Egy gobelin, amelyet szó szerint menekíteni kellett FehérvárrólEgy gobelin, amelyet szó szerint menekíteni kellett Fehérvárról
Mohácsi Ferenc festőművész neve nem cseng ismeretlenül Székesfehérváron, korábbi cikkünkben már foglalkoztunk egyik jellegzetes és a Várkörút utcaképével már szorosan összefonódó alkotásával, a Székesfehérvári SZC. Hunyadi Mátyás Technikum homlokzatát már 1963 óta díszítő „Építők” névre keresztelt sgraffitóval.
Mohácsi Ferenc 1924-ben született és 1980-ban hunyt el. A kiváló festőművész munkásságának emlékét a fehérvári sgraffito mellett számtalan köztéri alkotás őrzi hazánkban. A hatvanas években igen foglalkoztatott művész volt, összesen 12 murális munkája nyert első díjat, ezek közül végül hat készülhetett el a különböző megbízásoknak hála. A hetvenes években visszavonultan élt és alkotott, rengeteg illusztrációt készített a kor tankönyveihez.
Pályafutása során gobelinek megvalósításához is készített terveket. A gobelin egy szövéstechnikát utánzó stílus, amely tulajdonképpen a keresztöltés balról jobbra dőlő felét használja alapöltésként. A gobelin vagy szövött kárpit, tapisserie, faliszőnyeg, falkárpit a fal takarására és díszítésére szolgáló textil. Nevét az 1662-ben Jean és Philibert Gobelin kelmefestők telkén álló francia királyi kárpitszövő műhelyről kapta (Manufacture de Gobelins). Állandó szakértőnk, a Köztérkép szerkesztője, Szabó Péter elárulta: a gobelin rendszerváltás előtt nagyon népszerű alkotásnak számított Magyarországon.
– Az előző rendszerben szinte alig volt olyan intézmény, pártszékház, városi tanács, művelődési ház, mely részére ne készült volna egy vagy több nagyobb méretű gobelin a kor neves festő-, illetve textilművészei tervezésében. A rendszerváltást követően a legtöbb pártház megszűnt, átalakításuk során új funkciót kaptak, a városi tanácsok belső kialakításai is megváltoztak. A változás szele a gobelineket sem kímélte, a legtöbb lekerült a falról és ki tudja hova lett. Legjobb esetben talán még ma is egy raktárban porosodik jó néhány belőlük.
Ezzel el is érkeztük a hányatott sorsú fehérvári gobelin történetéhez, melyet a fentebb már megidézett Mohácsi Ferenc tervezett meg, a kivitelezést pedig Csehi Pál és Csehi Pálné végezte. Az 1970-ben készült, 2x4 méteres gobelin a székesfehérvári SZMT-székház (Semmelweis Ignác utca 1-11.) tanácstermét díszítette. Itt sajnos egyre mostohább körülmények között teltek napjai, ahogy Mohácsi Judit, a gobelint tervező Mohácsi Ferenc lánya fogalmaz:
„A termet nemcsak konferenciák lebonyolítására használták (ez volt a ritkább), de pl. folytonosan használtruha-vásárt rendeztek benne. A sokszor fűtetlen terem falán a gobelin sajnos megrongálódott, nemcsak a dohányfüst, a por által veszített színéből, de láthatóak voltak a molyrágások is."
Mohácsi Judit állhatatos munkája ellenére Székesfehérváron továbbra sem rendeződött az értékes gobelin sorsa. Az MSZOSZ Fejér Megyei Képviselete 1994-ben levélben jelezte: a restaurálásra anyagi fedezete nincs, de az állagot romboló körülmények megszűntek. Öt évvel később aztán a vásárok és a dohányfüst okozta károsodások miatt nem lehetett tovább húzni a gobelin megmentését, ez pedig egy költöztetés formájában valósult meg. Szintén Mohácsi Juditot idézzük:
„A Magyar Szakszervezetek a Művészetért Alapítvány értesített 1999.04.14-i levelében: Értékeink és alkotóink megbecsülése, valamint tisztelete érdekében 1998-ban az MSZOSZ a Magyar Szakszervezetek a Művészetért Alapítvány segítségével… a Mohácsi gobelin Székesfehérvárról a Hotel Füred Kongresszusi Központba (8230, Balatonfüred, Széchenyi u. 20.) került, ahol a legnagyobb tanácsterem dohányzástól mentes fő falát díszíti. A gobelint mielőtt elhoztuk restauráltuk, így teljes pompájában került kiállításra.”
Úgy tűnt, a Székesfehérvárról szó szerint kimenekített gobelin állandó otthonra talált, ám 2008-ban a Hotel Füred átalakítás miatt bezárt, Mohácsi Ferenc gobelinjének így ismét költöznie kellett. 2008 óta a Magyar Szakszervezeti Szövetség budapesti irodájának konferenciatermében található, korábbi restaurálásának köszönhetően kiváló állapotban.
Az egyetlen archív felvételen kívül a cikkünkhöz felhasznált fotók abszolút a jelenlegi állapotot tükrözik. A képeket állandó szerzőtársam, Szabó Péter készítette 2022 szeptemberének első napjaiban.