Falban futó tolóajtó-méretszámítás egyszerűenFalban futó tolóajtó-méretszámítás egyszerűen
Ebben a cikkben arról írunk részletesebben, hogy a falban futó tolóajtó méretét hogyan lehet egyszerűen kiszámítani. Kitérünk továbbá arra is, hogy mit is jelentenek ezek az ajtók, milyen előnyei vannak annak, ha ezeket használjuk.
Falban futó tolóajtók
A tolóajtóknak két csoportja van, az egyikbe tartoznak azok, amelyeket a fal előtt lehet eltolni, azzal párhuzamosan. Ezt fal előtt futó tolóajtónak hívjuk. A másik kategóriába sorolhatjuk azokat, amelyek a falba futó tolóajtóként ismertek. Ezek esetében a falban kialakított fülkébe toljuk az ajtólapokat. Ez nemcsak praktikusabb, de elegánsabb megoldást is jelent. Ezért is fontos, hogy a tolóajtó méretét a lehető legprecízebben mérd le. Hiszen nem túl esztétikus, ha az túl nagy, ha pedig kicsi, akkor egyértelműen használhatatlan.
Fontos tudni viszont, hogy az építkezés során már előre kell tervezni, hiszen a tolóajtók helyét el kell dönteni még mielőtt a falak a helyükre kerülnének. Persze ki lehet alakítani gipszkartonból is falfülkét, azonban sokkal szebb lesz a látvány, ha már előre meghatározzuk, hova kerül az a bizonyos falban futó tolóajtó. A Szalafa által készített változatok felső sín megvezetésűek. Ez azt jelenti, hogy a berendezés alsó részén egy kisebb vezető nyelvet helyeznek el, amely nem csak nem látszik, de nincs is útban. Ami viszont a kétszárnyú tolóajtókat illeti, itt nem árt szinkron vasalatot szerelni rájuk, amely mind a két szárnyat könnyedén és egyszerre mozgatja.
A gyártó ezekre a típusú ajtókra tolóajtókagylókat vagy fogantyúkat tesznek, amelyek mind anyagukban, mind kinézetükben remekül passzolnak a többi ajtóra helyezett kilincsekkel.
Miért a beépített tolóajtó?
Ez a tolóajtó a legjobb megoldás, ha modern otthont szeretnénk kialakítani magunknak. Ahol nincsen elegendő hely, ott ennek hatalmas szerepe van, hiszen így sokkal jobban kihasználhatjuk a teret. A kivehető tolóajtó sín saját találmánya a gyártónak, amely lehetővé teszi azt, hogy a felületet könnyen karban tudjuk tartani. Igény szerint akár a toló nyílászárót automatizálni is lehet később.
Mekkora méretre van szükség?
A falban futó tolóajtó esetében a méret kiszámítása előtt fontos tudni az ajtókivágás, valamint a maximális helyigény közötti különbséget. Előbbi az ajtófélfák között értett tényleges magasság és szélesség. Valamint ide tartozik a kész padlózattól mért magasság is. Egy hagyományos tolóajtó ugyanakkora, mint egy szimpla beltéri ajtó. Szélessége általában 70 vagy 80 centiméter, míg a magassága 210 cm.
Természetesen ebben az esetben sokkal jobb megoldás a méretre gyártott kivitel, hiszen így használhatjuk ki igazán az előnyeit. A maximális helyigény tekintetében azonban figyelembe kell venni a tokszerkezetének beépítéséhez szükséges teljes méretet. Ebben az esetben a szélességhez az ajtónyílás szélességét és a tokszerkezet méretét kell összeadni. A magasság kapcsán pedig a kész padlózat és a szemöldökfa közötti terület a mérvadó.
Hogyan működik a falban futó tolóajtó?
A vakolt, valamint a gipszkarton falak esetében ugyanaz a működési elv. A tokszerkezet egy olyan szerkezet, amely lehetőséget ad arra, hogy az ajtószárny ne legyen szem előtt. Ha azt ugyanis eltoljuk, akkor az a fal belsejében eltűnik, mindegy, hogy milyen típusú a fal. A földrajzi területtől függően ezeket az elemeket segédváznak, segédfélfának, valamint ajtótoknak nevezzük.
A tokszerkezet áll egy falba építhető tokból, a felső részre való csúszófelületből, valamint egy függőleges ütközőlécről, amely csukódáskor az ajtóval fog érintkezni. Fontos azonban, hogy mindig figyeljünk a minőségre, hiszen fontos az ellenálló képesség, az egyenletesség és a megfelelő csúszás. Egy jó tolóajtó beépítésénél nem kell számolni repedésekkel a falon, igen könnyen karban lehet azt tartani.