddig, amíg valaki azt nem érzi, hogy ordas nagyot hazudtunk. Ha tényleg kamus a lapunk, akkor nekünk, ha nem, akkor viszont a sipítozónak kell felvennie az addig letett kártyákat. Ugye, hogy ugye?